bio-forum.pl

Mazowsze

bez logowania - można przeglądać
#11

od sie.2008
#0

1. Mazowsze
1.wrz.08 11:30
Łukasz L "lukas23"

Gdzie sa grzyby na Mazowszu?

od wrz.2008
#0

2. Mazowsze
2.wrz.08 22:20
Ewa Polańska "maison"

U mne są prawdziwki i podgrzybki. Gostynin

od sie.2008
#0

Wczoraj byłem w okolicach Wiązowny, bardzo sucho.

Mimo to w koszyku były prawdziwki, kożlaki, kurki i podgrzybki.

Grzyby chcą rosnąć, czekamy na deszcz.

od wrz.2008
#0

4. Mazowsze

Okolice Złotokłosu bezgrzybne. Trzeba się nachodzić żeby znaleźć jednego lub dwa grzybki.

od wrz.2008
#0

5. Mazowsze

Okolice Otwocka (pod Warszawą). Po dzisiejszym grzybobraniu już nie mogę doczekać się następnego. Po ostatnich ulewnych i ciepłych dniach nastąpił duży wysyp podgrzybków. Co chwile zatrzymywałem się i zbierałem młodziutkie okazy rosnące w wielkich skupiskach. Owocem 4 godzinnego chodzenia po lesie był pełniutki kosz. Oprócz podgrzybków zebrałem również sporo zielonek, maślaków i kilka rydzów. Dopiero przymierzam się do kupna aparatu także nie mogę podzielić się z wami tym pięknym widokiem. Niestety, z powodu braku czasu nie zdążyłem oblecieć połowy miejscówek i muszę przyznać że z wielkim żalem opuszczałem las.

od paź.2008
#0

6. Mazowsze

Witam.

Orientuje się może ktoś jak wygląda sytuacja z grzybami w okolicach Mińska Mazowieckiego? I ewentualnie w których lasach? Z góry dziękuję za odpowiedź.

od paź.2007
#0

7. Mazowsze

Wczoraj sobota - cały dzień padał deszcz, a w niedzielę piękna słoneczna pogoda od samego rana. Wybrałem się ze znajomymi na grzyby do namiastki (duże połacie wypalone - aż żal patrzeć) lasu, który znajduje się w najbliższych okolicach Radomia. Jak na tak zniszczony las, to efekty nadspodziewanie dobre.

nie są to grzybki z "najwyższej półki", ale barszczyk, pierożki - krokiety, sosik będzie wyśmienity i smakowity.

Tak się prezentują grzybki w swoim naturalnym środowisku:

- nie wszystkie grzyby były do zbierania, ale wspaniale zdobiły i urozmaicały wygląd lasu,

od cze.2007
#0

8. Mazowsze

Zapraszam na grzyby do Doliny Liwca.

Nie żaden las, a łąki. Kanie, maślaki, borowiki i inne smaczne grzyby.

Pozdrawiam Rafał

od paź.2007
#0

9. Mazowsze

Nieplanowana wycieczka do lasu na grzybobranie w najbliższe okolice Radomia - laski na Wincentowie. Jeszcze kilka lata temu był to ładnie zalesiony młodym drzewostanem (sosna) i bardzo grzybny kompleks leśny. Las stosunkowo młody, sadzony w latach 1950/55 - zalesione tereny typowo piaszczyste. 2-3 lata temu w lesie w okresie letnim wybuchały systematycznie pożary w różnych częściach terenu leśnego. Spaleniu uległy najbardziej "grzybne" miejsca. Spaleniska zostały zamienione na kopalnie piachu oraz miejsca do wywozu gruzu i tp. materiałów.

Tak wyglądają teraz miejsca, gdzie kiedyś zbierało się borowiki sosnowe (Boletus pinophilus), gąski zielone, siwe, maślak pstry (Suillus variegatus), podgrzybki:

Takich wypalonych miejsc jest kilka na bardzo niewielkim obszarze tego niegdyś "urodzajnego" lasu. Las już się tutaj najprawdopodobniej nie odrodzi - powstają nowe doły po wybranym piachu, które przeznaczane sa na wysypiska śmieci.

W małych "kępach" ocalałego od pożaru lasu można jeszcze spotkać - znaleźć takie okazy, świadczące o tym jak grzybny był to teren:

- zwracam się z zapytaniem do wytrawnych zbieraczy grzybów i znających temat związany z ochroną pewnych gatunków grzybów, czy sarniak dachówkowaty - Sarcodon imbricatus - jest pod ochroną? W atlasie grzybów widnieje przy opisie tego gatunku stwierdzenie: Status na Czerwonej Liście: V - narażony. Pytanie to zadaję, ponieważ spotkałem się z wypowiedzią grzybiarzy na naszym terenie, że w jakimś programie TV omawiano ten gatunek, jako gatunek pod ochroną.

od gru.2003
#0

Pod ochroną!

od paź.2007
#0

11. Mazowsze

Dziękuję za odpowiedź. Doczytałem w "Wikipedii", ale już po zadaniu pytania na forum. Dotychczas byłem na 100% przekonany (nieświadomie - sądząc po ilości jego występowania w okolicznych lasach), że jest to gatunek nie podlegający ochronie.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji