Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
mały z wapiennej gleby pod leszczynami
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Grzyby podziemne - Ipogeus fungi « Grzyby workowcowe (Ascomycetes) «
GREJ180109

#43
od sierpnia 2006

kilka owocników, niektóre leżały na ziemi inne były częsciowo zagłębione. Wielkość owocników nie przekraczała 1 cm. Wyrastały na glebie wapiennej pod leszczynami. W przekroju marmurkowe.


i

#386
od października 2006

2010.09.11 21:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Hreczka
Waldku zajrzyj tu :-) /https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/99517.html Chłopaki z pewnością Ci pomogą...
i

#4196
od maja 2006

Ooooo... faktycznie, wygląda na jakąś truflę. Bez mikroskopu się nie obejdzie. Możesz napisać w jakim to rejonie je znalazłeś i pod jakimi drzewami?

#68
od sierpnia 2006

Zapomnialbym o tym grzybku :-)
Grzybki znalazłem (występują w sporej ilości) pod leszczynami na wapieniu. Miejsce - Kraków-Tyniec/Skawina (pogranicze).
Tak też myślałem że jest to trufla, być może Tuber rufum. Mam suszki ale jak na razie temat podziemnych grzybkow jest dla mnie za trudny.
i

#797
od lipca 2002

Tuber na pewno - tak jak pisze Piotrek. Z racji rozmiarów o tej porze roku (zakładam, ze znalezione w sierpniu - jak data posta)stawiałbym raczej na tuber dryophilum - truflę dębową. W grę wchodzi też o wiele rzadszy gatunek t.puberulum. Ale i tu Piotr miał rację - tylko mikroskop:-)))
i

#4254
od maja 2006

Dziś do mnie dotarły suszki. Nic złego z nimi się nie stało. Oznaczałem wg Fungi Ipogei D'Europa (Montecchi & Sarasini 2000). Póki co oznaczyłem tego którego podejrzewałeś o Hysterangium. I faktycznie to ten rodzaj, a dokładnie Hysterangium clathroides Vittadini 1831, wg Wojewody (2003), Hysterangium clathroides = H. separabile, ale wg Fungi Ipogei D'Europa (Montecchi & Sarasini 2000) to inny gatunek.

- peridium zbudowane z podłużnych, ułożonych palisadowo komórek,
- ten największy musiał mieć około 2,5 - 3 cm średnicy,
- zarodniki dość duże jak na ten gatunek (16-18x6-6,5 um), ale mieściły się w zakresie (16-20x5,5-6,5 um),
- gleba zielonawa/oliwkowa,
- cecha, która wynika też z moich obserwacji - owocniki pokryte białymi strzępkami grzybni,

Tuber za chwil parę :-)

(wypowiedź edytowana przez piotrekchacha 22.września.2010)
i

#4255
od maja 2006

Jest i oznaczenie trufli (korzystałem z tego samego klucza co powyżej):
Poszedłem w kluczu sugerując się jednym z suszków, że mają wgłębienie (choć na owocniku przekrojonym, którego wyżej na zdj prezentujesz tej cechy nie widać) i takim sposobem dotarłem do Tuber excavatum.

Idąc jednak w stronę Tuber bez wgłębienia doszedłem do sugerowanej przez Tomasza Tuber puberuleum, odkrywając przy okazji włoski na powierzchni peridium.

Wiedząc, że Tomasz K. ma duże doświadczenie w tej grupie grzybów zapytam, czy T. puberuleum ma takie zróżnicowane zarodniki, bo te owocniki mają bardzo różne, czasem tak duże jak opisałem powyżej i o kształtach jak u T. excavatum, choć częste są okrągłe o wymiarach pasujących do T. puberuleum ?

(wypowiedź edytowana przez piotrekchacha 21.września.2010)

#101
od sierpnia 2006

Hysterangium clathroides - największy owocnik miał na pewno 3 cm. Grzybki splecione były pod ziemią z bardzo zbitą grzybnią. Wieczorem wrzucę zdjęcia z tego stanowiska. W ubiegłym roku napotkałem kilka stanowisk z Hysterangium sp., w tym roku jednak nie udało mi się ich powtórzyć, podobnie jak z Gautieria sp. i Chamonixia caespitosa.

Piotrze, dziękuję bardzo za pomoc!

#102
od sierpnia 2006

Ciekaw jestem co wyjdzie z trufli :)
Gdyby potrzebne były dodatkowe owocniki to daj znać, podeślę. Może znajdę jakieś w innej fazie wzrostu?

Znalazłem w niedzielę jeszcze jednego ciekawego grzybka, bardzo drobnego 4-5 mm, pod dębami na stoku wapiennego wzgórza. Niestety zsunąłem się ze wniesienia i straciłem grzyby (miałem 3 szt.). Wyskoczę tam może w przyszłym tygodniu po pracy.

sznury grzybni

owocnik
i

#4257
od maja 2006

Waldku, jeśli możesz opisuj kolory gleby wewnątrz owocników, zapach, przebarwienia zewnętrznej osłonki (peridium), no i koniecznie więcej zdjęć i cech makro (przy Tuber, czy mają wgłębienia).
i

#796
od lipca 2002

Zarodniki u T.puberulum bywaja bardzo zmienne. Wielkością raczej nie należy się sugerować, bo bardzo często jest ona wypadkową ilości zarodników w worku. Stąd zakresy są bardzo duże, no i niewiele mówiące. Dotyczy to wszystkich gatunków tuber T.puberulum ma bardzo charakterystyczne, septowane w okolicach podstawy, dość gęste włoski. Najlepiej widać to na młodych okazach - w starszych się już wykruszają. No i owocników nie należy SZOROWAĆ:-))) Piszę na podstawie doświadczeń własnych - tak myłem owocniki, żeby fotki fajnie wyszły, że pozbyłem się najważniejszych cech identyfikacyjnych. U t.dryophilum brak włosków w dosłownym rozumieniu, można natomiast natknąć się na swoiste wypustki, charakterystyczne tylko dla tego gatunku.

#50
od sierpnia 2006

Dla formalności założyłem wątek z Hysterangium clathroides oznaczonym przez Piotra:
https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/375628.html
Będę miał na uwadze wszystkie wskazówki dla Tuber (i nie tylko) :)
Próbowałem powtórzyć znalezisko z grzybkami powyżej lecz niestety nie udało mi się na razie. Napotkałem tylko jeden owocnik również białego podziemnego ale o tym w innym temacie.

#4173
od maja 2006

Tak, włoski były septowane (1-2 septy) :-)
i

#798
od lipca 2002

Piotrek czy masz monografię rodzaju tuber: " Truffes Europe et de China"?
Fungi Ipogei D'Europa jest pozycją rewelacyjną (zawdzięczam ją Pimpkowi i ciągle mam dług wdzięcznosci wobec niego:-))) ale jeśli chodzi o trufle to wymieniona na wstępie pozycja jest lepsza. Francuskojęzyczna ale można sobie poradzić. Jesli jesteście zainteresowani - ty Piotrek i Waldek to proszę adres na priv.
Bardzo się cieszę, że hypogeiki zdobywaja nowych zwolenników i w miarę możliwości służę pełnym zakresem pomocy:-))
i

#4182
od maja 2006

Tej monografii nie mam. Jeśli więc mógłbyś podesłać był bym wdzięczny :-)
Mój adres do korespondencji znajdziesz w moim opisie. Z góry dziękuję.

#8538
od maja 2003

2010.09.30 10:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Usmiecham się o wszelką lit. do podziemniaków. Mam Peglera i in. i pojedyncze strony z innych książek.

#57
od sierpnia 2006

Również zgłosiłem się do Tomka :)
Nie posiadam niestety literatury o podziemnych, a szukam...
Przy okazji zgłosić tą truflę do grej? (jako oznaczenie Piotra i Tomka - mam też suszki)
i

#800
od lipca 2002

Przerobię " Truffes Europe et de China" na format płytowy i wyślę Tobie Aniu, Waldkowi i Piotrkowi. W przyszłym tygodniu powinny być już u Was.

#8541
od maja 2003

2010.10.01 07:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Dzięki :-)
Jak masz coś do podstawczaków, poza Peglerem oraz Montecchim i Sarasinim to tez chętnie.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Grzyby podziemne - Ipogeus fungi « Grzyby workowcowe (Ascomycetes) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji