bio-forum.pl

2025-10-15 Katowice - Las Gniotek - część 1

bez logowania - można przeglądać

od cze.2010
#26896

1. 2025-10-15 Katowice - Las Gniotek - część 1
28.paź.25 08:58
Piotr Grzegorzek
Gniotek

Teraz będzie tryptyk. Seria zdjęć powstałych podczas kręcenia filmu o tej okolicy. Na początku mapa.

a - (1)

W tym odcinku startując od drogi 44 poruszamy się trasą oznaczona kolorem żółtym. Drogę przesłania para drzewek.

a - (2)

To jesion - Fraxinus excelsior.

a - (3)
a - (4)

To olsza - Alnus glutinosa.

a - (5)
a - (6)

W okolicy znajdują się łany trzcin - Phragmites australis.

a - (7)

Powoli zmierzam do tytułowego lasu.

od cze.2010
#26897

2. 2025-10-15 Katowice - Las Gniotek - część 1
28.paź.25 09:11
Piotr Grzegorzek
a - (8)
a - (9)

Pomiędzy trzcinnikami - Calamagrostis epigeios tkwi nawłoć - Solidago canadensis.

a - (10)
a - (11)

Jest wierzba - Salix fragilis.

a - (12)

Pod drzewem widać płat barwinka - Vinca minor.

od cze.2010
#26898

3. 2025-10-15 Katowice - Las Gniotek - część 1
28.paź.25 09:19
Piotr Grzegorzek
a - (13)
a - (14)
a - (15)
a - (16)

Jest zgrupowanie jeżyny - Rubus sp. sp.

a - (17)
a - (18)
a - (19)

Na skraju lasu wyróżniają się dęby - Quercus robur.

od cze.2010
#26899

4. 2025-10-15 Katowice - Las Gniotek - część 1
28.paź.25 09:23
Piotr Grzegorzek
a - (20)
a - (21)

Wyróżnia się klon - Acer platanoides.

a - (22)

Są lipy - Tilia cordata.

a - (23)
a - (24)

osiki - Populus tremula.

a - (25)
a - (26)

pokrzywy - Urtica dioica.

od cze.2010
#26900

5. 2025-10-15 Katowice - Las Gniotek - część 1
28.paź.25 10:00
Piotr Grzegorzek
a - (27)
a - (28)
a - (29)

Oto skupisko bardzo okazałych dębów - Quercus robur.

a - (30)
a - (31)

Przy drodze prowadzącej na zachód wyróżnia się brzoza - Betula pendula.

a - (32)

W runie zauważyłem przytulię - Galium odoratum.

od cze.2010
#26901

6. 2025-10-15 Katowice - Las Gniotek - część 1
28.paź.25 10:08
Piotr Grzegorzek
a - (33)

Oto droga prowadząca w kierunku NE. To zasadnicza oś naszej wędrówki.

a - (34)
a - (35)
a - (36)

Są liczne dęby - Quercus robur.

a - (37)
a - (38)

W liściastym tłumie pojawiła się sosna - Pinus sylvestris.

a - (39)
a - (40)

Jest okazała brzoza - Betula pendula.

od cze.2010
#26902

7. 2025-10-15 Katowice - Las Gniotek - część 1
28.paź.25 10:14
Piotr Grzegorzek
a - (41)
a - (42)

Jest dąb - Quercus robur z pogiętą omszałą osią pnia.

a - (43)
a - (44)
a - (45)

W runie lasu wyróżniają się wietlice - Athyrium filix-femina.

od cze.2010
#26903

8. 2025-10-15 Katowice - Las Gniotek - część 1
28.paź.25 10:21
Piotr Grzegorzek
a - (46)

Idziemy dalej pośród młodych dębów - Quercus robur ora klonów - Acer platanoides.

a - (47)
a - (48)
a - (49)

Jest okazała sosna - Pinus sylvestris.

a - (50)

Jest robinia - Robinia pseudoacacia.

a - (51)
a - (52)

Jest gęstwina świerków - Picea abies.

od cze.2010
#26904

9. 2025-10-15 Katowice - Las Gniotek - część 1
28.paź.25 10:29
Piotr Grzegorzek
a - (53)
a - (54)
a - (55)
a - (56)

Są jeżyny z kręgu Rubus hirtus.

a - (59)

Oto kolejny młody dąb - Quercus robur.

a - (60)

Oto partia lasu z dominacją sosny - Pinus sylvestris.

od cze.2010
#26905

10. 2025-10-15 Katowice - Las Gniotek - część 1
28.paź.25 10:41
Piotr Grzegorzek
a - (61)
a - (62)

Oto kolejna przydrożna partia dąbrowy z dominacja wietlicy - Athyrium filix-femina.

a - (63)

Tu był las, tu będzie las. Teraz widać orlice - Pteridium aquilinum.

a - (64)
a - (65)

Te paprocie wyróżniają się w dalszym ciągu.

a - (66)
a - (67)

Następnie dotarłem do klonu - Acer platanoides w barwach złotej polskiej jesieni.

a - (68)

Jest młodnik dębu szypułkowego - Quercus robur.

od cze.2010
#26906

11. 2025-10-15 Katowice - Las Gniotek - część 1
28.paź.25 10:49
Piotr Grzegorzek
a - (69)

W młodniku zauważyłem muchomora - Amanita citrina.

a - (70)

Jest czeremcha - Padus serotina.

a - (71)

Oto kolejna zalesiona poręba pokryta orlicą - Pteridium aquilinum.

a - (72)
a - (73)
a - (74)

Teraz mijam lipy - Tilia cordata.

a - (75)

Oto kolejna zalesiona poręba.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji