
Ostatnio zrobiłam fotkę żółtego nalotu na korze jesionu. Plecha ma formę proszku, jest intensywnie żółta. Czy to jakaś Xanthoria?
Sam kolor nie pomoże w identyfikacji. To może byś któraś z odmian Xanthorii, ale niekoniecznie. Piszesz że "w formie proszku", no to chyba nie Xanthoria
Poszukałam na necie tej nazwy. Znalazłam troszkę inną liszajecznik żółty (Candelariella vitellina) i lepsze zdjęcie. I rzeczywiście to może być właśnie on. Dziękuję Grzegorzu za podpowiedź.
Z polskimi nazwami w necie bywa różnie. W moim programie jest Chrysothrix candelaris - Złociszek żółty, Liszajec żółty. Myślę, że nazwa łacińska jest jednoznaczna...