Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-05-10 Jaworzno - wizja lokalna na Wapniówce
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3882
od września 2006

2011.05.30 21:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po wschodniej stronie ulicy Stefana Batorego, w rejonie Huty Szkła "Szczakowa" znajduje się zespół osadników zwany Wapniówka. Składowana tam odpady po produkcji sody metodą Solwaya. W ciągu wielu lat teren ten pozostawiony niemalże samemu sobie uległ swoistej rekultywacji do tego stopnia, że stał się ostoją wielu rzadkich oraz ściśle chronionych roślin. Wynika to nawet z mapy firmy Compass na którą naniosłem trasę ostatniego spaceru.W 2008 roku teren ten został przez syndyka Huty Szkła sprzedany prywatnemu inwestorowi. Nie mam pojęcia jakie miał względem tego terenu plany, ale musiał mieć świadomość, że kupuje niemalże rezerwat przyrody. Informacja o tym znajdowała się w wielu wydawnictwach promujących osobliwości przyrodnicze Jaworzna.
Na on czas było tutaj liczące około 1000 osobników stanowisko kruszczyka błotnego - Epipactis palustris. Ponadto mam udokumentowane stąd stanowiska takich gatunków jak miecznica wąskolistna - Sisyrinchium bermudiana, kukułka majowa - Dactylorhiza maialis, listera jajowata - Listera ovata, kosatka kielichowata - Toffieldia calyculata. Bogactwo florystyczne tego miejsca, zważywszy na rodzaj podłoża było bardzo zaskakujące.
Wobec powyższego poczuwam się do tego aby od czasu do czasu zrobić tutaj wizję lokalną. Tego dnia zacząłem od tej tablicy.Od strony drogi znajdują się piaszczyste przestrzenie. Tutaj mamy oczywiście wilczomlecza sosnkę - Euphorbia cyparissias po części porażonego przez Aecidium euphorbiae.Pod jednym z drzew natrafiłem na trochę śmieci oraz czosnaczka pospolitego - Alliaria petiolata.

A oto już stok skarpy pierwszego z osadników.

Jego powierzchnia jest trawiastą równiną na której znajduje się kilka brzóz brodawkowatych - Betula pendula.Więcej drzew rośnie na obrzeżach osadnika.Wróćmy jednak do centralnej płaszczyzny. Poza kilkunastoletnimi brzozami mamy też kilkuletnie sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.Na tym osadniku znajdywałem kukułkę majową oraz kosatkę kielichowatą. Teraz nie było nic. Po zejściu na dół na początek odkryłem taki sobie śmietniczek. Sądzę, że to dzieło okolicznej ludności.

A oto malowniczy przesmyk pomiędzy pierwszym a drugim osadnikiem.Teraz jesteśmy na powierzchni drugiego z osadników. W obrębie tych trawiastych powierzchni występowały kruszczyki błotne. Teraz nie znalazłem najmniejszego śladu występowania tego gatunku, nawet ubiegłorocznych pędów.

W obrębie znajdujących się tutaj zarośli znajdują się skupiska szlaki. Ja nazywam je poetycko "Czarne Skałki".

Ich powierzchnię kolonizują mchy oraz rzeżusznik piaskowy - Cardaminopsis arenosa.To siedlisko jest słabo skolonizowane i w związku z tym jest bardzo interesującym poligonem badawczym.Idziemy dalej. Gdzieś w tej okolicy występowała listera jajowata oraz miecznica.Tych roślin nie znalazłem. Były za to niezapominajki - Myosotis.

Ogólnie rzecz biorąc w tej części byłego składowiska chaszcze są gęstsze.

Tutaj też znajdują się wyjątkowo malownicze odsłonięcia składowanych w tym miejscu odpadów.

Znajduje się także to gruzowisko.Aby pójść dalej musiałem wyjść z tej niecki, przeprawić się przez "Czarne Skałki" aby w końcu zobaczyć prawie taką samą jak na pierwszym osadniku płaszczyznę z rzadko rozmieszczonymi na niej brzozami.Po drzewach zupełnie nie widać, że rosną na bardzo nieprzyjaznym podłożu.Dokumentację fotograficzną w tej okolicy zakończyłem spojrzeniem na biurowiec Huty Szkła.Od tego momentu starałem się rowerem powrócić do Chrzanowa tak szybko, jak tylko to było możliwe.

#4246
od września 2006

2011.09.13 09:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Druga wizja lokalna, przeprowadzona 30 sierpnia 2011 roku wykazała, że roślin chronionych jest tam sporo. Dominuje kruszczyk błotny - Epipactis palustris oraz kosatka kielichowata - Tofieldia calyculata. Ponadto potwierdziłem, że ściana zachodniego osadnika od strony południowej jest rozdarta na sporym odcinku, przez co może dochodzić do zanieczyszczania okolicy składowanymi tutaj niebezpiecznymi odpadami.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 13.września.2011)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji