bio-forum.pl

2025-11-07 Chrzanów - od ulicy Oświęcimskiej do alei Henryka

bez logowania - można przeglądać

od cze.2010
#27076

1. 2025-11-07 Chrzanów - od ulicy Oświęcimskiej do alei Henryka
11.lis.25 11:15
Piotr Grzegorzek
a - (1)
a - (2)

Zaczęło się rankiem kiedy spojrzałem z okna mieszkania na oświetlone drzewa w ogrodzie sąsiadów.

a - (3)

To samo z poziomu gruntu. Oto brzoza - Betula pendula.

a - (4)
a - (5)
a - (6)
a - (7)

Oto tulipanowiec - Liriodendron tulipifera.

od cze.2010
#27077

2. 2025-11-07 Chrzanów - od ulicy Oświęcimskiej do alei Henryka
11.lis.25 11:22
Piotr Grzegorzek
a - (8)

Wyszedłem na drogę przed moim domem. Oto brzoza - Betula pendula.

a - (9)

Jest wciąż zielony bez - Sambucus nigra.

a - (10)

Nieco dalej rosną modrzewie - Larix decidua.

a - (11)

Oto kasztanowiec - Aesculus hippocastanum. Dokumentuję go od początku tego wieku.

a - (12)
a - (13)
a - (14)

Wchodzę w ulicę Piłsudskiego. Oto zielona plama. Na lewo gwiazdnica - Stellaria media na prawo podagrycznik - Aegopodium podagraria.

a - (15)

Tuż obok wyrasta wilczomlecz - Euphorbia peplus porażony przez rdzę - Melampsora euphorbiae.

od cze.2010
#27078

3. 2025-11-07 Chrzanów - od ulicy Oświęcimskiej do alei Henryka
11.lis.25 11:57
Piotr Grzegorzek
a - (16)

Jest bodziszek - Geranium pusillum.

a - (17)
a - (18)

W okolicy wyróżnia się robinia - Robinia pseudoacacia z jemiołą - Viscum album.

a - (19)
a - (20)
a - (21)

Po drugiej stronie ulicy znajduje się grupa wielokrotnie dokumentowanych klonów - Acer platanoides. Wiele wskazuje na to, że wkrótce zostaną "zniknięte". Byłem świadkiem stosownej wizji lokalnej poprzedzającej takie ostateczne rozwiązania.

od cze.2010
#27079

4. 2025-11-07 Chrzanów - od ulicy Oświęcimskiej do alei Henryka
11.lis.25 12:14
Piotr Grzegorzek
a - (22)
a - (23)

Oto powierzchnia pnia najbardziej chorego z nich. Są tam porosty i mchy. Porost sprawia wrażenie misecznicy - Lecanora conizaeoides. Mech sprawia wrażenie gatunku z rodzaju Barbula.

a - (24)

Jest tam jeszcze tarczownica - Parmelia sulcata.

a - (25)

Jest jakiś obrost - Physcia.

a - (26)
a - (27)

Pień drzewa jest od środka spróchniały co widać przez tą dziuplę.

a - (28)
a - (29)

I jeszcze odchylające się korona tego drzewa i odchylający się konar.

od cze.2010
#27080

5. 2025-11-07 Chrzanów - od ulicy Oświęcimskiej do alei Henryka
11.lis.25 12:26
Piotr Grzegorzek
a - (30)

Idąc dalej ulicą Piłsudskiego mijam glistniki - Chelidonium majus.

a - (31)

Jest mniszek - Taraxacum sp. sp.

a - (32)

Oto kolejna smuga zieleni.

a - (33)

Tutaj wyróżnia się wiechlina - Poa annua.

a - (34)

Jest mlecz - Sonchus oleraceus.

a - (35)
a - (36)

Jest żółtlica - Galinsoga ciliata.

od cze.2010
#27081

6. 2025-11-07 Chrzanów - od ulicy Oświęcimskiej do alei Henryka
11.lis.25 12:47
Piotr Grzegorzek
a - (37)
a - (38)

Jestem na alei Henryka.

a - (39)
a - (40)
a - (41)

Zauważam pelargonie - Pelargonium zonale.

a - (42)

Są bratki - Viola ×wittrockiana.

od cze.2010
#27082

7. 2025-11-07 Chrzanów - od ulicy Oświęcimskiej do alei Henryka
11.lis.25 12:58
Piotr Grzegorzek
a - (43)
a - (44)
a - (45)
a - (46)
a - (47)

Wchodzę do ogrodu przy domu Urbańczyka. Tutaj dokumentuję owocującego palecznika - Decaisnea fargesii. Przy okazji sfilmowałem go w barwach jesieni.

a - (48)
a - (49)
a - (50)

Jest jeszcze parocja - Parrotia persica.

Obydwa gatunki trafiły tutaj w 1984 roku jako małe patyczki przywiezione z Ogrodu Botanicznego w Poznaniu.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji