Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Oxyporus populinus - napień ???
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Inne ciekawe wątki historyczne «
Closed Zamknięte — nowe wątki dodawaj na stronie wyżej w hierachii
12.04.2005  19:15
Piotr Perz
10
i Lawa na żywym liściasty, duża, wysoko [Piotr Perz]
Closed Zamknięte — nowe wątki dodawaj na stronie wyżej w hierachii
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Inne ciekawe wątki historyczne «

#665

2004.12.19 10:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
W Europie 3-4 gatunki.

U Olarasa Oxyporus obducens - napień rozpostarty stanowiska podawane z ubiegłego wieku.
Darku, Twoje zdjęcia to robione obecnie w kraju ???

Oxyporus carticola ?

Oxyporus latemarginatus ?

U Zenita jest foto Ox. populinus ale brak jakichkolwiek informacji, ale należy chyba przypuszczać, że zdjęcie robione w kraju ?

O. populinus

Minnesota Department of Natural Resources Archives, Minnesota Department of Natural Resources, www.forestryimages.org

(wiadomość edytowana przez Bogdan 19.Grudnia.2004)
i

#199

2004.12.19 20:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Bogdan! Według mojej wiedzy do rodzaju Oxyporus w Europie należą tylko trzy gatunki:
- Oxyporus populinus (Schum. ex Fr.) Donk (napień topolowy) występujący wbrew nazwie głównie na żywych klonach (Acer). Owocniki przeważnie w dachówkowatych skupieniach, pojedyncze kapelusiki niewielkie (2-3 x 3-6 x 1-4). Rurki w wielu warstwach poprzedzielanych cienką warstewką miąższu. Zarodniki niemal kuliste i liczne maczugowate do owalnych cystydy z główką krytształków na szczycie. Niezbyt częsty, ale najczęściej spotykany grzyb tego rodzaju.
- Oxyporus ravidus (Fr.) Bond. & Sing. (napień wypłowiały, n. szczeciniasty) Tworzy formy resupinowate na dolnych stronach leżących kłód( długie do kilku metrów), ale także skupienia dachówkowato ułożonych kapelusików 1-4 cm średnicy, o filcowatej promienisto zmarszczonej i pręgowanej przy brzegu powierzchni. Kolor od białego przez żółtawy do białoorzechowego. Rurki przeważnie w jednej warstwie. Zarodniki elipsoidalne. Cystydy trudne do zaobserwowania, wrzecionowate z żywiczną wydzieliną na szczycie tworzącą jasnobrązową główkę. Wyrasta jesienią na korze i drewnie leżących na ziemi kłód brzozy, olszy, jesionu, jabłoni, topoli i wierzby, a także sosny.
- Oxyporus obducens (Pers. ex Fr.) Donk (napień rozpostarty)przez niektórych mykologów np. Pilata uważany za odmianę Oxyporus populinus. Tworzy owocniki resupinowate chociaż znana jest też forma kapeluszowata (f.pileolatus Bourd. & Galz.) Opis i zdjęcia na mojej stronie pod adresem, który podałeś.
Rzeczywiście, ten ostatni gatunek jest chyba bardzo rzadki w Polsce. Stanowiska z Puszczy Białowieskiej i okolic Warszawy nawet nie z ubiegłego wieku :-) bo odpowiednio 1887 i 1896 podawał Błoński.
I po tym przydługim wstępie odpowiedź na Twoje pytanie, na które odpowiedź była by Ci znana gdyby Twoja przeglądarka wyświetlała tekst alternatywny dla obrazów czyli tzw. "dymki". Wtedy po najechaniu kursorem na zdjęcie zobaczył byś informacje o dacie, siedlisku i miejscu wykonania fotografii.
No więc, owszem, zdjęcie zrobione w Polsce 14.04.2004, w Krakowie, w Lasku Mogilskim - fantastycznej pozostałości po łęgu wiązowo-jesionowym (Fraxino-Ulmetum czy też bardziej poprawnie Ficario-Ulmetum minoris)z dobrze zachowanym drzewostanem i bogatym runem. Występuje tam kilka gatunków grzybów rzadkich lub bardzo rzadkich w Polsce oraz przynajmniej jeden gatunek bardzo rzadki w Europie, a mianowicie Peniophora lilacea.
To, że znalazłem tam na grubej, martwej, leżącej na ziemi gałęzi dębowej owocnik Oxyporus obducens zdziwiło też Marcina Piątka, który go oznaczył.
W kwietniu, kiedy wykonane były zdjęcia, które są na mojej stronie owocnik był wyschnięty i ogólnie, jak to pisze Marek(Admin) w schyłkowej kondycji.
W archiwum mam dużo lepsze fotografie z jesieni tego roku i jak wyczaruję skądś trochę czasu to je zamieszczę :-).
Co do zdjęcia u Zenita to chyba nie było zrobione w kraju tylko w W.Brytani przez Patricka Rucha i nie wiem czy przedstawia O. populinum :-)

#674

2004.12.19 21:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Dzięki, dzięki, dzięki :-)

Sprawdziłem, "dymki" mi się pokazują, ale u mnie wskaźnik myszy albo spoczywa na pasku przewijania albo śmiga od zakładki do zakładki - więc "dymkom" nie dawałem szans na ujawnienie się - mam teraz pożytek na przyszłość :-)

Ponieważ przeglądając angielskojęzyczne strony jestem upośledzony umysłowo (korzystam tylko z translatora, który robi ze mną co chce) stąd ułomność moich informacji np. o występowaniu danych gatunków

Ze wstydem muszę przyznać, że wszelkie powłocznice i im podobne mijam zawsze z pewnym ich "olewaniem".
Cóż, jak się ma o nich zerowe pojęcie to się je lekceważy :-(
Jednak z uwagi choćby na Peniophora liliacea, kajam się publicznie i w duchu postanawiam poprawę :-)

Ten Lasek Mogilski to faktycznie perełka :-)

Jeszcze raz dzięki !!!

#61

W Europie mamy następujące gatunki Oxyporus: Oxyporus borealis (b. rzadki znany tylko ze Skandynawii), Oxyporus corticola ( z synonimem Oxyporus ravidus), Oxyporus obducens, Oxyporus populinus oraz Oxyporus latemarginatus. W Polsce mamy cztery ostatnie gatunki, a wśród nich najpospolitszy jest Oxyporus populinus, głównie na klonach, znacznie rzadsze są pozostałe gatunki, np. Oxyporus latemarginatus występuje (na razie) tylko na trzech stanowiskach w Tarnowie i Łagowie Lubuskim.
i

#203

2004.12.22 23:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Wielkie dzięki Marcin! Jak się domyślasz opierałem się na mocno "leciwych" źródłach odpowiadając Bogdanowi: Domański za Kotlaba & Pouzar 1957.
O. latemarginatus spopularyzowany mógłby pewnie zyskać kilka stanowisk w Polsce :-)
Niestety Polish Botanical Journal 48(1): 63-68, 2003 nie każdemu łatwo trafi do rąk...

Czy te zdjęcia dobrze ilustrują gatunek?
http://botanika.bf.jcu.cz/mykologie/polypores/photos/oxyporus_latemarginatus1.jpg
http://botanika.bf.jcu.cz/mykologie/polypores/photos/oxyporus_latemarginatus2.jpg
Czy raczej to:
http://home.arcor.de/daemmrich/images/O_latemarginatus.html
Rozumiem, że nie nastapiła jakaś zasadnicza rewizja rodzaju Oxyporus i nadal są to grzyby z wieloletnimi owocnikami o monomitycznym systemie strzępkowym, ze strzępkami cienkościennymi i pozbawionymi sprzążek?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Inne ciekawe wątki historyczne «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji