Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
smętosz czarny ?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce «

#18
od czerwca 2007

Znaleziony 01.05.2022 na pniu sosny, po wycince sporego kawałka lasu. Pień mocno uszkodzony prawdopodobnie zeszłoroczny wyrąb. Nic innego nie potrafię dopasować.

#1382
od maja 2010

2022.06.01 14:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
To powinno być Amaurochaete atra, najpospolitszy. Choć mamy jeszcze Amaurochaete tubulina (i kilka innych których nigdy nie widziałem). Ale bez mikroskopu ani rusz, atra i tubilina różnią się tylko wnętrzem.

#19
od czerwca 2007

Dziękuję za odpowiedź. Mam w związku z tym pytanie jakie struktury najlepiej obserwować pod mikroskopem. Kiedyś wziąłem śluzowca pod mikroskop i zobaczyłem tylko nie zróżnicowane komórki, co mnie dość zniechęciło do mikroskopowania śluzowców.

#1383
od maja 2010

2022.06.06 10:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
Śluźnia śluzowca to jedna, ogromna, wielojądrowa komórka. Na tym etapie nic tam się nie zobaczy.

Do oznaczania potrzebne są dojrzałe zarodnie i ich struktury. A ogląda się - zależy od rodzaju. Ale istotne są - zarodniki - ich urzeźbienie i wielkość, włośnia lub pseudowłośnia - z urzeźbieniem i struktura, budowa okrywy (np. 1 czy 2 warstwowa), umiejscowienie i struktura kryształów węglanu wapnia (np. u Physarum, Didymium) - chodzi o kryształy lub amorficzne twory w ścianie zarodni i na włośni, u części trzeba dojrzeć czy trzonek jest pełny czy pusty, czy w trzonku są niedojrzałe zarodniki, czy ich nie ma, albo czy włośnia wnika do trzonka czy tez jest przyczepiona do kieliszka... i tak dalej i dalej.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji