bio-forum.pl

Co to za gromadny blaszkowiec?

bez logowania - można przeglądać

od sie.2025
#85

1. Co to za gromadny blaszkowiec?
15.kwi.26 21:23
"Wiórka"
IMG_20260415_193949_283_LL
IMG_20260415_193952_802_LL
IMG_20260415_193959_128_LL
IMG_20260415_194003_759_LL
IMG_20260415_194016_771_LL
IMG_20260415_194046_010_LL
IMG_20260415_194051_809_LL
IMG_20260415_210449_030_LL

Dzisiaj na skraju lasku liściastego (dęby, brzozy, graby, olchy, trochę sosen) napotkałam całą gromadkę balszkowców. Niektóre rosły pojedynczo inne w wiązkach. Długie trzony, łamliwe i puste w środku. Kapelusze młodszych owocników raczej brązowe, może trochę "cieniowane" promieniście, dzwonkowate; starsze wypłowiałe, ochrowe, rozpostarte i z garbkiem na środku. Wysokość najwyższego zebranego owocnika to ok. 9 cm, średnica kapelusza 6-7 cm. Blaszki zaś na odwrót: jasnobeżowe u młodszych, a ciemnobrązowe u starszych osobników. Zobaczę rano, jaki mają kolor zarodników. Zapach dość intensywny, trudno mi go określić. Niestety, już zmierzchało, kiedy je znalazłam, więc może zdjęcia nie są idealne. Mogę zrobić lepsze jutro.

od paź.2007
#10266

2. Co to za gromadny blaszkowiec?

Kruchaweczka - Psathyrella. Duże prawdopodobieństwo, że to kruchaweczka wąskoblaszkowa.

od sie.2025
#86

3. Co to za gromadny blaszkowiec?
16.kwi.26 11:45
"Wiórka"

O, świetnie! Dziękuję! Pierwszy raz ją widzę (przynajmniej zupełnie świadomie)🥰 Czytałam, że w Polsce wszystkie kruchaweczki są jadalne. Czy jadłeś może, Jacku? A może któryś z czytających tutaj forumowiczów ma z nimi kulinarne doświadczenia? :)

od paź.2007
#10268

4. Co to za gromadny blaszkowiec?

Nie jadłem ani tej, ani żadnej innej kruchaweczki, nie czułem potrzeby :) Chociaż swego czasu próbowałem dużo "wynalazków", np. purchawki czy żagwie, jednakże kruchaweczki jakoś nie trafiły na mój stół.

od sie.2025
#87

5. Co to za gromadny blaszkowiec?
17.kwi.26 09:12
"Wiórka"

Kurczaczek, chyba też się na nią nie skuszę, zwłaszcza że odstręcza mnie zapach: D Nie wiem, czemu w opisach tego grzyba często widnieje, że on nie ma zapachu: D

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji