Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Tremellales
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 02 maja 2017) «
GREJ298100

#1685
od czerwca 2014

18.03.2017; Zawilgocona, próchniejąca słoma (łodygi i liście) xTriticosecale. Owocniki do 1 mm średnicy. Wyłącznie na fragmentach roślin opanowanych przez grzyby niezwykle podobne do Lophodermium sp. (niestety jeszcze nie dojrzałe).
Ze względu na tę korelację rozważam coś w okolicach Sirotrema translucens? Chociaż zdając sobie sprawę z bogactwa gatunków tego rzędu liczę na pomoc Marcina (wszak zachęcał swego czasu do poszukiwania takich małych "galaretek"). A może Kustosze pomogą? :-)

#1686
od czerwca 2014

Dorzucę jeszcze kilka fotografii mikro. Ponieważ obawiam się, że ich opis dokonany przeze mnie byłby (delikatnie to ujmując ;-)) mało profesjonalny - zaniecham. :-)


Dikariofizy nieobecne. Podstawki przeważnie 4 sterygmowe, choć z mniejszą ilością też widziałem. Co do zarodników, było ich zbyt mało i nie mam pewności, czy pochodziły z badanego grzyba - pominąłem.

#1687
od czerwca 2014

Uzupełniająco dodam, że w preparacie widziałem zarodniki konidialne Arthrinium sp. - chociaż pasożytujący na tym rodzaju - Trimorphomyces papilionaceus, można zapewne wykluczyć?

#1226
od września 2004

Przyślij

#1690
od czerwca 2014

Świetnie, zasuszę i podeślę. :-) Przy okazji dorzucę te H. glandulosae "podejrzane" o posiadanie podstawek. Nie było okazji wcześniej przesłać.

#1227
od września 2004

Super!

#1691
od czerwca 2014

Ależ fascynujące są grzyby - nawet takie malutkie. :D
Postanowiłem jeszcze raz przyjrzeć się tym "mini-Tremella". Tym razem owocnik znacznie mniejszy i razem z "asco-podłożem". Cieszę się bo wreszcie znalazłem zarodniki. Większość wprawdzie na sterygmach - ale za to w różnym stopniu rozwoju. Ciekawostka (zapewne bez znaczenia) - nierzadko jedna ze sterygm na podstawce jest widlasto rozgałęziona na szczycie. :-) Natomiast jest niemal pewne, że pokazane wyżej apotecja należą do Lophodermium (raczej nie L. arundinaceum) - ze względu na zupełnie inny wygląd parafiz. Może to tylko kwestia tego, że oglądałem dzisiaj nie zupełnie dojrzały owocnik. W każdym razie fajnie. :-)
Mam spokojne sumienie, że otrzymasz ode mnie Marcinie dobrze rokujący (jeśli chodzi o dojrzałość) materiał. Tylko jak Ty znajdziesz takie małe, wyschnięte "pypcie"? ;-) :-)

#1692
od czerwca 2014

Bo to są naprawdę malutkie grzybki. ;-) :-)
Skala: 1mm
Większość takich rozmiarów:

#1228
od września 2004

Wrzucam wyschnięte do wody i odzyskują dawny wygląd ;-)

#4293
od lipca 2004

2017.03.20 21:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Jeszcze stary sposób, kolorowe kropki z markerów w pobliżu owocników które nas inspirują :-)

#1693
od czerwca 2014

No tak, z kropkami dobry pomysł.
Marcinie grzybki wysłane.
Cięgle rozważam S. translucens. Ciekawe czy ten gatunek był notowany na nie-sosnowych Lophodermium?

#5964
od września 2005

Jakbyś jeszcze kiedyś nazbierał, to też poproszę.

#1694
od czerwca 2014

Tak też pomyślałem i dosłownie przed chwilą przyszedłem do domu z porcją nowych owocników. Doślę. :-)

#1695
od czerwca 2014

Pokażę jeszcze epibasidia, o których wspominałem wyżej. Wyglądają tak jak w opisie Tremella translucens - H.D. Gordona:

Formujące się zarodniki:

I podstawka niczym Pippi Langstrumpf podczas sztormu ;-) :D

Tyle tylko, że słoma to jednak nie igła sosnowa.

#1229
od września 2004

Ale rodzaj żywiciela (Lophodermium) ten sam na słomie i sośnie - dlatego przychylam się do tego iż jest to Tremella translucens

#1697
od czerwca 2014

Dziękuję Marcinie za Twoją opinię. Jeśli się nie mylę, to drugie stwierdzenie tego gatunku w Polsce.
Teraz wypadałoby ustalić gatunek żywiciela. Niestety nie mam dobrego klucza do Lophodermium, a na trawach występuje kilka gatunków. Jeśli więc ktoś dysponuje kluczem byłbym bardzo wdzięczny. Postaram się jeszcze uzupełnić ten wątek o makro i mikro fotografie tej osutki. Może uda się coś konkretnego wytypować?

#1699
od czerwca 2014

Kończąc ten nieco "przydługawy" (mam na myśli własne wypowiedzi) wątek, podzielę się jeszcze moimi ustaleniami odnośnie żywiciela. Otóż obserwacja dojrzałych apotecjów i pomiary "mikro" - moim zdaniem prowadzą jednak do Lophodermium arundinaceum. Rozważałem nawet, ze względu na substrat, formę secalis. Tam jednak zdaje się worki powinny być krótsze, a zarodniki węższe? Ciekawe moim zdaniem spostrzeżenie dotyczy ułożenia zarodników w workach. W niektórych z nich są one wyraźnie poskręcane - dotychczas nie obserwowałem takich u Lophodermium.

#1231
od września 2004

Dostałem - to Tremella translucens

#1701
od czerwca 2014

Cieszę się, że grzybki dotarły szczęśliwie i dziękuję Marcinie za ich szybkie oznaczenie.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 02 maja 2017) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji