bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Młode rośliny z agrocenozy.
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2007 « PRZEDWIOŚNIE - DO KWIETNIA 2007 «

#48
od stycznia 2007

Tych roślin znalazłem dużo na polu na glebie lżejszej w styczniu tego roku ( nie było śniegu).
Na pierwszym zdjęciu pokazuję jedną roślinę, a na drugim - kilka z innymi roślinami. Ciekawi mnie jaka to roślina tak wygląda w tym stadium?
Proszę o rozpoznanie.

1)

2)

(wiadomość edytowana przez zwieros 20.lutego.2007)

#5
od stycznia 2007

1.?
2.z lewej Lamium purpureum
Do oznaczania siewek polecam świetny,ale trudno dostepny atlas z rysunkami 1500 siewek:
Vera,Csapody Keimlings Bestimmungs Buch
der Dikotyledones
akademiai Kiado,Budapeszt

#50
od stycznia 2007

1. być może Ranunculus

#49
od stycznia 2007

Marku, serdecznie dziękuję za podanie mi tytułu i autora tego atlasu. Szkoda tylko, że ten atlas jest trudnodostępny. Dziwi mnie, że nasi botanicy jeszcze nie wydali takiego atlasu.

#36
od grudnia 2006

2007.02.26 17:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Wojo Pusz (wojtek_pusz)
Jesli interesuja Cie rosliny rosnace na polu polecam wszelakiego gatunku atlasy chwastow. Najlepsze sa atlasy wydawane przez firmy produkujace herbicydy. Znajdziesz tam bardzo dobrej jakosci zdjecia siewek...

#1
od lutego 2007

2007.02.28 13:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
1. na pewno nie Ranuculus lecz Geranium

#74
od stycznia 2007

dla mnie zbyt mięsiste liście jak na Geranium, rynienkowate ogonki liściowe, mnie to wygląda na Ranunculus repens

#66
od stycznia 2007

Joasiu, wydaje mi się, że to nie będzie Ranunculus repens, gdyż ta roślina rośnie na polu i to na glebie lekkiej, dość suchej.

#4955
od maja 2003

2007.02.28 22:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Mnie się 1. kojarzy z siewką Ranunculus sceleratus

#76
od stycznia 2007

R. repens może występować jako chwast ale rzeczywiscie woli gleby cieżkie, gliniaste -(R. sceleratus chyba podobnie? Kojarzę go z miejsc wilgotnych, nawet namulisk). Upierałabym się przy rodzaju Ranunculus

#4959
od maja 2003

2007.03.01 12:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
R. sceleratus ma dość szeroki "zakres występowania". Spotykam go jako chwast zarówno na suchych rabatkach w parku wiejskim (pod moim oknem), jak i na okolicznych polach i przydrożach i śmietniskach. Ale i na dnach wysychających stawów i namuliskach rzecznych. Ta siewka ze zdjęcia bardzo znajomo mi wygląda, choć zawsze rozpoznaję go jak kwitnie :-)

Też jestem za Ranunculus (nawet jeśli to nie typowany przeze mnie gatunek). Za łyse liście na Geranium

Jak będzie u mnie, popatrzę na siewki i porównam.

#69
od stycznia 2007

Aniu, Ranunculus sceleratus - wydaje mi się - nie, bo on nie ma dużego spekrum siedliskowego, gdyż występuje na mokradłach, w płytkich wodach; widziałem go nawet w oczyszczalni ścieków na mokrych osaach pościekowych i w, odsączających się z nich, ściekach.

(wiadomość edytowana przez Zwieros 02.marca.2007)

#4960
od maja 2003

2007.03.02 16:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
A masz możliwość zobaczenia co wyrośnie z tych siewek, które prezentujesz na zdjęciu?
U mnie - jak pisałam - jaskier jadowity rośnie na całkiem suchych siedliskach. Np. na nasłonecznionej rabatce kwiatowej pod oknem - jest co prawda mizerny i nie osiąga takich rozmiarów jak te na wilgotnych siedliskach, ale jest. Wiosną (bardziej wiosenną - sfotografuję i zobaczymy jak wyglądają siewki.

#44
od grudnia 2006

Mysle tez ze to Ranunculus sceleratus.Moj opalal sie na plazy w Jastrzebiej Gorze

Image Ranscel 1
Image Ranscel 2

(wiadomość edytowana przez J.Makowski 02.marca.2007)

#77
od stycznia 2007

Aniu, nie wiem, czy będę miał taką możliwość, bo wiosną te pole ma być zaorane pod siew zboża.
Ja te pole znam dobrze, gdyż robiłem zdjęcia roślin tam występujących, ale przedtem, tylko w fazie kwitnienia i nie mam pojęcia z jaką rośliną można skojarzyć tę siewkę. Teraz nadarzyła mi się okazja fotografowania siewek roślin polnych, bo grudzien i styczeń był bezśnieżny i ciepły jak na tę porę roku ( dodatnie temperatury). Mogę tę roślinę ponownie ( nie ma śniegu i są temperatury dodatnie) sfotografować, ale nie wiem czy to pomoże ją rozszyfrować, bo ona będzie też w fazie siewki. Co do tego, że tam nie ma Ranunculus sceleratus, to jestem pewny, ponad to, w takich siedliskach u nas nigdy tych roślin nie spotykałem. Tych nierozpoznanych roślin tego gatunku jest tam bardzo dużo, a Ranunculus sceleratus, wśród tam fotografowanych - nie mam.

Niżej zamieszczam - jak zawsze własne - zdjęcia roślin Ranunculus sceleratus rosnących w rowie melioracyjnym z wodą, w jego mulistym dnie.






i

#76
od stycznia 2007

2007.03.04 14:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
A ja znów włączę się do rozważań nad Ranunculus sceleratus ze stronką z Missouri:

http://www.missouriplants.com/Yellowalt/Ranunculus_sceleratus_page.html

Jest tu prezentowany pokrój, liście dolne, górne i kwiatki, oprócz tego informacje o miejscach występowania:
''Habitat - Streambanks, muddy shores, ditches, moist ground.
Origin - Native to U.S. and Eurasia.''

Po wyglądzie można by ocenić, że wszystkie prezentowane zdjęcia od 02.03.br. to Ranunculus sceleratus i prawdopodobnie także siewka z pierwszego postu.
Co z tym piaszczystym siedliskiem? Za Mowszowiczem ''Pospolite rośliny naczyniowe Polski'' (PWN W-wa 1980) R. sceleratus zasiedla ''łąki, pola, pastwiska, zarośla'', nie kładzie się tu nacisku na wilgotne miejsca.

(wiadomość edytowana przez topazzz 04.marca.2007)

#4976
od maja 2003

2007.03.04 17:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Krzysztof, jak tam jest tak dużo siewek, to ktoraś powinna się uchować choćby na brzegu pola - zobaczymy :-) Czas pokaże.
Możesz jeszcze wykopać te siewki z solidną bryłą ziemi (jak na nie solidną...) i przesadzić w jakieś miejsce bezpieczne i dogodne do obserwacji :-)

#79
od stycznia 2007

Aniu, tak postaram się zrobić. Teraz jestem na urlopie i pojadę z aparatem - jak zawsze - nad Biebrzę, a raczej do jej otuliny, i zobaczę jak te rośliny zmieniły się.
A Szafer, podobnie jak Mowszowicz ("Flora letnia" s.149), napisał, że Ranunculus sceleratus, rośnie na mokradłach; o innych skrajnych siedliskach nie wspomina.
i

#193
od stycznia 2007

2007.03.15 07:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Krzysztofie,
Za niezbyt fortunną zmianę nazwy tego wątku, którą wprowadziłam podczas prac moderatorskich w dziale roślinnym - przepraszam. Przywróciłam poprzednią nazwę.
Celem moim było (i nadal jest), aby wątek miał bardziej identyfikowalną nazwę, która pozwoli go łatwiej odszukać, zidentyfikować i kontynuować.
Pozdrawiam serdecznie i życzę rozwoju tego i innych wątków.
Barbara K.

#128
od stycznia 2007

Krzysztofie, ja również kojarzę R. sceleratus z miejsc wilgotnych ale Ania Kujawa pisała, że zna ten gatunek również z bardziej suchych siedlisk, nie igorowałabym tego doświadczenia, a bezkrytyczne opieranie się na syntetycznym opracowaniu Mowszowicza...no cóż, z całym szacunkiem, aż takim autorytetem nie był

#5095
od maja 2003

2007.03.15 09:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Moi Drodzy, wiadomo, że rośliny (i nie tylko) reagują na to, co dzieje się w środowisku. Reagują na zmiany w siedliskach. Jedne mają zdolność do przystosowywania się do miejsc zmienionych przez człowieka, inne nie. Więc różne gatunki mogą nas zaskakiwać swoją obecnością w miejscach "dziwnych". Nasza wiedza i wiedza tych, których uznajemy za autorytety w danej dziedzinie nie jest stała. Ale warto opierać się na doświadczeniu i obserwacji a nie na tym, co kiedyś napisane było w którejś książce (nawet bardzo ważnej i napisanej przez fachowca). Jeśli z tych przedstawianych przez Krzysztofa wyrosną typowane przeze mnie jaskry - znaczy, że trzeba skorygować wiedzę zawartą w opracowaniu Mowszowicza. Jeśli nie - warto powiedzieć - "pomyliłaś się Aniu". Dzięki temu - i ja nauczę się bardziej krytycznie podchodzić do moich pomysłów.
Ale żeby stwierdzić co wyrośnie z tej dość kontrowersyjnej siewki - trzeba spokojnie poczekać i poobserwoać, bo wszystko wskazuje na to, że wcześniej nie rozstrzygniemy sporu.
i

#194
od stycznia 2007

2007.03.16 12:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
A propos Mowszowicza:
Jak pisałam 4.03.br., jest jedna wzmianka właśnie u Mowszowicza, jak poniżej, cytuję (tekst z 4.03.07):

''Co z tym piaszczystym siedliskiem? Za Mowszowiczem ''Pospolite rośliny naczyniowe Polski'' (PWN W-wa 1980) R. sceleratus zasiedla ''łąki, pola, pastwiska, zarośla'', nie kładzie się tu nacisku na wyłącznie wilgotne miejsca. ''

Czyli słuszne stwierdzenia Ani i Joasi, że jeszcze wszystko przed nami i czas pokaże nam rozwiązanie.

#160
od stycznia 2007

Wobec tego postanowiłem - zgodnie z zaleceniem Ani - przesadzić tę roślinę z grudą ziemi w inno miejsce i co jakiś czas będę ją fotografować aż do pojawienia się kwiatów, bo niedługo pole będzie zaorane. I zdjecia wielu kolejnych faz wzrostu pokażę na forum.
Przypominam, to co napisałem wcześniej, zgadzam się z tym co napisał Mowszowicz o siedliskach jaskra jadowitego, bo ja nigdy nie widziałem tej rośliny rosnącej na polu, a tym bardziej na piaszczystym. Dodam jeszcze, że w miejscu wilgotniejszym, gdzie pole obniża się i przylega do łąki, tej rośliny nie ma w ogóle.
W ubiegłym tygodniu ponownie zrobiłem zdjęcie tej roślinie, ale trochę podrośniętej i go dołączam.

#5150
od maja 2003

2007.03.22 20:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Ja się chyba już wycofam z mojej jaskrowej koncepcji :-) Po podrośnięciu przestało wyglądać na jadowitego nawet w moich oczach :-)

#179
od stycznia 2007

No to super, że Ci się udało "dorwać" okaz, Na R. repens to nie wygląda ;(, poczekajmy jeszcze
i

#260
od stycznia 2007

2007.03.26 02:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Krzysztofie,
Naprawdę ciekawe, co wyrośnie z tej Twojej rośliny.
Ja dziś spotkałam taką roślinę, którą tu zaraz załączę, czy ona może mieć coś wspólnego z Twoją?

roslina

Jeśli szczegóły są za słabo widoczne z powodu kompresji, to dorzucę wykadrowane detale.
Ale już jutro, bo dziś godzina okrutnie późna.
i

#261
od stycznia 2007

2007.03.26 02:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
To chyba jednak dość ryzykowne - porównywać te dwie rośliny. Raczej założę dla mojej oddzielny wątek (adres podam poniżej), ale będę ją obserwować, bo mnie zaintrygowała.

#187
od stycznia 2007

dla mnie ten twój Basiu, to bodziszek Geranium być może robertianum

#5187
od maja 2003

2007.03.26 06:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
U Krzysztofa zaryzykuję teraz ostróżeczkę polną (Consolida regalis) :-)
i

#264
od stycznia 2007

2007.03.26 07:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Joasiu, ja dziękuję, i zobaczymy, jak rozwój roślinki pozwoli nam potwierdzić Twoje oznaczenie. Dobrze?
Ale w tym celu założę osobny wątek, bo to inna roślina, niż ta, których dużo rośnie na polu.
Wygląda jak jakaś nać pietruchy. Czerwonawe, owłosione łodyżki

(wiadomość edytowana przez topazzz 28.marca.2007)

#176
od stycznia 2007

Joasiu, według mnie to też Geranium Robertianum, ponieważ i siedlisko jest tej rośliny ( w pobliżu rosną drzewa, których to liście leżą na ziemi).
A ja myślę, że z tej mojej siewki wyrośnie bylica i to chyba Artemisia vulgaris, choć ona na polach bardzo rzadko osiąga kolejne fazy wzrostu ( rolnik ją usunie lub zagłuszą - rośliny uprawne. Co o tym sądzicie?

#569
od stycznia 2007

2007.04.14 02:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Być może, ale pokażesz nam, Krzysztofie kolejny etap rozwoju tej rośliny?

#197
od stycznia 2007

Podrosły bardzo mało, bo w nocy były przymrozki, więc pokażę pod koniec kwietnia.

#209
od stycznia 2007

Aniu, wydaje mi się, że masz rację, bo rzeczywiście ta roślina jest ostróżeczką polną ( Consolida regalis), w towarzystwie innych roślin ( przetacznik polny, bodziszek drobny, fiołek polny, stulicha psia), którą pokazuje poniższe zdjęcie. Ale, dla pełnego potwierdzenia, zamieszczę zdjęcie kwitnącej rośliny, bo wiele tych ostróżeczek pozostało na polu.
Dodam jeszcze, że ta roślina występuje również pod nazwą ostróżka polna ( Delphinium consolida).





(wypowiedź edytowana przez Zwieros 29.kwietnia.2007)
i

#741
od stycznia 2007

2007.04.29 22:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Krzysztofie, kwiatki daj koniecznie, proszę, bo chociaż wygląda, że znamy już, dzięki Twoim kolejnym zdjęciom i rozpoznaniu Ani, rozwiązanie, to jednak bardzo ciekawie i miło będzie pooglądać śliczne kobaltowe kwiatki ostróżki/ostróżeczki.

Można powiedzieć, że za przyczyną Twojego wątku znamy ostróżkę od etapu siewki do dojrzałej rośliny.

#217
od stycznia 2007

Basiu, zdjęcie tej kwitnącej rośliny mogę i teraz zamieścić, ale sfotografuję tą właśnie zagadkową w lecie, będącą w fazie kwitnienia.

Obecnie mam zdjecia i innych roślin z tego pola, będacych w stanie bezkwiatowym i często spotykanych.
Mam problemy z odróżnieniem siewki niezapominajki polnej od - nawrotu polnego.
Proszę o rozpoznanie roślin na poniższym zdjęciu, które wykonałem w czasie bezśnieznej zimy. Może to nawrot polny?



#5373
od maja 2003

2007.04.30 17:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Wydaje mi się, że takie mocno owłosione liście to młode niezapominajki, bo nawrot kojarzy mi się z nieco mniej owłosionymi liśćmi.
i

#745
od stycznia 2007

2007.04.30 22:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
A jeszcze tak a propos zdjęć siewek, jest strona www, która prezentuje nieco siewek tzw. chwastów (Krzysztofie, wiem, że masz na temat ''chwastów'' własną opinię, ale na tej stronie, o której piszę jest użyte właśnie to określenie).
Niestety teraz nie pamiętam adresu strony, ale jak tylko ją odnajdę, to wpiszę w tym wątku do wiadomości wszystkich zainteresowanych.
i

#775
od stycznia 2007

2007.05.02 18:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Mam tę stronę, o której pisałam powyżej, jest to strona poznańskiego Instytutu Ochrony Roślin: http://www.ior.poznan.pl/ , znajduje się na niej link do Atlasu chwastów, lecz po dokładnym przyjrzeniu się stwierdzam, że nie ma tam jednak zbyt wielu siewek.
Natomiast ja posiadam Podręczny atlas chwastów Skrzypczaka, Blecharczyka, w którym każda z opisanych roślin ma zdjęcie na etapie siewki. Coś więcej jednak napiszę dopiero wieczorem.

#239
od stycznia 2007

A tych roślin też jest bardzo dużo na polu. To prawdopodobnie jest bratek polny.
Zdjęcie wykonałem w połowie marca.

#346
od stycznia 2007

Też mi wygląda na bratka polnego.
Właśnie wróciłam z terenu gdzie widziałam młode Consolida regalis, jeszcze nie kwitły ale już dało się je rozpoznać. Przypomniałam sobie ten wątek i jestem pełna uznania dla Ani, która rozpoznała siewki na tak wczesnym etapie
i

#793
od stycznia 2007

2007.05.03 10:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Joasiu, Krzyśku,
myślę, że dobrze rozpoznajecie siewkę bratka polnego (Viola arvensis) - siewka na zdjęciu w Podręcznym atlasie chwastów wygląda baaaaaaaardzo podobnie.
Przyłączam się do słów uznania dla Ani.

z w/w atlasu:
Opis siewki niezapominajki polnej:
liścienie okrągłe, nieco owalne, na krótkich ogonkach, na szczycie zaokrąglone, pokryte drobnymi krótkimi włoskami. Pierwszy liść podługowaty, odwrotnie jajowaty, na szczycie tępo zakończony i niekiedy lekko wcięty, dołem stopniowo zwężony w ogonek, cały owłosiony, widoczny jasny nerw środkowy i pierzaste nerwy boczne. Następne liście skrętoległe, jeśli rożyczkowate to stają się bardziej podługowate, z dłuższymi ogonkami. Blaszki liściowe całobrzegie, pokryte włoskami przylegającymi; na ogonkach włoski dłuższe, odstające.

Opis siewki nawrotu polnego:
Liścienie eliptyczne, nieco jajowate na szczycie zaokrąglone z małym wcięciem u końca nerwu środkowego, obustronnie szczeciniasto owłosione. Pierwszy liść podługowaty, na wierzchołku nieco rozszerzony, pokryty długimi włoskami, dołem klinowato przechodzący w ogonek. Dalsze liście na wierzchołkach bardziej zwężone, z wyraźnym nerwem środkowym i odchodzącymi od niego parami nerwów bocznych.

Uffff!

#240
od stycznia 2007

Rzeczywiście, są tam dokładne opisy siewek dzikich roślin agrocenoz. Ale jak obszerny jest ten atlas? Czy tam są siewki wszystkich tzw. chwastów z naszych pól?
A jeśli stadium wzrostu będzie wyższe niż siewki i liścienie odpadną, to mogą być problemy z identyfikacja danej rośliny. Nieprawdaż?
Basiu, napisz coś więcej o tym atlasie, bo to jest - prawdopodonie - to czego szukam.
i

#800
od stycznia 2007

2007.05.03 18:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
A więc, Krzyśku, wszystko o Podręcznym atlasie chwastów :

autorzy - prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak, dr Andrzej Blecharczyk, Arkadiusz Swędrzyński
wydawnictwo Multum, tel do wydawnictwa (061) 870 27 79, adres 61-251 Poznań, os. Orła Białego 91, lok. 21

Atlas obejmuje blisko 100 roślin, akurat nie ma tam ostróżki polnej, ale jest wiele innych roślin. Są opisy roślin, ich występowania i siewek oraz zdjęcia nasion, siewek i dorosłych roślin.

Krzysztofie, jeśli nie miałbyś możliwości nabyć jej u siebie, to w zasadzie bez problemu mogę ją kupić dla Ciebie i wysłać (koszt w poznańskiej Księgarni Rolnicznej 39 zł).

#241
od stycznia 2007

Mam zdjęcie jeszcze i takiej dzikiej rośliny, która prawdopodobnie należy do rodziny szorstkolistnych i też pochodzi z pola.
Zdjęcie zostało wykonane 15 marca. Może to nawrot polny.
U dołu rośnie przetacznik - wydaje mi się - rolny.



#242
od stycznia 2007

A to może być mak polny, ale nie jestem pewien.


#243
od stycznia 2007

To chyba są tobołki polne.


#244
od stycznia 2007

A to prawdopodobnie jest bniec biały.
A ta roślina niżej wygląda mi na przetacznika, ale nie wiadomo jakiego; może to - rolny, bo w pobliżu takich rośnie najwięcej.



#354
od stycznia 2007

1. zdjęcie zdecydowanie nawrot, pozostałe nie mam typów

#245
od stycznia 2007

A to jest iglica pospolita. No, bo co może być innego. W pobliżu rosną bratki polne, bo one tam lubią rosnąć i to bardzo.


#246
od stycznia 2007

Tak chyba wygląda maruna bezwonna, bo tam zakwita tych roślin bardzo dużo.
U góry - w towarzystwie klonu zwyczajnego, niezapominajek polnych i bratków polnych, a niżej - to też - wydaje mi się - taki sam gatunek.
Te zdjęcia wykonałem 15 marca na Podlasiu.





#247
od stycznia 2007

A ta roślina przypomina mi bodziszka drobnego.




i

#803
od stycznia 2007

2007.05.03 21:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Krzyśku,
każda z roślin, których siewki pokazałeś jest w tym Podręcznym atlasie chwastów (oprócz przetacznika rolnego), jednak powiem szczerze, nie jestem w stanie z całą pewnością stwierdzić Tak lub Nie na Twoje typy, bo to mimo zdjęć i opisu jest dość trudne. Nie chcę wprowadzać w błąd, bo nie mam doświadczenia w rozpoznawaniu siewek. Niektóre (z atlasu) są stosunkowo proste, zwłaszcza takie, które sama obserwuję w swoim ogrodzie od stadium siewki, ale nie wszystkie.
Tak a propos, w swoim ogrodzie staram się rozpoznawać młode roślinki, nie tylko chwasty, ale i samosiejki, bo dzięki temu nie usuwam ich jako chwasty, lecz zachowuję tam, gdzie zechciały się wysiać. Dzięki takim obserwacjom można się wiele nauczyć o spotykanych siewkach.

#248
od stycznia 2007

A to prawdopodobnie przytulia czepna (z 16 marca) jeszcze z liścieniami.



#249
od stycznia 2007

Wydaje mi się, że to łoczyga pospolita.


#250
od stycznia 2007

To jest chyba stulicha psia - ta w środku pierwszego zdjecia.
A na następnych zdjęciach być może też -.


1)



2)



3)


4)
i

#816
od stycznia 2007

2007.05.04 10:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Krzysztofie, niedługo ''uzbierasz'' materiał na własny podręczny atlas siewek!

#252
od stycznia 2007

Kolejne rośliny samoistne z agrocenozy.


1)


2)


3)


4)


5)

#253
od stycznia 2007

Basiu, tak pomyślałem wczoraj. Co z zgodność - nawet myśli.
Taka myśl mi przyszła do głowy po zajrzeniu do Internetu, czyli wczoraj, by dowiedzieć się co tam na ten temat można znaleść. Niewiele, bardzo mało. Skoro tak naprawdę atlasów dzikich roślin agrocenoz, roślin będacych w stanie bezkwiatowym, nie ma, to i nie dziwię się, że są problemy z ich rozpoznawaniem. Nawet w atlasie tzw. chwastów na stronie producentów chemikaliów ( czyt. środków ochrony roślin) dla rolnictwa jest tyle, że ja bym się tego wstydził - prawie nic nie ma.
By taki atlas zrobić, należałoby wykonać profesjonalne zdjęcja kilku faz wzrostu każdej rośliny, począwszy od siewki do fazy kwitnienia łącznie, i dodać do każdej - tekst. Nie jest to może tak zawiłe, co czaso- i pracochłonne.

(wypowiedź edytowana przez Zwieros 05.maja.2007)

(wypowiedź edytowana przez Zwieros 05.maja.2007)

#256
od stycznia 2007

Basiu, serdecznie dziękuję za informacje o atlasie, a ponadto za chęć kupienia mi tej książki i przesłania na mój adres.
Basiu, chętnie skorzystam z Twojej pomocy, wówczas gdy nie otrzymam tego atlasu z wybranej ksiegarni internetowej.

Ps. Przepraszam za tak spóźniną reakcję na Twego posta.
i

#1192
od stycznia 2007

2007.06.08 07:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Krzysztofie,
wracając znów do tematu roślin z agrocenozy, od siewki, aż po kwitnącą roślinę, ile tu można napotkać problemów przy obserwacjach roślin, związanych z zaorywaniem lub wykaszaniem roślin, zanim wykonasz wszystkie potrzebne zdjęcia, to wiesz, prawda?
Rozpoczął się sezon kwitnienia ostróżeczki polnej - jak wygląda teraz Twoja roślina, którą zamieściłeś w pierwszym poście tego wątku?

#18
od lutego 2007

2007.06.11 14:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
Zgadzam się z Anną Kujawą to będzie Consolida regalis. Stawiałem na Geranium.

#353
od stycznia 2007

Pierwsza roślina ( podrośnięta siewka) z tego wątku obecnie jest w fazie kwitnienia i wygląda tak, jak na poniższym zdjeciu.
Czyli - zgodnie z tym co napisała Ania - jest to ostróżka polna (Consolida regalis).
W tej agrocenozie, z której to pochodzą wyżej pokazane rośliny, najwiecej jest roślin takiego gatunku jak: mietlica zbożowa, perz właściwy, tasznik pospolity, maruna bezwonna, fiołek polny, niezapominajka polna, chaber bławatek; zdecydowanie mniej jest takich jak: jasnota purpurowa, jasnota różowa, przetacznik, rolny, przetacznik polny, krzywoszyj polny, bylica pospolita, wyka drobnokwiatowa, wyka drobnolistna; zaś najmniej występuje takich jak: mak piaskowy, mak polny, dymnica lekarska, przytulia czepna, tobołki polne, ostrożeń polny, pszonak drobnokwiatowy.




(wypowiedź edytowana przez Zwieros 11.czerwca.2007)

#1214
od stycznia 2007

2007.06.11 19:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Śliczna ostróżeczka polna wyrosła z tej siewki!!!
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2007 « PRZEDWIOŚNIE - DO KWIETNIA 2007 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji