bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
do 15 maja
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Relacje z byłych sezonów « wiosna 2003 «

#0

2003.01.09 13:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

jaccek16
No kiedy wreszcie sie zacznie sezon. A ciekawy jestem jak najwczesniej zebraliscie jakiegos grzyba( kurka, prawdziwek, podgrybek, kozak itp) Bo ja wlasciwie to nie mam szans na wyjazdy tak wczesnie. Chociaz w minionym sezonie w polowie maja nikt nikomu do lasu nie chialo sie isc oczywiscie, bo po co;) No ale ja wierzylem i zebralem cala siatke kurek. Wiec to jest moj maly rekord, a wasze??

#0

2003.02.18 20:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bartolomju
No na pewno nie był to luty hihihi ale pare lat temu a było to na początku maja- znalazłem kilkanaście (!) borowik6w usiatkowanych. Ale pogoda była wtedy taka, ze wybierając sie do lasu choc w maju, byłem pewien, ze coś tam musiało wyrosnąć:) Udało mi się to jeszcze w ciągu następnych lat, ale juz nie tak wcześnie:). Aleeee może za 3 miesiace....kto wie:)

#0

2003.04.21 17:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (Admin)
Święta, święta i po świętach.

Spędziłem je u Teściów, głównie przed komputerem pracowicie rzeźbiąc skrypty dla bazy informacji o występowaniu grzybów jadalnych i jej prezentacji.
Wyniki na stronie głównej atlasu i w linku do szczegółowego raportu. Jest to implementacja idei którą podpatrzyłem w zeszłym roku na ciekawej słowackiej stronie www.nahuby.sk. Implementacja jest moja, autorska (lepsza?).

Jestem pewien, Ze nowy "devajs" serwisu www.grzyby.pl będzie ciekawy i da pretekst do dobrej zabawy. Przynajmniej tak dobrej jak moja przy tworzeniu tego ustrojstwa.

Sezon bliżej lub dalej. Któż to wie?

#0

2003.04.21 22:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anonim
OO! ale fajne :D Skąd wziąłeś mapkę? Jest też Twojego autorstwa?
Jest to świetny pomysł. W wolnym czasie można pogrzebać nad powiększaniem mapki i umieszczaniem nadsyłanych koordynatów GPS.

#0

2003.04.21 22:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Pimpuś Sadełko
eee, ale mi się ponaciskało. ten anonim to ja. Pimpuś!!

#0

2003.04.21 22:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Pimpuś Sadełko
....a i mam pytanie n/t nazwy miejscowości podawanej w formularzu. Jak to skrypt (Ty??) interpretuje? Są przecież nazwy powtarzające się (różni je wówczas kod pocztowy) i są nieraz tak małe miekscowości, że ciężko je odszukać (umiejscowić) na mapie.
Jesli ktoś napisze "Nowa Wieś", to już całkiem przerąbane: zobacz:

http://www.mapapolski.pl/index.php3?Z_CITY_NAME=nowa+wie%B6&form_t=1

Co z czymś takim ??

#0

2003.04.21 22:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Pimpuś Sadełko
Jak można skopać tak prosty link??

http://www.mapapolski.pl/index.php3?Z_CITY_NAME=nowa%20wie%B6&form_t=1

Pimpuś

#0

2003.04.22 09:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (Admin)
Dzięki Pimpuś za wpis, jesteś niezawody.

Mapa, a w zasadzie cały obrazek raportu jest rysowany programem gnuplot. Podkład (granice, rzeki, miasta) jest robiony ze współrzędnych geograficznych. Mapa trochę kanciasta bo współrzędne są wklepane dość "rzadko" ale to kwestia dopieszczenia.

Celem tego raportu jest pokazanie generalnej sytuacji - obrazu - stanu występowania grzybów w poszczególnych częściach kraju.
Lokalizacja typu, Kotlina Kłodzka, okolice Milicza, Orawa itd., tj. operująca rejonami o rozmiarze ok. +-15km, jest w zupełności dla tego celu wystarczająca.
Nic nie szkodzi oczywiście jeśli w opisie podana zostanie informacja bardziej szczegółowa, pozostawiam to do uznania informatora.

Spływające dane są moderowane, co zabezpiecza przed dostaniem się śmieci i umożliwia wyjaśnienie w razie wątpliwości co do lokalizacji. Na tym etapie przypisuję też ręcznie właściwy region na mapie. Nie automatyzuje tego (przynajmniej na razie). Automat robiący to dla 90% przypadków jest prosty bo informatorzy będą w większości się powtarzać i wg. kryterium informator + słowa kluczowe w 90% przypadków można trafnie określić rejon.

Poza etapem moderowania raport jest robiony automatycznie. To nad tym ślęczałem w Święta.

#0

2003.04.22 19:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bart
Fajny pomysł z tąmapką;))))

#0

2003.04.22 20:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Pimpuś
thx Marku za wyjaśnienia, wszystko jasne :)

#0

2003.04.24 19:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (Admin)
Namierzanie smardzy.

Dla zainteresowanych proponuję zabawę w namierzanie smardzy (i nie tylko). Ten weekend i następny majowy to może byc dobra na nie pora.

Te grzyby rosną wczesną wiosną i większośc ludzi najpewniej ich jeszcze nie widziała w naturze.
Ja do niedawna też. Opierając się na literaturze próbowałem przez kilka ostatnich lat znalezc ich stanowiska w okolicach Wroclawia.

W świetle moich doświadczeń wygląda na to, że oprócz siedliska, krytyczny jest czas. Smardze pojawiają się na krótko i w charakterystycznej dla siebie porze rozwoju wegetacji.

Jak do tej pory udało mi się znaleźc 3 miejsca i jedno jeszcze znam ze słyszenia.

Piersze dwa stanowiska dotyczą mitrówki półwolnej.

Pierwsze, to taras zalewowy niewielkiego cieku w okolicach Obornik Śląskich. Siedlisko o charakterze łęgu. Pora wegetacji nieco póżniejsza od obecnej (ten weekend lub długi weekend majowy mogłby byc dobry na namierzanie) - liście drzew cześciowo rozwinięte, dośc gęsta roślinnośc zielna w podszycie, z kwiatnącym bluszczykiem kurdybankiem i ziarnoplonami.

Drugie stanowisko to przydrożny rów w dolinie Odry-Oławy w lesie o charakterze przejściowym pomiedzy łęgiem a grądem. Pora wegetacji jak wyżej.
Nie co roku trafiałem w tych miejscach owocniki mitrówki.

Pozostałe stanowiska dotyczą smardza jadalnego.
Oba są na ogródkach działkowych. Ze słyszenia znam jedno w ogródkach wzdłuż Odry (na wysokości Sienkiewicza), z autopsji drugie w ogródkach na Krzykach.
W obu przypadkach rosły wcześniej od mitrówek, na wczesnym przedwiośniu (w 2000 w końcu marca), obecna pora jest juz chyba zbyt późna na Dolnym Śląsku, ale w innych rejonach kraju czemu nie.

Odnośnie smardza stożkowatego ciekawe informacje są na stronach Zenita, www.grzybypodhala.prv.pl:
wydaje się, że w górach można go poszukiwac wdłuż potoków i wysięków w porze kwitnienia lepiężników.

Jeśli komuś z Was, uda się w tym roku coś smardzowego namierzyc piszcie.
Ciekawe będą też spostrzeżenia kiedy (to wydaje się krytyczne) i gdzie udało się skutecznie znaleźc smardze.
Zapraszam do zabawy.
Idealnie, gdyby szczęściarz mógł podac jaka roślinnośc występwała w tym miejscu i co właśnie kwitło, jakie drzewa puszczały liscie - siedlisko i pora fenologiczna wydają się kluczem do polowania.


Drugi temat jaki chcę zaproponowac to majówka wiosenna. Jeszcze jej nigdy nie znalazłem. Czy macie jakieś spostrzeżenia gdzie i kiedy jej szukac.

#0

2003.04.26 17:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr
Witam!
Znam miejsce w którym czasami wyrastają smardze (prawdopodobnie stożkowe) jednak jeszcze się nie pojawiły. Ze smardzopodobnych grzybów w tym roku wogóle nie widzę też w lasach zwykle dość pospolitych o tej porze piestrzenic - może to efekt długiej i mronej zimy?
Natomiast co do majówek to znajdowałem je w ogródkach działkowych, w porośniętych trawą alejkach ale nieco póniej, gdzie w połowie maja. Tak przy okazji to byłbym wdzięczny za wskazówki na jakie cechy zwrócić uwagę żeby w pewny sposób odróżnić majówkę od ewentualnych podobnych gatunków trujących - jeszcze nigdy nie odważyłem się zebrać tych grzybów w celach konsumpcyjnych.

#0

2003.04.26 21:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (Admin)
Czy możesz określic blizej charakter miejsca - z jaka roślinnością, o jakiej porze widziałeś te smardze? Domyślam się że okolice Łodzi.

Co do majówek to ostatnio dodałem opis w atlasie przy tym gatunku, zobacz też uwagi. Jeśli zrobisz wysyp zarodników to jego barwa (biała u majówek) pozwala na pewną eliminację niebezpiecznych wieruszek (wysyp różowy) i strzępiaków (wysyp rdzawobrązowy).
Poza tym jak ze wszystkimi grzybami: poczytac, pooglądac ilustracje, potrenowac na znaleziskach, do nabrania pewności.
Praktyki z majówkami nie mam żadnej - nie spotkałem ich dotąd.

#0

2003.04.27 10:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr
Miejsce to działka rekreacyjna na obrzeżach Pabianic, starannie zagospodarowana (w zeszłym roku dostałem tam 2 małe smardze znalezione właśnie podczas koszenia trawy) więc z określeniem naturalnej roślinności powiązanej z grzybami może być trochę problemu - teren to właściwie jeden duży trawnik na którym rosną krzewy owocowe (agrest, porzeczki) i duża jodła. Teraz moja wiedza na temat tych grzybów jest już nieco większa więc jeśli uda mi się je znaleźć w tym roku zanotuję datę i postaram się dokładnie okreslić co to za gatunek.

#0

2003.04.27 20:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paweł
Witam.Smardze juz rosną i wpisy a nawet zdjęcia pierwszych smardzów stożkowych, wysokich mozna zobaczyc na stronie www.grzybypodhala.prv.pl
Zdjecia są mojego autorstwa.
Pozdrawiam
Paweł

#0

2003.05.06 17:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Pimpuś Sadełko
Ładne to nowe forum :) Tylko, że jeszcze w kilku miejsach są stare linki do https://www.bio-forum.pl/messages/board-topics.html i się przestraszyłem, że coś padło :D

I jeszcze pomysł: jeśli jest subskrypcja, coby dostawac nowe posty z forum, to powinna ona obejmowac też info dot. wystepowania (mapka). Jak się pojawi nowy wpis do mapki... to siu!! na maja go !

#0

2003.05.06 17:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Pimpuś Sadełko
..... a no i koniecznie na guziku zmienić z TĄ WIADOMOŚĆ na TĘ WIADOMOŚĆ :)

#1

2003.05.08 18:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr (Piotr) (Piotr)
Forum rzeczywiście ładnie wygląda w nowej wersji. A tak apropos pomysłów to mam jeden. Nie wiem czy wogóle jest to możliwe do zrobienia ale bardzo fajnie byłoby gdyby dało się przeglądać mapkę i dodawać wpisy o występowaniu grzybów przez WAP. Byłoby to bardzo przydatne podczas wakacyjnych wyjazdów, gdy nie ma się dostępu do komputera i internetu.

#0

2003.05.08 20:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

szut3r dawny:jaccek16;) )
szkoda ze tak sucho, nie jest to dobre na poczatek roku:(( To forum wyglada pieknie!! No i super mapka. W tym roku wreszcie bede mogl zamieszcac swoje zdjecia z grzybobrania dzieki cyfrowce:) Nie bede musial ogladac tylko tycvh , ktore zamieszcza nmp Pimpek;) 3majcie sie wszyscy. Dotrwajmy do pierwszych grzybow

#1

Dzięki za pozytywną ocenę nowego wyglądu listy.
Zrobiłem upgrade oprogramowania do aktualnej wersji i przy okazji zmieniłem design.
Nowa wersja Discus Pro ma też sporo atrakcji dla zarejestrowanych użytkowników.

Pomysły z WAP i majlowaniem mapki są świetne ale za dobrze by było :) zresztą z trudem bo z trudem ale jakoś żyłem w ubiegłorocznym urlopie dzięki kawiarniom internetowym. Przynajmniej raz na 2 dni jakąś udawało się znaleźc dla sprawdzenia poczty.
Hej do sezonu. Maj pod względem upałów przypomina zeszłoroczny - jeszcze ze dwa miesiące i wszyscy będziemy czytac relacje Pimpka i kibicowac Mu :)

#1

nie..... w tym roku MUSI być lepiej. A jak nie, to zapraszam nieustannie do mnie - cos się zawsze znajdzie :)

#2

Deszcz i burza!!! Deszcze i burze! :D :) ;)

#3

Marku, ale gdyby wpisy dot. występowania grzybów nie były w ramkach na stronie WWW, tylko umieszczane na wydzielonym forum (z uprawnieniami tylko dla Ciebie, tak jak KOMUNIKATY), to każde dopisanie aytuacji grzybowej byłoby automatycznie rozsyłane do tych, którzy mają subskrypcję, prawda?? A to już nie jest trudne !!

