bio-forum.pl

2026-05-25 Radzionków - Szkała po raz pierwszy - część 5

bez logowania - można przeglądać

od cze.2010
#28873

1. 2026-05-25 Radzionków - Szkała po raz pierwszy - część 5
3.cze.26 11:37
Piotr Grzegorzek
54a Radzionków Szkała

W ostatnim, piątym odcinku poruszamy się trasą oznaczoną kolorem czerwonym.

a - (1)

Podchodzimy do krawędzi lasu.

a - (2)

Zauważamy czeremchę - Padus serotina.

a - (3)

Oto pnie głogu - Crataegus widziane od środka zarośli.

a - (4)

Z krawędzi wyrobiska zerkamy do wnętrza.

a - (5)

W okolicy wyrasta głóg - Crataegus monogyna.

od cze.2010
#28874

2. 2026-05-25 Radzionków - Szkała po raz pierwszy - część 5
3.cze.26 11:47
Piotr Grzegorzek
a - (6)
a - (7)
a - (8)

Głóg ze zdjęcia trzeciego to Crataegus monogyna. Ma on różowe kwiaty.

a - (9)
a - (10)
a - (11)

Jest wysoki krzewiasty jawor - Acer pseudoplatanus.

a - (12)

Jest brzoza - Betula pedula i robinia - Robinia pseudoacacia.

a - (13)

Wracamy na drogę.

od cze.2010
#28875

3. 2026-05-25 Radzionków - Szkała po raz pierwszy - część 5
3.cze.26 11:58
Piotr Grzegorzek
a - (14)

Pola po prawej stronie drogi są obsiane rzepakiem - Brassica napus. W najgorszym wypadku oglądamy przyszłe działki budowlane.

a - (15)

Jest biedronka siedmiokropka.

a - (16)

Zerkam na południe.

a - (17)

Jest chaber - Centaurea cyanus.

a - (18)

Jest wilczomlecz - Euphorbia helioscopia.

a - (19)

Idziemy dalej.

a - (20)
a - (21)

W drzewostanie trafił się kozibród - Tragopogon pratensis minor.

od cze.2010
#28876

4. 2026-05-25 Radzionków - Szkała po raz pierwszy - część 5
3.cze.26 12:07
Piotr Grzegorzek
a - (22)

Kolejne przyspieszenie.

a - (23)

Jest maruna - Matricaria perforata.

a - (24)

Zerkamy na południe.

a - (25)

Skręcamy do lasu.

a - (26)

Zauważamy chrzan - Armoracia rusticana.

od cze.2010
#28877

5. 2026-05-25 Radzionków - Szkała po raz pierwszy - część 5
3.cze.26 12:14
Piotr Grzegorzek
a - (27)
a - (28)
a - (29)

W lesie zauważamy okazałe buki - Fagus sylvatica. Oto pierwsze z drzew.

a - (30)

Oto drugie z drzew.

a - (31)
a - (32)

Dalej zauważamy tak jakby dawną aleję w osi nieistniejącej drogi.

a - (33)

Oto gałązka buka - Fagus sylvatica.

a - (34)

Oto dalsza część drzewostanu.

od cze.2010
#28878

6. 2026-05-25 Radzionków - Szkała po raz pierwszy - część 5
3.cze.26 12:22
Piotr Grzegorzek
a - (35)

Trafił się rdestowiec - Reynoutria japonica.

a - (36)
a - (37)
a - (38)
a - (39)
a - (40)
a - (41)

Oto kolejne buki - Fagus sylvatica.

a - (42)

Przyspieszamy. Zerkamy w leśny gąszcz.

od cze.2010
#28879

7. 2026-05-25 Radzionków - Szkała po raz pierwszy - część 5
3.cze.26 12:35
Piotr Grzegorzek
a - (43)

Przy ścieżce dominuje podagrycznik - Aegopodium podagraria.

a - (44)

Kwitnie bez - Sambucus nigra.

a - (45)
a - (46)

Są jesiony - Fraxinus excelsior.

a - (47)

Jest śnieguliczka - Symphoricapos albus.

a - (48)
a - (49)

Jest grab - Carpinus betulus.

od cze.2010
#28880

8. 2026-05-25 Radzionków - Szkała po raz pierwszy - część 5
3.cze.26 12:42
Piotr Grzegorzek
a - (50)
a - (51)

Oto kolejny jesion - Fraxinus excelsior.

a - (52)
a - (53)

W zielonym tłumie wyróżnia się bodziszek - Geranium robertianum.

a - (54)

robinie - Robinia pseudoacacia.

a - (55)

Jest okazały buk - Fagus sylvatica.

a - (56)

Powoli opuszczamy las. Oto skupisko lokalnych kamieni. To kawałki triasu.

od cze.2010
#28881

9. 2026-05-25 Radzionków - Szkała po raz pierwszy - część 5
3.cze.26 12:47
Piotr Grzegorzek
a - (57)
a - (58)

Oto kolejny okazały buk - Fagus sylvatica.

a - (59)
a - (60)

Oto para rozłożystych buków - Fagus sylvatica.

od cze.2010
#28882

10. 2026-05-25 Radzionków - Szkała po raz pierwszy - część 5
3.cze.26 12:51
Piotr Grzegorzek
a - (61)
a - (62)

Oto trojaczki tego gatunku.

a - (63)

Jest sporo niecierpka - Impatiens parviflora.

a - (64)

Jest glistnik - Chelidonium majus.

a - (66)

Opuszczamy las. Tutaj zauważam kalinę - Viburnum opulus.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji