20. 12. 2015. Co do gatunku to oczywiście strzał na oślep.:-) Podmokła enklawa porośnięta wierzbą, topolą, bzem czarnym i głogiem, otoczona kilkunastoletnią dębiną. Jako ciekawostkę dodam, że poprzednio las porastał te tereny pewnie kilkaset lat wcześniej. Słowem jest to zalesiony niedawno grunt orny, "upstrzony" gęsto rozmieszczonymi "wymokliskami".
Kilkaset owocników na porośniętej mchem gałązce prawdopodobnie wierzby przygniecionej kilka lat temu powaloną topolą.
Fragment siedliska:
I jeszcze "dygresyjnie" jakieś Hemipholiota/Hemistropharia? na tej topoli. Ich "zejściowy" stan zniechęcił mnie do pobrania eksykatu, choć ładnie się prezentowały:
I jeszcze prawdopodobnie drugie na świecie nieoficjalne, (choć publiczne) - notowanie Auricularia auricula-judae na Viscum album ssp. album, również z tej powalonej topoli;-). No chyba, że jestem nie na bieżąco, bo zdaniem niektórych ten ekspansywny grzybek co roku notowany jest z nowych substratów?
a należało pobrać: D
domniemany Ceratellopsis poproszę
Błażeju nie chciałbyś ich.:-) One były porządnie "podpleśniałe". Poza tym dostaniesz tego: [bf#810460]
Rósł kilkaset metrów dalej w tym samym siedlisku - myślę, że to to samo.
Te "białe robale" (czymkolwiek są) suszą się:-D.
W pełni rozumiejąc sceptycyzm Błażeja, (sam mam mnóstwo wątpliwości), chciałbym podać źródła, na podstawie których uznałem, że to może być ten "domniemany" Ceratellopsis:
I jeszcze dopytam (jeśli ktoś z Was wie), jaka jest poprawna nazwa łacińska tego gatunku: "C. sagettiformis", czy "C. sagittiformis"?
Otwórz Index Fungorum i wpisz do wyszukiwarki po kolei obie nazwy... a się dowiesz która jest poprawna.
Ja już wiem... ale nie powiem:-))
Zajrzyj od razu najlepiej do źródła:
Ładne ucho bzowe.
(wypowiedź edytowana przez michał_dziura 28. grudnia. 2015)
C. sagittiformis
GREJ ID: 359640