01. 08. 2021, Wysoczyzna Elbląska, okolice Jagodnika. Las bukowy, pozornie na ziemi, faktycznie prawdopodobnie na korzeniach zbutwiałego pniaka 1 owocnik (dopiero na zdjęciu zauważyłem, że na samym pniaku rośnie drugi).
Mam zwyczaj przy spotkaniu nowego gatunku, przed zgłoszeniem do GREJ, wrzucać tutaj (powiedzcie, czy słusznie, czy w przypadkach niebudzących wątpliwości od razu zgłaszać?), więc proszę o potwierdzenie, choć raczej nic innego być to nie może.
Tak, monitoruj to miejsce może złotak wyrośnie.
A zwyczaj moim zdaniem bardzo dobry.
Dzięki Romku, toteż tak będę robił. Już przeczytałem z tym złotakiem, ale nic podobnego nie było widać.
To ja jeszcze tylko dodam, żeby przed dokonaniem zgłoszenia sprawdzać w obowiązującym Regulaminie bazy GREJ czy dany gatunek jest aktualnie zgłaszalny i nie sugerować się tylko już dokonanymi w GREJ zgłoszeniami. Phaeolus schweinitzii był kiedyś zgłaszalny, bo był ujęty na Czerwonej liście z 1992 r. - stąd w GREJ jest wiele zgłoszeń jego stanowisk. W 2006 r. została wydana nowa Czerwona Lista, na której ten gatunek został już pominięty. Tak więc zgodnie z Regulaminem bazy GREJ, w tej chwili nie ma żadnych przesłanek do tego by murszaka rdzawego zgłaszać.
Dziękuję Grażyno za informację i w takim wypadku oczywiście nie będę zgłaszał. Zasugerowałem się tym, że w atlasie grzyby. pl jest oznaczony jako "w rejestrze grzybów chronionych i zagrożonych GREJ". Rozumiem, że przy każdym gatunku trzeba sprawdzać tu: grzyby.pl i podrzędne strony?
Tak:-) Początkowo to może wydawać się skomplikowane ale wystarczy zapamiętać ten fragment Regulaminu:
"1. Do GREJ przyjmowane są wszystkie gatunki z poniższych kategorii:
- grzyby chronione – wg Rozporządzenia obowiązującego w dniu zgłoszenia;
- grzyby z czerwonej listy (Wojewoda i Ławrynowicz 2006);
- nieczęsto notowane gatunki grzybów podstawkowych z krytycznej listy grzybów podstawkowych (Wojewoda 2003) – gatunki z małą liczbą stanowisk, do 10 w ostatnich 40-50 latach;
- nieczęsto notowane gatunki grzybów workowych z krytycznej listy workowców (Chmiel 2006) oraz mikromycetes tworzących duże podkładki/owocniki (Mułenko i in. 2013) – gatunki z małą liczbą stanowisk, do 5 w ostatnich 40-50 latach;
- taksony nowe dla Polski oraz nie ujęte na listach krytycznych;
- gatunki obce".
Szczegółowe listy gatunków z poszczególnych kategorii (z wyjątkiem nowych i obcych) są dostępne pod linkiem, który wyżej umieściłeś.