Podejrzewam Tuber aestivum, ale ostateczne słowo należy do Tomka:-). Jeden, jedyny 8 cm. śr. okaz znaleziony dzisiaj wieczorem w Górach Świętokrzyskich po 2 godzinnych poszukiwaniach na ścieżce leśnej pod dębem. Okaz już chyba zejściowy, bo pachniał nieprzyjemnie. No i zaczęły go wcinać robaczki.
Oczywiście suszki z owocnika wyślę Tomkowi i Ani jako potwierdzenie stanowiska:-)
Witamy w klubie truflarzy:-)))))))))))))
WIELKIE GRATULACJE!!!!
Trzecie stanowisko Tuber aestivum w Polsce:-))) Ale eksykat sprawdzić trzeba. Nawet nie wiesz jak bardzo cieszy mnie Twoje znalezisko:-))) Poniekąd czuję się trochę odpowiedzialny za Twoje - już ewidentne - hypogeiczne szaleństwo. A teraz to już jesteś na amen "ugotowany":-))))))))
Ja już dawno czułem, że tam będzie trufla. Nie powiem Spin, miałeś tu największy wpływ, że się zmotywowałem do poszukiwań:-)
(wypowiedź edytowana przez Grzybiorz 26. lipca. 2007)
Ciekawe kiedy Cię Jacek zacznie męczyc o te robale...:-)))
No trochę się powstrzymuję. Z waszych pierwszych przesyłek nie udało mi się uzyskać imago. Tych kilka Tuber od Spinmastera z larwami muchówek bardzo szybko zapleśniało. Są trzy możliwości: wyjęcie ze środowiska, warunki przesyłki, warunki hodowli. W innych nie odnalazłem larw owadów, a i nic nie wyhodowałem. Jedną taką larwę sprężyka od Marcina jeszcze mam, ale one raczej nie specjalizują się w grzybach podziemnych.
Temat jak widać nie jest prosty. Na przedostatnim zdjęciu jest larwa jakiejś muchówki (?), może coś z niej wyjdzie?
Po mikroskopowaniu Twoja trufla to bezdyskusyjnie Tuber aestivum. Nie widziałem jeszcze tak wyrazistych zarodników z tak wyraźnymi cechami tego gatunku. Moje są takie mdławe - niejednoznaczne:-))
Tak więc wielkie dzięki - bo mając Twojego suszka jak wzorzec łatwiej będzie mi mikroskopować czarne trufle...
A dziwnym trafem mam ostatnio co mikroskopować:-))))
Zarodniki wyraziste, bo okaz był dojrzały (zejściowy), dlatego mi nie pachniał.
W piątek podesłałem Ci młodsze i żywe z trzech różnych gniazd. Wszystkie pewnie T. aestivum, oprócz jednej takiej z wgłębieniem, którą znalazłem tuż pod liśćmi - stawiam, że to T. mesentericum. Powinny dojść w poniedziałek:-)
Panowie chyba się do was przyłącze.... już miałem okazję znalezc parę owocników ale nie przykładałem do tego znaczenia bo było to pare lat temu.
Jestem zapalonym grzybiarzem z okolic Częstochowy........
Ciekawy jestem czy nie dałoby się zaszczepic - mykoryzowac np sadzonek dębu lipy zrodnikami pozyskanymi z owocników- to mógłby by hit.
Jestem lesnikiem z wykształcenia.
Dałoby się i oczywiście robi się takie rzeczy.
Niestety trzeba do tego opracować odpowiednią technologię. To, że uzyskamy mikoryzy (jeśli w ogóle uda nam się wprowadzić Tuber do przygotowanego sztucznego środowiska i nie zostanie ona wyparta przez inne gatunki) nie gwarantuje wcale, że uzyskamy też owocniki w zadowalającej ilości i jakości. Roboty sporo i inwestycja raczej duża, a niekoniecznie opłacalna:-)
btw właśnie kończę kurs z ekologii mikoryz:-D
Maciek, a nie podałbyś na priva dokładniejszej lokalizacji tej trufli? Jeszcze w tym roku można by sprawdzić czy to T. aestivum, czy T. mesentericum - a może jeszcze coś ciekawszego????. Mogę pojechać z psem i je odszukać w parę godzin jeśli tylko będę miał obszar zawężony do 50 x 50 metrów. Ten temat bardzo mnie interesuje bo być może będzie tematem mojego przyszłorocznego doktoratu. Mam 5 stanowisk trufli czarnych znalezionych przeze mnie, kilka Marcina i kilka prof. ławrynowicz. Ale to wciąż strasznie mało do badań i obszerniejszej pracy
Znalazłam takie grzyby czy ktoś może napisać czy są to trufle?
[URL=www.fotosik.pl[fotosik.pl]] [IMG]images32.fotosik.pl