Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Nicienie w śluzowcu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce « Archiwum « Archiwum 2012 «

#1
od października 2012

To mój drugi gatunek (chyba) śluzowca w życiu ale pierwszy raz mam okazję mu przyjrzeć dokładniej. Jest w stadium przejściowym ze śluźni do zarodni, jednak bardziej śluźnia. Robię preparat mikroskopowy i ... pływa tam normalnie cała rodzinka (chyba) nicieni.

#2
od października 2012

#3
od października 2012

#440
od maja 2010

2012.10.21 18:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
Nicienie są wszędzie... Jeżeli gdzieś jest trochę wilgoci to i nicienie się znajdą. Bardzo często widuje je w preparatach z wątrobowcami. Na każdej wilgotnej kłodzie jest ich pełno. Dużo rzadziej w mokrych mchach można zobaczyć wrotki lub wypławki. Radzę iść na torfowisko, wycisnąć wodę z torfowców... a potem można godzinami oglądać cudowny mikroświat w kropli wody... te kłębiące się orzęski, wiciowce, ameby skorupkowe, desmidie i diabli wiedzą co jeszcze... Fascynujące bogactwo w mikroskali...

#4
od października 2012

Tego że nicieni jest więcej niż wrotków, to nie wiedziałem, bo jeden pierwszych mikrobów jakiego widziałem
to wrotek a nicienia zobaczyłem znacznie później. A co do torfowiska to dzięki za radę, bo coś ciągle nie mogłem, prawie nic znaleźć, ani wyhodować.

#442
od maja 2010

2012.10.27 22:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
"Mikrob" to nie jest adekwatne określenie w stosunku do wrotka czy nicienia, zarezerwowane raczej dla bakterii. Ale zostawiając terminologię na boku i nieco oddalając się od tematyki tego działu... Świat mikroorganizmów jest niezwykle bogaty. Świat makroskopowych organizmów to tylko przysłowiowy "czubek góry lodowej". Prawdziwe bogactwo kryje się właśnie dopiero w owej "kropli wody". Problem w tym że żeby na raz zobaczyć więcej tej menażerii pobierając próbkę wody z jeziora trzeba materiał zagęścić - stosując np. siatki planktonowe. Bez takiego ustrojstwa... ogląda się głównie czystą wodę i bardzo rzadko pojedyncze okazy. Do zagęszczania można używać gazy młyńskiej, najlepiej o jak najdrobniejszych oczkach.

Są jednak środowiska wyjątkowe, gdzie i bez zagęszczania ma się od razu materiał pełen niezwykle bujnego życia - miedzy innymi są to właśnie bardzo uwodnione kożuchy torfowców - najlepiej z torfowisk przejściowych lub wysokich. Ale i w mchach brunatnych z torfowisk niskich też jest bardzo dużo tej menażerii. Wyciskanie wody z mchów daje zwykle zaskakująco bogate próbki.
Sporo ciekawych organizmów można zaleźć zeskrobując "nalot" z kamieni leżących w wodzie czy roślin wodnych. Tu można trafić na bardzo piękne okrzemki czy niesporczaki.

A z wyhodowaniem też nie ma problemu. Starczy garść siana czy trawy zalać odstana wodą, albo jeszcze lepiej wodą z kałuży... i poczekać... a pojawi się tam mnóstwo orzęsków i wiciowców. Kiedyś niechcący wyhodowały mi się piękne okazy nawet na czystej bibule filtracyjnej. Czytałem też, choć nie sprawdzałem, że piękne ameby można zobaczyć pozyskując je z zębów nie mytych przez 3 dni ;-).

Ale i bez posuwania się do takich doświadczeń można zobaczyć sporo dziwów...
Jak choćby ta przepiękna ameba skorupkowa - Arcella dentata:



Albo taka oto ameba (prawdopodobnie z rodzaju Metachaos)



Albo kolejna ameba skorupkowa - Hyalosphenia papilio


Celowo ograniczyłem się tu tylko do przykładów ameb, w końcu są one najbliżej spokrewnione ze śluzowcami.. jak się obecnie sądzi ;-). A skoro w tym roku śluzowce nie dopisują.. ;-)

A jeśli idzie o ameby skorupkowe to polecam stronę:
http://www.arcella.nl/shelled-amoebae

Udanych łowów... ;-)

#5
od października 2012

No... fajna strona.

#7
od października 2012

Faktycznie daje efekt ta ,,kondensacja".Nie mam siatki planktonowej, ale wziąłem lejek, do szyjki włożyłem chusteczkę higieniczną i nabrałem pipetą kilka razy wodę. (Znalazłem sporo orzęsków.)

#1780
od września 2006

2012.11.13 20:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jakub Węcławski (listek)
pytanie do Macieja: jakiego mikroskopu używasz i jakiej kamery/aparatu do niego?

#9
od października 2012

on wziął to ze strony

,,A jeśli idzie o ameby skorupkowe to polecam stronę:
http://www.arcella.nl/shelled-amoebae"
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce « Archiwum « Archiwum 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji