bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Xanthoria polcarpa ?
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2008 «

#214
od grudnia 2007

Xanthoria polcarpa ? #1

2008.04.11 21:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Soboń (jacek_s)
10.04.2008 -Pogórze Kaczawskie. Na Js rosnącym na skraju polnej drogi. Cały porost miał mniej niż 2 cm


Xanthoria polcarpa - złotorost wielkoowocnikowy?

#167
od grudnia 2007

Xanthoria polcarpa ? #2

2008.04.12 00:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
Jak najbardziej Xanthoria polycarpa. I jeszcze jakiś obrost.
i

#752
od grudnia 2006

Xanthoria polcarpa ? #3

2008.04.12 11:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grzegorz Gajkowski (grino1)
Strzał w dziesiątkę.Od około dwóch lat obserwuję występowanie Xanthoria polycarpa w sąsiedztwie Physcia adscendens oraz Physcia tenella.Dochozę do wniosku,że istnieje tu chyba jakaś zależność (przynajmniej środowiskowa).Czy ktoś inny ma podobne spostrzeżenia ?

#168
od grudnia 2007

Xanthoria polcarpa ? #4

2008.04.12 17:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
Jak najbardziej. Na terenie moich badań Xanthoria polycarpa występuje bardzo często na jesionach z P. adsendens oraz P. tenella, a dodatkowo zazwyczaj towarzyszą im Phaeophyscia orbicularis oraz Physcia dubia. Ciekawym faktem jest częste unikanie się Xanthoria parietina oraz Xanthoria polycarpa. W tym samym terenie jesiony porośnięte były przez X. polycarpa a topole przez X. parietina. Na obu jednak bez problemu rosną obrosty (chociaż Ph. orbicularis preferuje zdecydowanie topole) oraz Amandinea punctata. Na takich stanowiskach warto również zwrócić uwagę na misecznice. Występuje tam często kilka gatunków (niestety bez żyletki, mikroskopu i odczynników części nie da się oznaczyć) Cała ta grupa gatunków uważana jest często za "azotolubne, pyłolubne etc." (jak znajdę literaturę potwierdzającą te obserwację, a gdzieś o tym już czytałem, to dam znać). Zdarza się też np. Physcia stellaris oraz Xanthoria candelaria. Szczególnie dobre do obserwacji są nieasfaltowane drogi wiejskie ze starszymi drzewami, jakkolwiek te asfaltowe z niezbyt dużym natężeniem ruchu również się nadają. A w takich miejscach, jak się znajdzie gdzieś na skraju rowu głaz narzutowy.... to jak na niziny mamy istny raj :) wsi spokojna, wsi wesoła :D (czy jak to tam było ;) )
i

#753
od grudnia 2006

Xanthoria polcarpa ? #5

2008.04.12 20:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grzegorz Gajkowski (grino1)
Dzięki Piotrze za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami.Temat ten można by rozszerzać prawie w nieskończoność.Dodam jeszcze,że wspomniane gatunki Xanthoria faktycznie lubią rosnąć obok siebie,ale nie razem.Wyjątkiem są tu gałęzie Sambucus nigra,na którym żyją stadnie niekiedy wręcz przenikając się wzajemnie.Bardzo podobnie zachowują się gatunki Cladonia,które zazwyczaj mieszają się w jednym miejscu.Jeszcze nigdy w literaturze nie spotkałem tego typu analizy,będę bardzo wdzięczny za wskazanie wspomnianej książki.
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji