Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Plectania melastoma?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 24 czerwca 2017) «

#12497
od maja 2009

2017.05.04 21:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
A dlatego ze znakiem zapytania ponieważ jej nie pobierałem.
Wydała mi się niezbyt dojrzała a do tego jeden tylko owocnik więc nie miałem sumienia i zostawiłem. Jak będę miał okazje to za jakiś tydzień może podjadę i pobiorę?

#1297
od października 2009

2017.05.04 21:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Romuald Tomaszewski (roto)
Cuda niewidy u Ciebie Mirku :D

#4309
od lipca 2004

2017.05.04 23:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Piękna!
Po potwierdzeniu do atlasu z nią :-)

#12516
od maja 2009

2017.05.09 16:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Dziś pobrałem, zupełnie niedojrzała:-(((
Spróbuję do dojrzewalni ale obawiam się że na mało to się zda ... zbyt młoda.

PS; - a to wszystko przez elektrownię. Miałem na dziś zaplanowanej kupę roboty a tu łobuzy wzięli i elektrykę wyłączyli. Czekałem chyba z godzinę aż w końcu nie wytrzymałem i pojechałem sprawdzić co u niej. A że daleko i może juz za szybko nie miałbym okazji więc pobrałem ... i znów popełniłem błąd:-(

#1021
od sierpnia 2006

Fajne znalezisko. Chyba nie może być nic innego. Miałem ją z Beskidu Niskiego - też miałem problem z mikroskopowaniem.

#12531
od maja 2009

2017.05.14 17:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Musiałem dziś zrewanżować się po ostatnim niepowodzeniu, chociaż owocnik w dojrzewalni i jeszcze nic nie jest przesądzone.

Dzisiejsze trzy (było więcej) owocniki już praktycznie dojrzałe ale wrzucę jeszcze na kilka dni do dojrzewalni.

#12606
od maja 2009

2017.05.27 19:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Ciąg dalszy wątku raczej wskazany.
Dziś po pracy postanowiłem wyjąć w końcu owocniki z dojrzewalni i sprawdzić pod mikroskopem. Prawę mówiąc to o nich zapomniałem i aż sie przeraziłem że mi przejrzały. Na szczęście jak najbardziej wszystko w porządku. Co do drugiego znaleziska nie mam zastrzeżeń, pasuje jak nic do Plectania melastoma.
Co do pierwszego miałem duże podejrzenia. Podczas pobierania nie znalazłem w ziemi, w pobliżu podstawy żadnego drewna i dlatego postanowiłem go dokładnie przejrzeć. Owocnik wyrastał na warstwie próchnicy pod przykrywka z mchu. Po zarodnikach ciężko tu cokolwiek wyrokować bo wymiary u innych gatunków mocno pokrywające się, a do tego nie mogę "dobrać się" do większości opracowań gatunków Plectania które nie posiadaja trzonu lub mają bardzo krótki( jakby ktoś był w posiadaniu takiej literatury to serdecznie polecam się).

A teraz szczegóły.
Poza tym że nie wyrastał owocnik z drewna to podstawowa różnica to parafizy. Posiada w zasadzie dwa rodzaje. Są podobne jak obserwowane u P. melastoma ale duża część jest gęsto septowana, o rozdętych członach. Niektóre przypominają sznur pękatych serdelek.

Czy to może być skutek hodowania w sztucznych warunkach? W zasadzie obie kolekcje przebywały tyle samo w dojrzewalni a druga kolekcja w ogóle takich nie posiada.

Zarodniki nieco krótsze i węższe niż u mierzonych P. melastoma.

Zaobserowałem jeszcze jedną różnicę w zarodnikach ale tu nie mam pewności czy to reguła bo zbyt mało próbek obejrzałem. Powiedzmy wobec tego, że wydaje mi sie w każdym razie, że zarodniki u typowej P. melastoma wewnątrz posiadają bardzo drobną ledwie zauważalną ziarnistość ale za to na powierzchni u dojrzałych da sie zauważych lekką chropowatość. U tych z rozdętymi parafizami zarodniki zawierają dość dużą ilość znacznie większych kropelek cieczy a na ich powierzchni chropowatości nie zauważyłem.

Zdjęcia te podejrzanej:

.

i dla porównania P. melastoma
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 24 czerwca 2017) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji