Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
myślące śluzowce
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce « Archiwum « Archiwum 2008 «

#609
od lipca 2008

2008.10.23 10:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Romuald Cichos (romek321)
Cytat z Onet.pl Marcin Rotkiewicz/22.10.2008 09:00 POLITYKA
...wyniki badań japońskich naukowców, którzy odkryli przejawy "inteligencji" w zachowaniu śluzorośli – dziwnych stworzeń przypominających pleśń, ale będących raczej dużymi jednokomórkowymi pierwotniakami, potrafiącymi pełzać za pomocą nibynóżek (uczeni spierają się, jak dokładnie sklasyfikować te organizmy). Otóż jeśli śluzoroślę zamknie się w labiryncie mającym dwa wyjścia po przeciwległych stronach i umieści się przy nich ulubione pożywienie tego pierwotniaka, wypełni on swoim ciałem cały labirynt. Ponadto części organizmu, położone przy obydwu wyjściach z labiryntu, połączą się strukturami przypominającymi rurki. I, co ciekawe, owe rurki utworzą najkrótszą możliwą drogę. Szukanie najkrótszej drogi, np. między dwoma punktami w labiryncie, to jedno z najtrudniejszych zadań matematycznych. Dlatego Japończyków tak interesuje, jak potrafi to zrobić pozbawiony układu nerwowego pierwotniak...cd na http://wiadomosci.onet.pl/1513973,242,1,smieszny_umysl,kioskart.html
i

#429
od grudnia 2005

Moze badania przedstawiane na forum Ig Noble 2008 wyglądaja zabawnie na 1-szy rzut oka, ale na drugi... już są zastanawiające.

Klasyczne badania na szukanie najkrótszej drogi były prowadzone na mrówkach.

Fajnie że ktoś pochylił się nad 'słaboklasyfikowalnymi' śluzowcami

#39
od października 2008

Czytałem parę artykułów o tych badaniach i wykorzystywano tam mojego ulubieńca, tzn. Physarum polycephalum ( śluzowiec plazmoidalny, zwany też plazmodialnym ). Sklasyfikować go rzeczywiście trudno, bo ma cechy:
roślin, zwierząt, pierwotniaków, bakteri, grzybów. To ulubione pożywienie to stare płatki owsiane (ale nie instant). Żywi się nie samymi płatkami, lecz bakteriami z płatków. Jest to najciekawszy śluzowiec; tylko u niego zaobserwowano przejawy inteligencji. Jak pojedyncza (wielojądrowa) komórka może być inteligentna i jaki ma zatem iloraz IQ ? To nie jest śmieszne. Tego nie wie nikt, lecz japońscy uczeni są już na dobrej drodze. Zrobili już pająka, który bez żadnego sterowania unika światła. Jest on podłączony właśnie do tego śluzowca. Na razie określają to mianem sztucznej inteligencji, ale kto wie, czy naprawdę sztucznej...
i

#432
od grudnia 2005

tak jak sobie chciałem wyobrazić przedmiot(podmiot ?) badań, to wyszło mi właśnie coś na kształt physarum. Taka siateczka połączeń
dzięki Euzebiuszu Lucyferowiczu za dodatkowe informacje - czy masz jakieś dokładniejsze namiary na te artykuły - a może mógłbyś je zeskanować i podesłać. Te badania nagrodzone IG Noblami są więcej niż interesujące.

znalazłem tylko takie coś
http://www.nature.com/nature/journal/v407/n6803/fig_tab/407470a0_F1.html

a o pajączku nic...

#42
od października 2008

Postaram się znaleźć, ale wątpię, czy mi się uda. Doszedłem do nich przypadkiem, klikając w kolejne linki na stronach, a nie mam zwyczaju dodawania do ulubionych... W każdym razie jak znajdę to na pewno dam namiary.

#43
od października 2008

A jednak znalazłem i to dość szybko : http://www.paranormalne.pl/lofiversion/index.php?t14698.html

#44
od października 2008

To jest Physarum polycephalum skurczone (stan normalny; wchłania pokarm z jednego punktu) i rozkurczone (dużo pożywienia na dużej powierzchni, jak w tym labiryncie) :

(rozkurczone)

(skurczone)

#613
od lipca 2008

2008.10.27 11:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Romuald Cichos (romek321)
Jeszcze nie spotkałem w terenie ale warto być przygotowanym na taką ewentualność. Na jakiej pożywce to rosło? jeśli można wiedzieć.

#56
od października 2008

#665
od lipca 2008

2008.12.03 08:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Romuald Cichos (romek321)
agar oczywiście, ale jaka pożywka?

#57
od października 2008

roztwór agaru w wodzie po prostu. dajesz tam zarodniki/fragment śluzowca, sypiesz 7-10 płatków owsianych i trzymasz w ciemności. zresztą w internecie jest sporo info na temat hodowli, ale nie po polsku. szukaj jako Physarum polycephalum, wyniki będą trafniejsze. poza tym pamiętam, że była gdzieś opublikowana praca doktorska pt. "Mikroelektroforetyczne procesy błon komórkowych u Physarum polycephalum" czy coś takiego;). brzmi groźnie, ale...
znalazłem też coś na innym forum :
(cytuję)
"Jakiś czas temu takie podejrzenie mi się nasunęło - na Zakładzie Biofizyki mojego wydziału jeszcze nie udało się uzyskać zarodni żadnego z hodowanych tam śluzowców, do "jedzenia" stworzonka dostają tylko bibułę i mąkę kukurydzianą. Wydawało się, że aby taki Fuligo septica wytworzył zarodnie, wystarczy mu dostarczyć źródła wapnia - niestety pomimo tego, plazmodium nie agregowało i nie tworzyło zrosłozarodni. Podobnie było u innych śluzowców, które tam hodowano.
No i niedawno natrafiłem na artykuł jakiegoś emerytowanego profesora, gdzie w składzie pożywek był np. wyciąg z kory dębu, albo wyciąg z kory jodły itp. - no i jemu się udawało uzyskać pełen cykl rozwojowy - czyli z zarodników plazmodium, a z plazmodium zarodnie z dojrzałymi zarodnikami. Z tego wywnioskowałem, że może śluzowce wcale nie są tak do końca niespecyficzne co do pokarmu - aby wytworzyć zarodnie potrzebują określonego rodzaju pożywienia - czyli mogą wykazywać taką specyficzność. Inaczej - plazmodium wcina wszystko, co się nawinie (bakterie, grzyby, do tego wydziela do środowiska enzymy trawienne i trawi np. wspomnianą bibułę), czyli jest niespecyficzne - ale żeby wytworzyły się zarodnie, śluzowiec musi "znaleźć" w środowisku określony pokarm"
(koniec cytatu)

Ja tego nie pisałem i nie sprawdzałem, ale cytując Alberta Einsteina "brzmi logicznie, więc musi być na to jakiś sposób";)

#668
od lipca 2008

2008.12.04 06:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Romuald Cichos (romek321)
DZięki

#61
od października 2008

Nawiasem mówiąc wyciągi tego typu można dostać w sklepach zielarsko-medycznych (jedyne jakie znam to w Białej Podlaskiej i na ul. Krakowskiej w Krakowie), choć jest to sieć w całym kraju. Duży słój (5l) wyciągu zkory jodły kosztuje jakieś 20zł, więc tragedii nie ma, a 5l wyciągu starczy nam na baaaaaaaaaaardzo długo...
Można kupić też tam, jak już wspominałem, agar - 7zł za 50g. 50g starcza na 4-5l pożywki. Dołączam też adresy anglojęzycznych stron o hodowli Physarum Polycephalum :
http://www.southernbiological.com/Products/Specimens/Living/L2_30.htm

http://www.educationalassistance.org/Physarum/PhysarumPlus.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Physarum_polycephalum

W tym ostatnim dokładny sposób hodowli na końcu artykułu.

#62
od października 2008

Aha, i jeszcze coś: o ile wyciąg z brzozy lub z dębu dostaniecie bez problemu, to z jodłą będzie problem. Jest tania, ale nieosiągalna. Pytajcie w aptekach z lekami robionymi, sklepach z żywnością wegetariańską, hurtowniach kosmetycznych, zielarskich i medycznych. Sam zdobyłem z trudem ( ostatni słój z partii w hurtowni, "przeterminowany", ale to się nie psuje, więc bez różnicy). Najłatwiej dostaniecie wyciąg z brzozy; dąb... też nie powinno być większych problemów ale jodła nieosiągalna. Trafia się (rzadko) na allegro.
Powodzenia w hodowli Physarum !
I poszukajcie jakiś sklepów, gdzie możnaby kupić zarodniki.
Do pożywki radzę dodać fluoresceinę, śluzowiec ładnie świeci w UV :).
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce « Archiwum « Archiwum 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji