bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
trzy niezidentyfikowane chrobotki
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2007 «
i

#27
od kwietnia 2007

trzy niezidentyfikowane chrobotki #1

2007.05.02 16:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Krzywdzińska (arachne)
bardzo proszę o pomoc przy oznaczeniu. wszystkie znalezione w tym samym miejscu (dobrze nasłoneczniona zarastająca polana w lesie mieszanym), na obumarłych pniakach (kazdy na innym ;) ). czy pierwszy to c.fimbriata czy jednak c.chlorophaea? drugi może c.coniocraea? trzeci barwi sie P+ pomarańcz, K+ żółtawy ale na c.rangiferina mi nie wyglada





#85
od grudnia 2006

trzy niezidentyfikowane chrobotki #2

2007.05.02 19:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grzegorz Gajkowski (grino1)
Witaj Aniu.Ktoś tu kiedyś napisał,że z chrobotkami jak z pszczołami-nigdy nie wiadomo.Moje posty dotyczące tej rodziny zazwyczaj pozostawały bez odpowiedzi.Wykorzystałem posiadany materiał porównawczy i o ile można mówić o analizie na podstawie zdjęć typuję jak niżej:
1. Cladonia pleurota - Chrobotek mączysty
2. Cladonia coniocraea - Chrobotek szydlasty
3. Cladonia unicialis - Chrobotek gwiazdkowaty
Mam nadzieję,że prawdziwi fachowcy zweryfikują nasze przypuszczenia.
i

#30
od kwietnia 2007

trzy niezidentyfikowane chrobotki #3

2007.05.02 21:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Krzywdzińska (arachne)
Dziękuję Grzegorzu za odpowiedź i zainteresowanie :) jeżeli chodzi o pierwszego chrobotka to sprawdziłam właśnie i barwi się P+ czerwono co by niestety wykluczało c.pleurota. co do drugiego się zgadzamy :) natomiast o trzecim nie pomyślałam, faktycznie przypomina c.uncialis, tyle że ma bardzo delikatne, cieniutkie podecja, pełne w środku- patrząc na zdjęcia c.uncialis wydawał mi się "potężniejszy" ;) ale zobaczymy. dziękuje jeszcze raz :)

#87
od grudnia 2006

trzy niezidentyfikowane chrobotki #4

2007.05.03 09:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grzegorz Gajkowski (grino1)
Witam Aniu ponownie.Uznajmy drugi za oznaczony,a trzeci poddajmy pod dalszą dyskusję.Zatrzymajmy się chwilę przy pierwszym chrobotku.Jeśli jesteś już na etapie analizy wtórnych metabolitów metodą analizy chemicznej,to kilka informacji dodatkowych.Cladonia pleurota barwi łuski plechy pierwotnej oraz podecja Pd- i K-.W przypadku Cladonia pyxidata plecha i podecja dają wynik Pd+ czerwony i K-.Niestety Cladonia fimbriata i Cladonia chlorophaea zachowuje się identycznie.Pozostaje Ci chromatografia cienkowarstwowa i promieniowanie UV.Niestety w warunkach amatorskich wiele z tych metod jest po prostu niedostępnych.Na pocieszenie dodam,że fachowcy w dziedzinie grzybów lichenizowanych też czasami załamują ręce...

#40
od marca 2007

trzy niezidentyfikowane chrobotki #5

2007.05.04 13:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Agnieszka Sokołowska (xanthoria)
Pierwsza fotka, to może być Cladonia fimriata - głównie te podecja na dole zdjęcia z wyraźnie odciętymi, węższymi kieliszkami (tak jest łatwiej skojarzyć), a wyżej na zdjęciu, mogą miedzy nimi być - podecja nieco masywniejsze, bardziej kubeczkowato rozchodzące się C.chlorophea.

Fota druga Cladonia cornuta - (szydlaste rożki).

Być może trzeci chrobotek to Cladonia furcata, jest to rozpowszechniony porost naziemny, może też występować, choć rzadziej na drewnie. Charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością form, barwienia P+ czerwone, K-/+ żółte C-.
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2007 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji