bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Cladonia
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2009 «

#5
od kwietnia 2009

2009.10.17 17:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Sonia Woch (sonia)
Witam! Pierwszy raz znalazłam tak wielu przedstawicieli gatunku jak i samych gatunków. Proszę o pomoc, z góry przepraszam za fatalną jakość zdjęć :(( Jeśli by to pomogło to mogę podać jakieś informacje dotyczące porostu, których np. nie mozna stwierdzić po fotografii.

1. Cladonia cariosa?? Owocniki brązowe, wypukłe
1.

2. Cladonia fimbriata??
2.

3.
3.

4. C. digitata??
4.



5.
5.

6.
6.



7.
7.

8.
8.

9.
9.

10.
i

#1034
od grudnia 2006

Witaj na forum. Faktycznie jakość zdjęć pozostawia wiele do życzenia, szczególnie w przypadku rodzaju Claodonia, w którym istotne stają się często szczegóły. Oznaczenie gatunków ze zdjęć jest piekielnie trudne. Wypowiedź traktuj raczej jako typowanie. Ktoś musi Ci odpowiedzieć, a jeśli chodzi o chrobotki pozostałem chyba osamotniony na tym polu działania...
1. Zdecydowanie nie, moim zdaniem to Cladonia botrytes
2. To może być C.fimbriata
3. C.fimbriata z dużym prawdopodobieństwem
4. C. digitata (duże listki plechy pierwotnej i typowe podecja)
5. Prawdopodobnie Cladonia coniocraea
Co do fotek na różowym kolorze nie jestem w stanie nic powiedzieć. W przyszłości staraj się robić notatki i trzymając się zasad forum - jeden gatunek, jeden wątek opisać jak najwięcej. Chodzi o teren znaleziska (region kraju, podłoże) oraz własne spostrzeżenia dotyczące wielkości, koloru, obecności kory na podecjach, kolor owocników itp. Oczywiście wskazane są zdjęcia makro... Na forum zawsze ktoś spróbuje pomóc, ale i Ty staraj się pomóc tym osobom. Pozdrawiam
i

#59
od sierpnia 2009

Grzegorzu, nie jesteś osamotniony, razem z mężem staramy się, w miarę wolnego czasu, odpowiadać na zapytania o porostach zarówno tu, jak i na forum www.nagrzyby.pl, gdzie też powstał temat porostowy. Oto nasze typy:
1 - C. ochrochlora ???
2 - ???
3. C. fimbriata
4 - C. digitata
5 - ?
6 - C. chlorophaea s.l..
7-10 - ????
i

#60
od sierpnia 2009

P.S. Cladonia botrytes rośnie na poziomych powierzchniach pniaków, ma charakterystycznie rozgałęzione podecja i cieliste owocniki ZAWSZE wykształcone.
i

#61
od sierpnia 2009

P.S.1 Wiesiek / mój mąż / ma o wiele mniej czasu niż ja, "podrzucam" Mu wątpliwe dla mnie zdjęcia i czekam cierpliwie na werdykt. Mimo zrobienia magisterki z porostów, czuję się jednak amatorką / bo magisterkę robiłam 30 lat temu /. Tak naprawdę, na nowo uczę się porostów, bo przez te lata nastąpiła całkowita rewolucja systematyczna. Poznaję, cieszę się, a to nazywa się zupełnie inaczej...Do rzeczy: gdybym zdj Sonii nr 9 zobaczyła kiedyś, przypominałoby mi Cladonia foliacea.

#6
od kwietnia 2009

2009.10.24 13:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Sonia Woch (sonia)
Bardzo dziękuję za pomoc :)) Próbowałam sama oznaczać, ale moja wiedza na temat porostów jest zbyt mała, zebym mogła jednoznacznie stwierdzić, że to ten właśnie gatunek. Jeszcze raz serdecznie dziękuję.
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2009 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji