bio-forum.pl

2025-11-15 Przez Nową Górę i Miękinię - część 3

bez logowania - można przeglądać

od cze.2010
#27162

1. 2025-11-15 Przez Nową Górę i Miękinię - część 3
20.lis.25 18:16
Piotr Grzegorzek
Nowa Góra - Miękinia

Kontynuujemy przejście osią doliny. Na lewo mamy Nową Górę, na prawo Miękinię. Idziemy odcinkiem trasy oznaczonej kolorem żółtym.

a - (1)
a - (2)

Oto kolejne typowe widoki. Są omszałe kamienie pomiędzy którymi znajduje się źródło stokowe.

a - (3)
a - (4)

Woda płynie.

a - (5)

Woda przejściowo stoi.

a - (6)

Oto stromy prawy stok.

a - (7)

Oto drzewostan modrzewia - Larix decidua na wysokim lewym brzegu.

od cze.2010
#27163

2. 2025-11-15 Przez Nową Górę i Miękinię - część 3
20.lis.25 18:36
Piotr Grzegorzek
a - (8)

Jest para czereśni - Cerasus avium.

a - (9)

Idziemy dalej pomiędzy olszami - Alnus glutinosa.

a - (10)

Trawersujemy lewy brzeg z modrzewiami - Larix decidua.

a - (11)

Gęste krzewy w osi cieku to bez - Sambucus nigra.

a - (12)

Oto kolejne zgrupowanie modrzewia - Larix decidua.

a - (13)
a - (14)

Na omszałym kamieniu wyróżnia się płaskomerzyk - Plagiomnium affine.

a - (15)

Mijam prawie martwego modrzewia - Larix decidua.

od cze.2010
#27164

3. 2025-11-15 Przez Nową Górę i Miękinię - część 3
20.lis.25 18:53
Piotr Grzegorzek
a - (16)

Są kolejne czereśnie - Cerasus avium.

a - (17)
a - (18)

Jest wodnicha - Hygrocybe lucorum.

a - (19)

Ten krzew sprawia wrażenie jabłoni - Malus domestica.

a - (20)
a - (21)

Pomiędzy modrzewiami - Larix decidua są leszczyny - Corylus avellana.

a - (22)

Jest powalony iglak.

a - (23)

Jest leszczyna - Corylus avellana.

od cze.2010
#27165

4. 2025-11-15 Przez Nową Górę i Miękinię - część 3
20.lis.25 19:06
Piotr Grzegorzek
a - (24)
a - (25)

Idąc dalej mijamy kolejne źródło stokowe.

a - (26)

Jest łysak - Gymnopilus.

a - (27)

Powaloną wierzbę - Salix pożera lakownica - Ganoderrma applanatum.

a - (28)

Kolejne przyspieszenie.

a - (29)
a - (30)

Jest nerecznica - Dryopteris filix-mas.

a - (31)

Jest starzec - Senecio ovatus.

od cze.2010
#27166

5. 2025-11-15 Przez Nową Górę i Miękinię - część 3
20.lis.25 19:20
Piotr Grzegorzek
a - (32)
a - (33)

Są lejkówki - Clitocybe nebularis.

a - (34)

Mijamy płat jeżyn - Rubus sp. sp.

a - (35)
a - (36)

Przekraczamy dopływ ze źródła stokowego.

a - (37)

Oto oś głównego cieku.

a - (38)

Idziemy dalej.

a - (39)

Jest strzępnik - Lyomyces sambuci.

od cze.2010
#27167

6. 2025-11-15 Przez Nową Górę i Miękinię - część 3
20.lis.25 19:32
Piotr Grzegorzek
a - (40)
a - (41)
a - (42)

Dolina się rozszerza. Dominują drzewa liściaste. Są powalone drzewa.

a - (43)

Jest wrośniak - Trametes hirsuta.

a - (44)
a - (45)

Jest sporo płaskomerzyka - Plagiomnium undulatum.

a - (46)

Na pniu martwego drzewa liściastego pokrytego rokietem - Hypnum cupressiforme jest biała galaretka.

od cze.2010
#27168

7. 2025-11-15 Przez Nową Górę i Miękinię - część 3
20.lis.25 19:41
Piotr Grzegorzek
a - (47)
a - (48)

Pokonujemy kolejny bardzo dziki odcinek doliny.

a - (49)
a - (50)
a - (51)
a - (52)

Trafiły się rude splątki mchu z rodzaju dwustronek - Plagiothecium.

od cze.2010
#27169

8. 2025-11-15 Przez Nową Górę i Miękinię - część 3
20.lis.25 20:47
Piotr Grzegorzek
a - (53)
a - (54)
a - (55)

Na innym martwym drzewie liściastym pojawił się łycznik późny - Panellus serotinus.

a - (56)
a - (57)

Jest wietlica - Athyrium rubripes.

od cze.2010
#27170

9. 2025-11-15 Przez Nową Górę i Miękinię - część 3
20.lis.25 20:53
Piotr Grzegorzek
a - (58)

Mijamy kolejne zapomniane ogrodzenie.

a - (59)
a - (60)

Jest potężna błotnista płaszczyzna. To prawy brzeg doliny.

a - (61)
a - (62)

Jest nerecznica - Dryopteris dilatata.

od cze.2010
#27171

10. 2025-11-15 Przez Nową Górę i Miękinię - część 3
20.lis.25 21:02
Piotr Grzegorzek
a - (63)
a - (64)
a - (65)

Oto prawobrzeżny dopływ głównej rzeki.

a - (66)
a - (67)
a - (68)
a - (69)
a - (70)

W okolicy wyrastają wiązy - Ulmus glabra. To okazałe drzewa.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji