bio-forum.pl

2025-06-09 Ruda Śląska, na południe od Goduli - część 5 - Na południe od bunkra

bez logowania - można przeglądać

od cze.2010
#26758

1. 2025-06-09 Ruda Śląska, na południe od Goduli - część 5 - Na południe od bunkra
19.paź.25 08:39
Piotr Grzegorzek
Ruda Śląska 3

Idziemy dalej w górę prawego brzegu Potoku Rudzkiego. To trasa oznaczona kolorem fioletowym.

a - (1)
a - (2)

W tej okolicy natrafiliśmy na bunkier ulokowany u podnóża wysokiego nasypu kolejowego. Strzelnice są skierowane w stronę lasu. Trochę jak dla mnie bez sensu, ale może wówczas nie było tego nasypu kolejowego a to tylko relikt.

a - (3)
a - (4)
a - (5)

Na powierzchni bunkra rozwijają się płaty krótkosza - Brschythecium.

a - (6)

Nieco dalej zauważam kolejną czeremchę - Padus serotina.

od cze.2010
#26759

2. 2025-06-09 Ruda Śląska, na południe od Goduli - część 5 - Na południe od bunkra
19.paź.25 09:04
Piotr Grzegorzek
a - (7)
a - (8)

Jest grupa nerecznicy - Dryopteris filix-mas.

a - (9)
a - (10)

Towarzyszy im wietlica w typie Athyrium rubripes.

a - (11)

Oto strumień i płat sitowia - Scirpus sylvaticus.

a - (12)

Znowu nerecznice - Dryopteris filix-mas.

a - (13)

Oto kolejne zarośnięte mokradło i czeremcha - Padus serotina.

a - (14)

Są kłosownice - Brachypodium sylvaticum.

od cze.2010
#26760

3. 2025-06-09 Ruda Śląska, na południe od Goduli - część 5 - Na południe od bunkra
19.paź.25 09:27
Piotr Grzegorzek
a - (15)

Nasyp linii kolejowej został ogolony.

a - (16)

Znowu nerecznica - Dryopteris filix-mas.

a - (18)
a - (19)

Oto mokradło u podstawy nasypu. Są tutaj manny - Glyceria maxima.

a - (20)

Oto woda wypływająca spod nasypu.

a - (21)
a - (22)

Oto jeden z tutejszych mchów.

od cze.2010
#26761

4. 2025-06-09 Ruda Śląska, na południe od Goduli - część 5 - Na południe od bunkra
19.paź.25 09:58
Piotr Grzegorzek
a - (23)

Oto kolejne mokradło z mchem.

a - (24)

Na nim wyrasta tojeść - Lysimachia nummularia.

a - (26)
a - (27)

Jest skupisko pleszanki - Pellia epiphylla.

a - (28)

Oto kolejny zalany mech.

od cze.2010
#26762

5. 2025-06-09 Ruda Śląska, na południe od Goduli - część 5 - Na południe od bunkra
19.paź.25 10:07
Piotr Grzegorzek
a - (29)

Oto kolejny widok ogolonego nasypu.

a - (30)
a - (31)

Jest wietlica - Poa palustris.

a - (32)

Tu było ognisko.

a - (33)

Są rdestowce - Reynoutria japonica.

a - (34)

Skrywa się w nim wietlica - Athyrium filix-femina.

a - (35)
a - (36)

Oto mokradło.

od cze.2010
#26763

6. 2025-06-09 Ruda Śląska, na południe od Goduli - część 5 - Na południe od bunkra
19.paź.25 10:15
Piotr Grzegorzek
a - (37)

Oto jeszcze ocalały dąb - Quercus robur z misecznicą - Lecanora conizaeoides.

a - (38)
a - (39)
a - (40)
a - (41)

Jest sporo pępawy - Crepis paludosa.

a - (42)
a - (43)
a - (44)

olsze - Alnus glutinosa.

od cze.2010
#26764

7. 2025-06-09 Ruda Śląska, na południe od Goduli - część 5 - Na południe od bunkra
19.paź.25 10:20
Piotr Grzegorzek
a - (45)

Na jednym z drzew wyrasta misecznica - Lecanora conizaeoides.

a - (47)
a - (48)

Jest żurawiec - Atrichum undulatum.

a - (49)
a - (50)
a - (51)

Oto kolejne wietlice. Dominuje Athyrium filix-femina. Jest między nimi osobnik sprawiający wrażenie Athyrium rubripes.

a - (52)

W końcu pojawia się kalina - Viburnum opulus.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji