Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Czy to może być kępkowiec?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2010 « Archiwum 2010 październik «
GREJ178324
i

#6023
od stycznia 2007

Zauważone jeszcze w zeszłym tygodniu grzybki urosły i doczekały się pobrania i fotografowania. Rosną w parku, pod bukiem. Wysyp robi się.

w parku
grzyby
grzyby
grzyby
grzyby
grzyby
grzyby
grzyby

#7812
od grudnia 2003

Tak podblaszek
i

#6026
od stycznia 2007

Dziękuję :-)
Oto przykład rewelacyjnej roli edukacyjnej bio-forum, do niedawna miałam tylko mgliste pojęcie o tym gatunku, tzn. że istnieje takowy i nic więcej, a po lekturze wątków Mirka i Ani, od zeszłego tygodnia do dziś rano znalazłam własne trzy stanowiska, jedno potwierdzone już w tym wątku, a pozostałe dwa na razie wstępnie oznaczone przeze mnie :-)

Zarówno Park w Poznaniu (wątek tutejszy), jak i w Gnieźnie ma stanowisko kępkowca, las czerniejewski także ma stanowisko tego grzybka :-) Teraz pokusa wielka, by kolejne znalezione tam grzybki skonsumować, bo ponoć smaczne są :-)))

#1898
od maja 2009

2010.10.07 10:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Z konsumpcją to Basiu uważaj!
Ja napisałem tylko, że jadłem tego znalezionego przeze mnie i był faktycznie smaczny.
Przyjemny grzybowy aromat:-)
Jak pewnie juz zorientowałaś się to identyfikacja jest trudna a nie wszystkie ponoć są jadalne. No ale z Lyophyllum connatum go nie pomylisz, bo ponoć ten jest niejadalny, chociaż i tu opinie są różne ?
Co do innych to sprawa trochę wikła się bo z tego co widzę tych gatunków jest znacznie więcej niż się spodziewałem a informacje co do ich jadalności dość skąpe.
Racz tylko spojrzeć na moje wątki:
https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/375134.html
https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/373882.html

Różnorodność przeogromna bo nie wszystkie miałem czas wrzucić na forum.
Ostatnio znalazłęm zupełnie inne które też podejrzewam, że mogą należeć do powyższego rodzaju:

No i oczywiście strasznie cieszę się, że nasze " ględzenie" w czymś Ci pomogło:-))
i

#6033
od stycznia 2007

Dziękuję, Mirku, za troskę :-))) Na pewno nie będę pochopnie próbować nowych gatunków, zanim je dobrze poznam, szczególnie w aspekcie, z jakimi trującymi gatunkami można je pomylić :-) A co do "ględzenia" - dzielenie się wiedzą i doświadczeniami nie nazywałabym "ględzeniem" :-)
Pozdrawiam :-)
i

#6034
od stycznia 2007

Ewald Gerhardt podaje w swoim atlasie*, że Lyophyllum connatum jest jadalny, lecz obecnie jego spożywanie nie jest zalecane, bo wykryto w nim substancję o działaniu mutagennym.

* Ewald Gerhardt "Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik"

#1963
od maja 2009

2010.10.14 10:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Otóż to!
Miałem zamiar go spróbować, oczywiście z ciekawości bo u mnie występuje zazwyczaj gdy innych sprawdzonych już nie brakuje ale też ta wiadomość do mnie dotarła więc dałem mu spokój:-)
i

#6059
od stycznia 2007

Mój hurra-optymizm wyrażony powyżej okrzykami entuzjamu przygasł nieco, jak przyszło do namyślania się, z jakim to gatunkiem mam tu do czynienia. Po przeczytaniu całego wątku https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/377988.html mam podobny dylemat, jak Ania Hreczka, Lyophyllum fumosum czy Lyophyllum decastes. I co tu zrobić, jak zgłosić?

#8617
od maja 2003

2010.10.23 18:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Z takimi stosunkowo małymi kapeluszami - typowałabym - L. fumosum.

#6085
od stycznia 2007

Zatem tak zgłoszę :-)
i

#6087
od stycznia 2007

Uzupełniam jeszcze fotografie widoku ogólnego stanowiska i mniejszy wycinek zdjęcia dla pokazania, gdzie rosły grzybki. Zdjęcia robione o wczesnym poranku, do pracy nie wożę z sobą statywu, tylko aparat fotograficzny, więc jakość nienajlepsza, ale grzybki troszkę widać.

stanowisko

stanowskko

grzybki
i

#6088
od stycznia 2007

A teraz trochę na wesoło, oto mój "warsztat" ma strychu, gdzie robię fotografie "studyjne", wysypy i takie tam ;-) :-)
Właśnie miałam dwa kępkowce na tapecie i już nie pamiętam co w pudełku po herbacie Lipton, mojej ulubionej, z której parzę co rano dwie herbaty z jednej saszetki i robię bawarkę :-) A pudełka znakomicie się nadają na większe eksykaty :-)
Pudełka po ptasim mleczku też są znakomite na przynoszenie grzybków z terenu :-)
A pudło po pizzy świetnie służy do robienia wysypów na podłożonych kartkach białego papieru, pod warunkiem rozdzielenia grzybków i przegrodzenia grzybków, żeby nie sypały na siebie :-)

warsztat na strychu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2010 « Archiwum 2010 październik «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji