Znalazłem dzisiaj takiego małego cudaka...
Wyrósł na gołej ziemi na leśnej drodze w lesie mieszanym (pod jodłą, świerkiem, dębem i grabem), w towarzystwie mchu i jakiegoś drobnego zielska.
Tylko jeden owocnik.
Średnica kapelusza wynosiła 9 mm, wysokość owocnika 13 mm.
Kolory takie jak na zdjęciach, kapelusz fioletowawy, w centrum ciemniejszy, trzonek podobnie zabarwiony, przy blaszkach ciemniejszy, blaszki jasnolila, robiły się już lekko szarawe, szarawoochrowe (widać, że owocnik już trochę starszy), teraz przy suszeniu grzybek stracił nieco kolorów.
Kapelusz suchy, trzonek też, ale nie wiem, czy grzybek normalnie tak ma, czy jest podsuszony - w lesie straszna susza, więc potem się wyniosłem z grzybobraniem na podmokłą ląkę za lasem;-)
Co to może być?
Na razie zastanawiam się nad Hygrocybe viola - makro nawet pasuje, trzeba sprawdzić cechy mikro - jeśli to oznaczenie się potwierdzi, to prawdopodobnie będzie to nowy gatunek dla Polski.
Oczywiście może to być jakaś Omphalina, albo coś jeszcze innego...
Jakieś propozycje?:-)
Podobny jest też Marasmiellus rosellus (dawniej Omphalina rosella) Tylko zwykle jest nieco jaśniejsza. Mikroskop!
Pojawiły się znowu, tym razem w większej ilości - znalezione dzisiaj, dokładnie w tym samym miejscu.
Zebrałem kilka + mech i wątrobowce rosnące w pobliżu.
To czego nie wynotowałem w zeszłym roku:
Kapelusz słabo higrofaniczny, z krótkimi włoskami w centrum (u tego wcześniejszego też je widać), bruzdkowany. Trzonek z jedwabistym połyskiem. Kolory nieco zmienne - mogą być ciemniejsze lub jaśniejsze, ale zawsze różowo-fioletowe.
Fotki takie sobie, bo mam problem techniczny z aparatem (zepsuło mi się pokrętło do zmieniania czasu naświetlania - muszę robić na automacie:- (()
Tutaj są bardzo podobne:
Z tego co pamiętam, to grzybek z zeszłego roku miał większość podstawek niedojrzałych i bardzo mało zarodników - ale wielkością pasowały.
W końcu znalazłem chwilę czasu dla tego grzybka, no i mam już zaplecze techniczne (co prawda nie własne i prywatne;-)), więc zamieszczam foto podstawki. Tylko jedno i bardzo słabe, bo jeszcze nie opanowałem tej kamery, a do tego ktoś inny zapaprał obiektyw olejkiem i tego nie wyczyścił...
Preparat też paskudny mi wyszedł: P
Wszystkie podstawki jakie znalazłem miały po dwie sterygmy, miałem czas zmierzyć tylko jedną - 46, 3 x 9-10 mm, czyli wielkość pasuje na H. viola.
Oczywiście to trzeba zrobić jeszcze raz i tym razem porządnie: D
Grzybek zostanie zsekwencjonowany, więc zostanie oznaczony z największą możliwą dokładnością, artykuł już się pisze na moim komputerze, jedyne ograniczenie to czas...
O, wygląda jak większy i bardziej kolorowy brat (albo raczej siostra) mojego grzybka [bf#95155]
jakim odczynnikiem byl wybarwiany preparat?
intryguje mnie ten niebieski kolor tkanki
pozdrawiam
cotton blue, przepraszam, że dopiero teraz odpisuję :)
Wstępnie się pochwalę, że sekwencja regionu ITS jest BARDZO podobna do tej zdeponowanej w NCBI, uzyskanej z grzybka z zielnika Royal Botanic Gardens :)
Jeszcze mnie czeka z tym dużo pracy niestety.
Czyli raczej jest to H. viola, bo RBG prawie na pewno ma dobrze oznaczony materiał: D