Byłem dzisiaj na leśnym spacerze. KLESZCZY straszne ilości. Ja + żona + pies to na razie wyszukane 11 kleszczy!! Skrecilem w lewo, potem w prawo i odkryłem nie znany mi wcześniej zagajnik brzozowy oraz polankę opieńkową!! Koniecznie w tym roku będą to miejsca spenetrowane !

Mam jeszcze pytanie n/t okresów występowania. Różne atlasy różnie podają, ale czy mi się dobrze wydaje, że szare kozaczki (babki+grabowe) zbierałem już niekiedy w czerwcu ??

pozdrawiam wszystkich nie mogących się doczekać majowych borowików

#2

Tak rzeczywiście można zautomatyzować wysyłanie takich informacji. Da się zrobić, choć sprawa nie jest prosta bo to podpięcie się pod oprogramowanie listy dyskusyjnej (jeśli ma być mniej więcej automatyczne). Zajmę się i tym pomysłem ale efekty są uzależnione do złożoności i mojego czasu który będę mógł zaangażować.

Co do pytania o porę występowania jakiegoś gatunku to obawiam się że większość informacji siłą rzeczy jest tego rodzaju, że subiektywnie ktoś lepiej lub mniej precyzyjnie wnioskuje na podstawie swoich doświadczeń.
Żeby określanie kiedy występuje jakiś gatunek grzyba było obiektywne trzeba by dysponować materiałem do statystyki występowania w poszczególnych miesiącach roku, czyli przynajmniej dziesiątkami (wierygodnych) doniesień.
Jako przykład że to daje się robić z ciekawym efektem podam Krieglsteinera atlas grzybów Badenii-Wirtenbergii. Posiadam tylko 4 tom nie obejmujący grzybów rurkowych.
Np. porównując tam ilości znalezisk w poszczególnych miesiącach dla:
 
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
muchomor cytrynowy
- - - - 1 9 8 39 225 244 18 1
muchomor czerwieniejący
- - - 1 3 70 221 268 264 156 3 1

można oczywiście stwierdzić że pierwszy występuje jesienią i to raczej późną a drugi latem i wczesną jesienią, co zgadza się zresztą z moją potoczną obserwacją dla okolic Wrocławia.
Zauważcie ile doniesień użyto dla zrobienia tej statystyki - po kilkaset dla każdego gatunku.
Oczywiście analizując rozkład dla danego gatunku pomiędzy miesiącami jest silny wpływ tego że więcej informacji jest w miesiącach kiedy więcej informatorów sprawdzało teren, czyli latem i jesienią. Ale już porównania względnej częstości różnych (łatwych do oznaczenia) gatunków w danym miesiącu jest jak najbardziej precyzyjne i pozwala wnioskować o prawdopodobieństwie znalezienia w danym miesiącu tego albo innego gatunku.

#4

Dziękuję i życzę powodzenia w grzebaniu w skryptach (Perl?)

#5

ps. WOW! każdy z tomów tego wspomnianego przez Ciebie dzieła kosztuje po 250,- PLN - sporo :(

#3

Jeszcze uwaga techniczna dla osób kiedyś zarejestrowanych ale które nie logują się bo zapomniały hasła.
W nowej wersji Discus Pro, po wybraniu opcji (góra-prawo) "Zaloguj/wyloguj" na ekranie logowania można odzyskac zapomniane hasło jeśli zna się swój login i ma się ciągle e-mail podany przy pierwszej rejestracji.

#8

JACCEK16 (szut3r) - PODGRZYBKI ?? !! ?? !!
Wow!! Bardziej niż dziwne !! W maju ?? !! Wow!

GRATULEJSZONY i chyba jesteś pierwszy w tym roku z "twardym" grzybem !!

#5

Dokładnie. Powinien się wyspowiadać na liście :)

#0

2003.05.10 21:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

szut3r
hehe:) Ale to niestety nie mi przypadl zaszczyt zerwania tych grzybow- to moi znajomi. Ja tylko zobaczylem je juz po fakcie;) No a ze sie pojawily to infomuje-lubie jak sie mapka polski zieleni;)

#6

Tak łatwo nie ujdzie :). Jakie to były podgrzybki? brunatne czy inne?

#1

piekne brunatne. Ale mialy grube nogi i malutkie kapelusze. Las sosnowy wysoki, na mchu, w oswietlonym miejscu

#2

tylk pragne podkreslic ze zostaly one znalezione jakies 10 km na poludnie od Łasku, czyli ok. 45km na poludnie od Łodzi. Moze to nie jest tak dokladna mapa ale...(a moze zle to miejsce okreslilem na poczatku)

#9

Jazuuuuuuuu, spać nie będę mógł, a jak zasnę to będę śnił o podgrzybkach !! ;) :)

#7

Tylko pogratulować znajomym. Co do lokalizacji na mapie to nie miałem pomysłu jak ten rejon nazwać (operuję regionami +- kilkanaście do 20-40 kilometrów, dlatego przynajmniej na razie podłaczyłem pod Łódź. W opisie jest bardziej szczegółowa informacja.

#3

NIe-jest ok. Wogole swietnie ze mapka istnieje i dziala. Jest tam miejscowosc wieksza- Zdunska Wola ale lepiej zaliczyc to do Lodzi.

#4

grzybki rosna i rosna;)))

#10

Jacek, jeśli to jest fotka z tego roku, to na nastepny weekend masz mnie na głowie w Łodzi.

a u mnie dzisiaj CAŁY DZIEŃ deszczyk :)

#13

Ta fotka to ikonka jaką każdy może dodać do swojego tzw. "profilu" (w edycji konta), vide mój grzybek.

Oczywiscie sprawą otwartą jest z kiedy są grzybki na ikonce Jaccka.

Image1.jpg

Pimpek, zamiast marnowac czas na jeżdzenie po Polsce lepiej rozglądnij się po okolicy. Po mojemu to smardze w Kotlinie Kłodzkiej muszą byc skoro rosną nawet w centrum Wrocławia na trawniku przed pracą kolegi.

#2

No proszę, na trawniku w centrum Wrocka, a ja szukam i szukam, i od 2000 roku kiedy znalazłem jednego smardza pod swoim balkonem nie mogę nic trafić. Chyba muszę pojechać z Zenitem na Słowację...

#11

Marku,

1. nigdy nie zbierałem smardzy (dzów ??) i nie wiem gdzi by mogły rosnąć
2. czy Wy je zbieracie dla satysfakcji, czy to się konsumuje?
3. ja się szykuję na czerwcowe kozaki - namierzyłem kilka miejsc, gdzie muszą być - nie ma to tamto :)
4. znajomy udostepnił mi miejsce na serwerze i własnie wgrywam tam fotki z zeszłego sezonu i robię stronę, żeby była już gotowa na ten sezon

pzdr

#12

Racja, uaktualniłem info o sobie :)

#5

ha! i teraz wszyscy mamy piekne ikonki:)) A u mnie w ogordzie, w centrum Warszawy znalazlem smardza

#4

No nie, to już chyba żarty. Wygląda na to, że muszę wybrać się jutro do centrum Krakowa i poszukać na Plantach. Pewnie i tam rosną smardze.

#5

Na krakowskie Planty się nie wybrałem, ale za to poranny spacer po Parku Lotników zaowocował pierwszymi w tym roku majówkami wiosennymi (calocybe gambosa). Dokładnie było to pięć niewielkich egzemplarzy, do cna zjedzonych przez robale. W najbliższym sąsiedztwie rosły także pieczarki polowe (agaricus arvensis) w ilości 7 sztuk, tak jak majówki zupełnie robaczywe. Oprócz tego jakiś nieznany mi grzyb, którego fotkę i opis wyślę do "co to za grzyb", może admin coś poradzi. A tak wyglądały majówki:
calocybe_gambosa.jpg calocybe_gambosa1.jpg

#6

wow no ladnie! widze ze kazdy cos zbiera:)

#6

Obiecany do "co to..." grzybek nie wymaga już rozpoznawania. To Lejkówka: Clitocybe sinopica (Fr.:Fr.) P. Kumm.
Wygląda tak:
clitocybe_sinopica.jpg clitocybe_sinopica1.jpg clitocybe_sinopica3.jpg

#17

Wg. pomysłu Pimpka formularz dodawania informacji o występowaniu grzybów jadalnych jest już "wintegrowany" w forum dyskusyjne.

Oznacza to w praktyce, że Ci użytkownicy forum, którzy założyli sobie konto, mogą teraz w opcji "Edycja konta" (górne menu) ustawić sobie powiadamianie e-mail także dla nowych doniesień.

Na marginesie. Nowa wersja Discus Pro ma chyba buga polegającego na tym, że nowe wiadomości, które zawierają załącznik-obrazek, nie są rozsyłane w powiadomieniu e-mail.
Ten feler zostanie oczywisci usuniety ale moze to trochę potrwac.
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Relacje z byłych sezonów « wiosna 2003 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji