bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Świętokrzyskie - 1.gdzie na kurki? 2.Ładny liściasty las?
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Archiwum 2007 «

#1
od sierpnia 2007

2007.08.17 23:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Konrad Lewandowski (pix17)
Witam tak wiec 2 kwestie:

Jakie polecilibyscie lasy na kurki w Świętokrzyskim, najlepiej okolice pierzchnicy, borkowa? Rok temu pieknie sie zbieralo ale niestety nie kurki, tylko glownie prawdziwki i maslaki... W sumie zbierac lubie wszystko ale jesc tylko kurki :)

No i ogolnie moze znacie jakies ladne, fotogeniczne, przestrzenne lasy z duzymi drzewami i bez krzaczorkow, nawet nie musi byc duzo grzybow ale w podanych okolicach i koniecznie lisciaste (moze duze deby?) lub mieszane z przewaga lisciastych drzew?

Pozdrawiam
i

#530
od listopada 2006

Witam ziomka!

1. Kurki - znam dobrze tylko swoje okolice, czyli lasy otaczające Bilczę. Grzyby te rosną zarówno w czystych zadrzewieniach sosnowych, jodłowych jak i mieszanych zakrzaczonych zadrzewieniach składających się z sosny, dębu, buka, leszczyny i jodły - zerknij tu: Góry Świętokrzyskie - lato 2007
Jak widać występują w każdym typie lasu, choć tylko gdzieniegdzie, ale masowo na dużych powierzchniach. Spotkać je można przez cały sezon letni. Dokładnych namiarów Ci nie mogę podać, a mam takie pewne miejsca, lecz zostawiam je miejscowym. Musisz próbować sam, nie ma łatwo:-)

2. Ładne, fotogeniczne lasy liściaste polecam w Cisowsko-Orłowińskim Parku Krajobrazowym. Najlepsze miejsce z wiekowymi bukami, jaworami czy dębami to Rez. Zamczysko - piękny naturalny las i dużo chodzenia po górach.
Inne to Zgórskie Lasy - szczególnie Góra Patrol 389 m npm porośnięta prawie czystymi buczynami, oj mógłbym tak wymieniać...

#2
od sierpnia 2007

2007.08.19 08:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Konrad Lewandowski (pix17)
Dzieki bardzo za informacje, teraz napewno bedzie mi latwiej :) Co do Twojej relacji wlasnie ona sklonila mnie do zarejestrowania i napisania tego posta :)

A ogolnie to sprawa wyglada tak, mieszkalem wczesniej w podlaskim, okolice łomży i tam kurki zbieralem doslownie kilogramami, nawet odwiedzalem pare dni temu stare miejsca grybowe przy okazji pobytu u rodziny i we 4 osoby w godzinke nazbieralismy 2 wiaderka a naprawde bylo dosyc sucho.
A tu w swietokrzyskim..... baaaaardzo cienko, doslownie znalazlem przez kilka lat kilka kurek :) Z ciekawosci nawet wczoraj wyskoczylem na grzyby w takie miejsce gdzie tamtego roku byl wysyp maslakow i prawdziwkow a teraz nawet tego nie ma :)

#3
od sierpnia 2007

2007.08.23 09:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Konrad Lewandowski (pix17)
Witam jeszcze raz:)

Jezeli chodzi o Rez. Zamczysko mozesz polecic jakis w miare dokladny "zjazd" do lasu? czyli od jakiej miejscowosci najlepiej wjechac i zostawic samochod zeby byc najblizej tej ładnej czesci lasu?


(wypowiedź edytowana przez pix17 23.sierpnia.2007)
i

#549
od listopada 2006

Z miejscowości Widełki przez las prowadzi brukowana droga (przynajmniej tak było dwa lata temu, teraz może położyli asfalt) do Makoszyna. W połowie tej leśnej drogi po prawej powinien być taki niby parking na kilka samochodów - z niego jest najbliżej. Do rezerwatu można trafić za pomocą mapy (najlepiej turystycznej), inaczej się pogubisz, a las obszerny. W pobliżu, kilkaset metrów od parkingu (trzeba pieszo wrócić się drogą w kierunku Widełek), drogę przecina nieoznakowany szlak prowadzący na Górę Wysokówkę (412 m). Po zejściu z tej góry jest malownicza dolina strumyka - to jest właśnie granica rezerwatu. Powinna być tam oznakowana czerwonymi tabliczkami "Rezerwat przyrody". Później jest strome podejście pod górę z pięknym starodrzewem liściastym.

Powodzenia:)

P.S. Jak masz cyfraka, to pofoć trochę grzybków z widoczkami i wklej do tego wątku. Ja mam tylko robione automatem i nie wywołane do tej pory:)
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Archiwum 2007 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji