Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
smętosz czarny?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce « Archiwum « Archiwum 2017 «

#1
od czerwca 2017

To mój pierwszy post na tym forum, więc WITAM wszystkich serdecznie i pozdrawiam:) A teraz do sedna.
Podczas inwentaryzacji posuszu, Leśniczego uwagę przykuły jakieś patogeny (tak przypuszczaliśmy). Jednak mi udało się (może nawet trafnie) ustalić, że jest to smętosz czarny. Z tego co czytałem, to nie jest to popularne znalezisko. I tu prośba do Was, czy moglibyście upewnić mnie co do rozpoznanego gatunku? Jeśli jest to smętosz to potrzebowałbym więcej informacji na jego temat. Wstawiam kilka zdjęć i z chęcią odpowiem na dodatkowe pytania mogące pomóc w rozpoznaniu.smêtoszsmêtosz 2smêtosz3smêtosz4

#1221
od maja 2010

2017.06.20 07:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
Niestety, na zdjęciach nie widać istotnych detali a struktura dojrzałej zrosłozarodni jest nieco podejrzana jak na Amaurochaete atra. Śluźnia jest podobna do Amaurochaete , ale po śluźni gatunku się nie oznacza. Martwa sosna, była by bardzo typowym podłożem dla tego gatunku... ale mam wątpliwości. No i pora roku niezbyt pasuje do tego gatunku. Amaurochaete atra to gatunek wczesnej wiosny i późnej jesieni.

Czy te skupiska śluźni miały na swojej okrywie widoczny wzór złożony jakby z tarczek? Czy dojrzałe zarodnie, mają łuszczącą się z okrywę, z takim samym wzorem? Na zdjęciu nie widać nawet resztek okrywy, ani struktury wewnętrznej. Być może zbliżenia dały by jakąś wskazówkę, choć i tak większości śluzowców nie daje się oznaczyć bez mikroskopu.

Na pewno jest to śluzowiec. Ale na tym etapie nie jestem w stanie stwierdzić, co on za jeden, nawet do rodzaju. Bez mikroskopu ani rusz.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce « Archiwum « Archiwum 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji