bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Zielonkawo-niebieski na brzozie
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2010 «
i

#1211
od grudnia 2006

Zielonkawo-niebieski na brzozie #1

2010.09.28 17:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grzegorz Gajkowski (grino1)
Spotykam to juz drugi raz w zupełnie różnych i oddalonych miejscach. Na pniu żywej brzozy. Kilka sztuk. Rozmiar około 5-6 cm. Obok mszaki i chrobotki. Jak sądzicie, czy to plecha jakiegoś porostu czy szukać wśród grzybów raczej ?

sa1

sa2

#651
od grudnia 2007

Zielonkawo-niebieski na brzozie #2

2010.09.29 09:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
Jak dla mnie to najlepiej szukać w gatunkach z rodzaju Trapeliopsis. Trapeliopsis granulosa jest bardziej zielonkawożółty i ma większe soralia, natomiast Trapeliopsis flexuosa jest bardziej zielonkawoniebieski i posiada mniejsze soralia. Chociaż bez podziałki niestety nie wiem, jak duże są soralia u Twojego okazu, ale po kolorze, który opisałeś typuję w kierunku tego drugiego. Dla pewności dobrze by tu było jeszcze barwienia sprawdzić, bo jak to ze skorupami bywa ... :)

#652
od grudnia 2007

Zielonkawo-niebieski na brzozie #3

2010.09.29 11:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
tak się przyglądam, że to i tak zbyt żółtawo wygląda, jak na Trapeliopsis flexuosa. Wydaje mi się, że jednak bliżej temu do Tepeliopsis granulosa, przynajmniej ze zdjęcia

#1212
od grudnia 2006

Zielonkawo-niebieski na brzozie #4

2010.09.29 15:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grzegorz Gajkowski (grino1)
Dzięki Piotr. Szarka nie brałem pod uwagę...
i

#1215
od grudnia 2006

Zielonkawo-niebieski na brzozie #5

2010.09.30 16:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grzegorz Gajkowski (grino1)
No to jedziemy dalej. Z wygladu niewątpliwie masz rację, że to Tepeliopsis granulosa, który jednak powinien mieć widoczne soralia i rosnąć na ziemi, szczatkach roślin lub drewnie. Trapeliopsis flexuosa nie zawsze wytwarza apotecja oraz spotykany jest jak w moim przypadku na pniu żywej brzozy. Oznacza to zagadki ciąg dalszy. Niejako przy okazji odnalazłem fotki wspomnianego wcześniej porostu rosnącego około 40 km od powyższego znaleziska. Rósł na powierzchni starego pniaka liściastego. Rodzaj zapewne ten sam, a co do gatunku czekam na wypoiedzi.

sz1

sz2

#654
od grudnia 2007

Zielonkawo-niebieski na brzozie #6

2010.10.01 11:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
To według mnie jest również Trapeliopsis granulosa. Obydwa gatunki notuję również na korze drzew, choć trzeba przyznać, że w takim siedlisku są nieco rzadsze. W każdym razie obydwa gatunki notowałem już na brzozach, a także na gałęziach dębów (Tr. flexuosa na brzozach zazwyczaj był najbardziej "niebieski" ze wszystkich Trapeliopsis flexuosa, jakie notowałem, ale to pewnie jakaś nietrafiona obserwacja ). Razem z nimi trafiają czasem się też na drzewach (podobne zwłaszcza gdy malutkie) inne trochę podobne porosty, np. Buellia griseovirens. ALe co jeszcze ciekawego masz na zdjęciu, to te "ciemno-brązowo-czarne" naloty obok. Niestety niewiele tu widać, ale taki kolor może mieć kilka gatunków, np. Placynthiella spp. (najczęściej Pl. dasea) lub Micarea spp. (np. Micarea denigrata).
i

#1218
od grudnia 2006

Zielonkawo-niebieski na brzozie #7

2010.10.01 13:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grzegorz Gajkowski (grino1)
Przyznam, że w pierwszym etapie rozpatrywałem Mycoblastus sterilis i Buellia griseovirens. Nie mam jednak w nich doświadczenia. Trapeliopsis pominąłem całkowicie :). To ciemne na obrzeżach plechy nie jest porostem. To po prostu powierzchnia wilgotnego, rozkładającego się pniaka. Na początku też tak mi się wydawało, ale lupa rozwiała watpliwości. Są tam tylko fragmenty plechy pierwotnej Cladonia coniocraea. Piotr, a może znajdziesz chwilkę czasu na analizę poprzednich wątków ? Mam jeszcze dużo materiału zdjęciowego budzącego wątpliwości, ale czekam z nimi na powrót zaawansowanych forumowiczów z urlopów i wakacji.
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji