Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-10-04 Botanik w skansenie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3567
od września 2006

2010.11.02 23:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Nadwiślański Park Etnograficzny, czyli skansen w Wygiełzowie był do końca 2006 roku oddziałem Muzeum w Chrzanowie. Obecnie stanowi samodzielną placówkę podległą marszałkowi województwa małopolskiego. W ten październikowy dzień wybrałem się tam nie dla zasadniczego celu istnienia tej placówki. Po pierwsze chodziło o araukaryty, skrzemieniałe pnie drzew szpilkowych z arkozy kwaczalskiej. Kilka ciekawych okazów wydobyto w związku z budową amfiteatru.
Oto pierwszy z nich eksponowany w pobliżu dworu.Pomimo, iż wydaje nam się, że oglądamy pień drzewa nie ma w nim ani krztyny węgla, tylko krzemionka z przyprawami, która utrwaliła dokładnie pierwotną budowę mikroskopową. Oto drugi okaz i detale jego budowy.Trzeci z okazów to drobiazg, ale także intrygujący.

Był też czwarty, także niezbyt duży.Na jego powierzchni udało mi się zauważyć ciekawy wzór oraz struktury limonitowe.

Piąty z wydobytych przy okazji budowy amfiteatru okazów jest najciekawszy. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma możliwymi wyjaśnieniami. Po pierwsze drewno przed skrzemienieniem zostało mocno poturbowane. Po drugie skrzemieniały pień został częściowo zmetamorfizowany w kierunku prawie gnejsu.Oto kilka zbliżeń szczegółów budowy.

Szósty z okazów pokazuję od szczegółów by przejść do ogółu.

W wykopie pod amfiteatr tego dnia odsłaniały się tylko piaski czwartorzędowe.Z pogranicza tego bardzo młodego piasku a liczącej nieco ponad 280mln lat arkozy sączyła się woda.

A oto kolejne zbliżenia tego pozornie nieciekawego bo czwartorzędowego piasku. Daje mu się najwyżej 30tys. lat, chociaż ten tutaj, jako była wydma może zalegać dopiero od 10tys. lat.

Ostatni z pokazywanych w tym wątku araukaryt znajduje się za plebanią.

Dośc tej paleobotaniki. Chodząc po skansenie zauważyłem swobodnie biegającą mysz polną.Oto centrum tak zwanego zespołu małomiasteczkowego.Przed domem pochodzącym z Chrzanowa wyrastała nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis oraz słonecznik bulwiasty - Helianthus tuberosus.

Słonecznik był porażony przez mączniaka - Erysiphe cichoracearum a jego z kolei zaatakował nadpasożyt Ampelomyces quisqualis.Jednakże tego dnia najbardziej widowiskowymi grzybami w skansenie były muchomory czerwone - Amanita muscaria. Oto pierwszy owocnikOto druga grupa.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 05.listopada.2010)

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 05.listopada.2010)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji