Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
czy roztwór jodu w jodku potasu się psuje?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Mykologia. Warsztat. « Mikroskopia i mikrofotografia «
i

#1093
od kwietnia 2001

2006.03.13 10:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pytanie jak w tytule.

Pytanie na które mam nadzieję, że może Błażej Gierczyk zna lub znajdzie odpowiedź.

Na "chłopski rozum" (niestety poziom mojej wiedzy chemicznej jest taki sobie) co może się psuć w wodnym roztworze atomowego jodu i jodku potasu?

Tymczasem w wielu publikacjach mykologicznych jest zwracana uwaga aby taki specyfik odświeżać "co pewien czas" bo się psuje "i traci właściwości".

To co i jak się tam psuje? - jeśli można wyjaśnić tak bez magii?
i

#2474
od sierpnia 2002

2006.03.13 21:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
To licząc na odpowiedź może i ja dołączę się z pytaniem?

- czy wiadomo coś o tym, CZY namaczanie grzybka w wodzie z kranu (CHLOR !!) zmienia reakcje, któr mogą zachodzić z IKI lub KOH ?

- czy wiadomo coś o tym, CZY trzymanie grzybków razem zantymolowymi kulczkami NAFTALINY zmienia j.w. ?

- trzecie, może śmieszne, ale w praktyce się trafia :) Czy wiadomo coś o tym, że jeśli trzymam szpilkę w ustach a następnie trakyuję nią grzybka, a (przypadkiem?) w tychże samych ustach znajduje się alkohol - to wpływa jakoś na j.w. ?

Pimpek

ps. ładna ikonka Marku - szto eto ?
i

#1094
od kwietnia 2001

2006.03.14 07:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Na ikonce jest radioaktywna cystyda tzw. chrysocystyda u Stropharia coronilla z grudką plutonu wewnątrz :)

A tak naprawdę to oczywiście zwykła chrysocytyda tylko w niezwykły sposób zobrazowana. Będzie w tej sprawie artykulik lub ekstra wątek. Tylko potrzebuję jeszcze trochę czasu aby przygotować to i owo.

#49
od września 2005

Już Ania mnie o to pytała. Więc są różne "oblicza" problemu. Pierwsze to zwykłe odparowywanie jodu z roztworu, a w efekcie zmiana jego stężenia. Po drugie, w obecności substancji zasadowych, np.: ze szkła, część jodu może ulegać dysproporcjonowaniu do jodków i jodanów(I). Po trzecie zaś, ewentualne wprowadzenie substancji organicznych (no na przykład brudną pipetką) tudzież ich obecność w roztworze "z założenia" (jakiś czas temu Pimpek pisał coś o odczynniku zawierajacym dodatkowo glicerynę) zdecydowanie ogranicza trwałość roztworów jodu. Jednak trzeba sobie powiedzieć, iż dobrze przechowywany, szczelnie zamkniety r-r I2 w wodnym roztworze KI jest trwały.
Jesli chodzi o pytania Pimpka:
- zawartość chloru w wodzie jest raczej zbyt znikoma, aby miało to jakiś wpływ
- kulki antymolowe zawierają różne składniki (obok naftalenu także p-dichlorobenzen, kamfore i inne). Nie sadze, żeby którykolwiek z tych składników zmianiał wynik reakcji z IKI czy KOH.
- alkohol, tym bardziej w "szpilkowych" ilościach wpływu nie ma:) (no chyba że na zdolności percepcyjne obserwatora)
i

#1095
od kwietnia 2001

2006.03.14 09:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
dzięki

można "na ślepo" na wszelki wypadek robić nowy roztwór co np. 3 miesiące ale czy to ma sens?

zastanawiam się nad testem sprawdzającym zdatność IKI - czy próba amyloidalności ziaren skrobi ziemniaka - jest wystarczająca do stwierdzenie "że jest o.k."

mam np. 4 letni roztwor wodny z udziałem gliceryny i jak narazie wszelkie reakcje amyloidalne (skrobia ziemniaczana, urzeźbienie zarodników Russula, aparaty apikalne u workowców) wybarwiają się bez zarzutu

#50
od września 2005

Jesli chodzi o trwalosc roztworow z gliceryna to pewnie zalezy od stezenia skladnikow.
Osobiscie uzywam r-ru I2 w KI od 3 lat i na razie jest OK. Studentom radzimy do celow analitycznych przygotowywac r-r I2 "na swiezo" albo przynajmniej wyznaczac jego miano bezposrednio przed uzyciem - ale to raczej ze wzgledy na lotnosc jodu.
i

#1559
od września 2004

Jeśli chodzi o roztwór z gliceryną, to mojemu się trzy miesiące temu skończył "etykietkowy" termin ważności, a mimo tego nadal wszystko jest OK...

#62
od października 2007

2007.10.18 03:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
ZAPACHOWE kulki antymolowe podobno mogą zmieniać reakcję z KOH i z innymi odczynnikami, w tym KI, NaOH i HCl (niestety, nie mogę podać linka, bo serwer "restricted"). Ale dowody wyglądaja wiarygodnie, choć nie dotyczą grzybów.

#63
od października 2007

2007.10.18 03:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Wycofuję powyższe. To jakiś humbug.

(wypowiedź edytowana przez mykola 18.października.2007)
i

#114
od września 2005

2007.10.20 04:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Artur Rysch (arysch)
Właśnie byłem na kursie mykologicznym u Andreasa Gmindera (znacie go Marek i Piotr, prawda?) w Oberhof w Turyngii - przypadkowo pytałem go o trwałość odczynnika Melzera (roztwór jodu w jodku potasu). Andreas używa Melzera, którego dostał wiele lat temu, jakość jest jego zdaniem po tylu latach ciągle jeszcze całkiem OK!
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Mykologia. Warsztat. « Mikroskopia i mikrofotografia «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji