11. 11. 2014 łozowisko, na Diatrype bullata. Czy w grę wchodzą jeszcze inne gatunki Nectrii?
Jacku, trudny temat.
Nectria episphaeria to Cosmospora e.
Byłem na prezentacji, na której Cesar Herrera mówił o swojej pracy w laboratoriach USDA, gdzie u/z A. Rossmann zajmuje się właśnie Cosmospora. Z jego badań wynika, że Cospospora występująca na innych grzybach są ściśle związane z tym i tylko tym gatunkiem, więc można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że na każdym gatunku żywiciela występuje inny gatunek pasożyta - i potwierdzają to badania molekularne.
W powszechnym użyciu jest stwierdzenie, że C. episphaeria występuje na stromach różnych grzybach, ale w świetle tego co pokazywał Herrera - powinny to być różne gatunki - może nawet każdy inny.
Owocniki formy płciowej Nectria/Cosmospora posiadają stosunkowo mało cech, mogących posłużyć do budowy klucza. O wiele więcej cech posiadają kultury i anamorfy i one zapewne będą głównym trzonem ew. powstałego klucza.
Na teraz.... wymiękam jak bałwanek na wiosnę. Może po prostu C. episphaeria, może coś innego:- (
No tak, w mykologii nie ma łatwych tematów :)
Skoro Ty wymiękasz jak bałwanek na wiosnę ( choć idzie zima;-)) to co ja mam powiedzieć? Chyba, że wymiękam jak bałwanek latem:-)))
Dzięki za zainteresowanie wątkami :)
Dodam jeszcze przykład, jak gatunki, oznaczane na podstawie teleomorfy jako Cosmospora episphaeria różnią się w koloniach uzyskiwanych in vitro.
Potencjalnie każda z nich to oddzielny gatunek!