bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Mazowsze
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Archiwum 2008 «

#4
od sierpnia 2008

2008.09.01 11:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Łukasz L (lukas23)
Gdzie sa grzyby na Mazowszu?

#1
od września 2008

2008.09.02 22:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ewa Polańska (maison)
U mne są prawdziwki i podgrzybki. Gostynin

#2
od sierpnia 2008

2008.09.07 08:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mariusz Adamczyk (mariusz)
Wczoraj byłem w okolicach Wiązowny,bardzo sucho.
Mimo to w koszyku były prawdziwki,kożlaki,kurki i podgrzybki.
Grzyby chcą rosnąć,czekamy na deszcz.

#1
od września 2008

Okolice Złotokłosu bezgrzybne. Trzeba się nachodzić żeby znaleźć jednego lub dwa grzybki.

#2
od września 2008

2008.09.30 19:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin Gadomski (mattan)
Okolice Otwocka (pod Warszawą). Po dzisiejszym grzybobraniu już nie mogę doczekać się następnego. Po ostatnich ulewnych i ciepłych dniach nastąpił duży wysyp podgrzybków. Co chwile zatrzymywałem się i zbierałem młodziutkie okazy rosnące w wielkich skupiskach. Owocem 4 godzinnego chodzenia po lesie był pełniutki kosz. Oprócz podgrzybków zebrałem również sporo zielonek, maślaków i kilka rydzów. Dopiero przymierzam się do kupna aparatu także nie mogę podzielić się z wami tym pięknym widokiem. Niestety, z powodu braku czasu nie zdążyłem oblecieć połowy miejscówek i muszę przyznać że z wielkim żalem opuszczałem las.

#1
od października 2008

2008.10.01 20:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grzegorz Ruta (jameer7777)
Witam.

Orientuje się może ktoś jak wygląda sytuacja z grzybami w okolicach Mińska Mazowieckiego? I ewentualnie w których lasach? Z góry dziękuję za odpowiedź.
i

#54
od października 2007

Wczoraj sobota - cały dzień padał deszcz, a w niedzielę piękna słoneczna pogoda od samego rana. Wybrałem się ze znajomymi na grzyby do namiastki (duże połacie wypalone - aż żal patrzeć) lasu, który znajduje się w najbliższych okolicach Radomia. Jak na tak zniszczony las, to efekty nadspodziewanie dobre.nie są to grzybki z "najwyższej półki", ale barszczyk, pierożki - krokiety, sosik będzie wyśmienity i smakowity.
Tak się prezentują grzybki w swoim naturalnym środowisku:

- nie wszystkie grzyby były do zbierania, ale wspaniale zdobiły i urozmaicały wygląd lasu,

#11
od czerwca 2007

2008.10.06 15:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Rafał Krasieńko (kurrk)
Zapraszam na grzyby do Doliny Liwca.
Nie żaden las, a łąki. Kanie, maślaki, borowiki i inne smaczne grzyby.
Pozdrawiam Rafał
i

#55
od października 2007

Nieplanowana wycieczka do lasu na grzybobranie w najbliższe okolice Radomia - laski na Wincentowie. Jeszcze kilka lata temu był to ładnie zalesiony młodym drzewostanem (sosna) i bardzo grzybny kompleks leśny. Las stosunkowo młody, sadzony w latach 1950/55 - zalesione tereny typowo piaszczyste. 2-3 lata temu w lesie w okresie letnim wybuchały systematycznie pożary w różnych częściach terenu leśnego. Spaleniu uległy najbardziej "grzybne" miejsca. Spaleniska zostały zamienione na kopalnie piachu oraz miejsca do wywozu gruzu i tp. materiałów.
Tak wyglądają teraz miejsca, gdzie kiedyś zbierało się borowiki sosnowe (Boletus pinophilus), gąski zielone, siwe, maślak pstry (Suillus variegatus), podgrzybki:Takich wypalonych miejsc jest kilka na bardzo niewielkim obszarze tego niegdyś "urodzajnego" lasu. Las już się tutaj najprawdopodobniej nie odrodzi - powstają nowe doły po wybranym piachu, które przeznaczane sa na wysypiska śmieci.

W małych "kępach" ocalałego od pożaru lasu można jeszcze spotkać - znaleźć takie okazy, świadczące o tym jak grzybny był to teren:

- zwracam się z zapytaniem do wytrawnych zbieraczy grzybów i znających temat związany z ochroną pewnych gatunków grzybów, czy sarniak dachówkowaty - Sarcodon imbricatus - jest pod ochroną? W atlasie grzybów widnieje przy opisie tego gatunku stwierdzenie: Status na Czerwonej Liście: V - narażony. Pytanie to zadaję, ponieważ spotkałem się z wypowiedzią grzybiarzy na naszym terenie, że w jakimś programie TV omawiano ten gatunek, jako gatunek pod ochroną.

#5630
od grudnia 2003

Pod ochroną!
i

#56
od października 2007

Dziękuję za odpowiedź. Doczytałem w "Wikipedii", ale już po zadaniu pytania na forum. Dotychczas byłem na 100% przekonany (nieświadomie - sądząc po ilości jego występowania w okolicznych lasach), że jest to gatunek nie podlegający ochronie.
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Archiwum 2008 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji