bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
chrobotek
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2010 «

#2
od lipca 2010

chrobotek #1

2010.08.29 16:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Stanisław Nowaczewski (stach2345)
chrobotek leśny czy reniferowy???
jakość trochę słaba z góry dziękuję za odpowwiedź
a właściwie jaką on strefę reprezentuje w skali rose'a i Hawksworthachrobotek
i

#1206
od grudnia 2006

chrobotek #2

2010.08.29 21:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grzegorz Gajkowski (grino1)
Stasiu, wybacz, ale ze zdjęcia zrobionego w tej skali nie uzyskasz odpowiedzi. Chrobotki te mają na tyle subtelne różnice, iż wymagają dużego zbliżenia dla oznaczenia gatunku. Osobiście nawet mam wątpliwości, czy to jest jeden ze wskazanych przez Ciebie gatunków.

#651
od grudnia 2007

chrobotek #3

2010.09.06 17:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
Przychylam się do zdania Grzegorza, jeśli już nawet to na pewno nie będzie to ani leśny ani reniferowy, a raczej coś w stylu Cladonia rangiformis lub Cladonia furcata. W gęstej warstwie opadających igieł sosnowych i liści brzozowych te utrzymują się stosunkowo długo, zanim zostaną doszczętnie zasypane.
Porostów naziemnych nie bada się w skali zanieczyszczenia powietrza. Wykorzystuje się do tego porosty nadrzewne (najlepiej na jednym gatunku/rodzaju drzewa - np. brzoza brodawkowa, jesion wyniosły, etc. lub też grupie drzew, np. o korze kwaśnej (np. brzoza-dąb), lub obojętnej. Można spróbować również wykorzystać do tego porosty naskalne rosnące np. na słupach betonowych, ale to jest sprawa trudna i bardzo problematyczna (nie wiadomo, czy to tak na prawdę dobrze działa - zasadowe podłoże skalne może buforować kwaśne zanieczyszczenia atmosfery i "chronić porosty" stąd płyną wątpliwości). Jeśli chcesz się zajmować tematyką zanieczyszczenia powietrza, to lepiej weź polską modyfikację Kiszki, lub też całą książeczkę ze skalą:
W. Fałtynowicz "Wykorzystanie porostów do oceny zanieczyszczenia powietrza" FCEEW Krosno, 1997.
Ostatnio wyszło chyba drugie wydanie, a nawet jeśli nie znajdziesz w księgarni, to większe biblioteki miejskie powinny ją mieć.
W Polsce zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem siarki zmniejsza się systematycznie, natomiast wzrasta zanieczyszczenie tlenkami azotu, amoniakiem i innymi związkami zawierającymi azot (głównie komunikacja), a to zaczyna mocno modyfikować skład gatunkowy powracającej na obszary dawnych pustyń porostowych porostów. To jest osobny temat, a publikacji dokładniej opisujących to zjawisko wciąż jest zbyt mało. Gdybyś potrzebował jakichś dodatkowych informacji, to pisz na priva, za jakieś 2 tyg będę dostępny, to odpiszę i pomogę, jeśli będę potrafił.
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji