bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Pies na trufle
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Archiwum 2009 «

#1
od czerwca 2009

2009.06.10 23:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek (juni)
Witam! Jestem tu nowy. Przypadkiem parę dni temu wszedłem na to forum i zaciekawił mnie temat trufli w naszym, pięknym kraju. Nasunęły mi się dwa pytania Czy w Polsce są psy do szukania trufli, i czy jest legalne szukanie tych grzybów? Bo o ile się już dowiedziałem są one pod ochroną.
i

#5401
od sierpnia 2002

2009.06.11 00:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Witaj,

Co do psów - to w Polsce są trzy psy z rasy, która może wyszukiwać trufle, ale są w rękach prywatnych i nie należą do żadnej hodowli. Niestety nie można u nas kupić wytresowanego psa tej rasy. Oferty w Włoch lub z Francji zaczynają się od 12-14tys euro :(

Co do legalności - sprawa była już kiedyś u nas wałkowana wspólnie z prawnikiem nawet :-) Niestety podpadasz wówczas pod europejską konwencję ochrony gatunkowej siedlisk naturalnych. To, że dostaniesz 2-3 lata w zawieszeniu to drobny pikuś w porównaniu do tego, jakie kary finansowe zostaną zasądzone. Przy dobrych wiatrach Twoje wnuki skończą spłacać odbudowę tych środowisk.

pozdrawiam
Piotrek

#2
od czerwca 2009

2009.06.11 11:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek (juni)
Nie miałem na myśli kupienie psa , tylko nauczenie go reagowania na zapach trufli, potrzebny byłby mi tylko sam zapach. Pracuję z psami długi czas i różne rzeczy je uczyłem, ale szukania grzybków jeszcze nie. Mogłoby to być dla mnie ciekawe doświadczenie. Myślę, że podana wyżej cena wyszkolonego psa nie jest ceną za stopień trudności nauki, tylko za potencjalne zyski z użycia psa. Wg mnie rasa nie ma żadnego znaczenia do szukania trufli, tylko indywidualne predyspozycje psychiczne psa.
i

#5402
od sierpnia 2002

2009.06.11 12:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Oczywiście nie będę się spierał z kimś, kto ma doświadczenie w tresowaniu psów, ja tylko przepisałem zasłyszane/przeczytane informacje.

Możesz mieć jednak problem z zakupem tych gatunków trufli, które występują u nas w kraju (niekoniecznie takie, jakie są przedmiotem handlu spożywczego), gdyż należy pamiętać, że każdy gatunek ma inny zapach.

Jeśli masz ochotę i temat Ciebie interesuje - polecam przyuczyć psa do szukania np. prawdziwków w młodnikach, gdzie nam się nie chce wczołgiwać :D To byłoby coś !!!

pozdrawiam
Piotrek

#3
od czerwca 2009

2009.06.11 12:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek (juni)
Tak jak przypuszczałem, może być problem z zapachem. Ciekaw jestem, czy podczas suszenia trufli zmienia się ich zapach, bo tresura na świeżych faktycznie może być kosztowna. Co prawda można użyć pochłaniaczy zapachów, ale też na początku potrzebny będzie świeży grzybek. A jeśli chodzi o prawdziwki to myślałem kiedyś o tym, tylko w tej chwili nie mam "wolnego" psa, a nie bardzo mogę sobie pozwolić na przekwalifikowanie tych, z którymi pracuję. Ale może kiedyś.
i

#1982
od października 2005

Pimpek - na miłość! Co komu zaszkodzi mój komentarz przez Ciebie zlikwidowany!! Jeśli uważasz, że informacja o psie Tajga jest nie na miejscu, będziesz musiał zlikwidować wszystkie relacje ze zlotu grzybofisiów, które odbyły się w Tomaszowie. Życzę przyjemnej pracy!!

#8
od stycznia 2005

,,Jeśli uważasz, że informacja o psie Tajga jest nie na miejscu, będziesz musiał zlikwidować wszystkie relacje ze zlotu grzybofisiów, które odbyły się w Tomaszowie''
Gdzie można znaleźć te relacje ze zlotu, bo ja niestety nie potrafię.Czy chodzi o Tomaszów Mazowiecki?
i

#4259
od listopada 2005

2009.06.19 16:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
I Zlot bio-forum.pl w Tomaszowie Maz
II Zlot bio-forum .pl Krzeszna (Kaszuby)
III Zlot bio-forum pl odbędzie się w Borowym Mnie k/Pleszewa
i

#4260
od listopada 2005

2009.06.19 16:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Link do I Zlotu w Tomaszowie Maz. https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/7340/222099.html
trzeba tylko prześledzić dość pokaźną literaturę w poszczególnych tytułach wątków.

#1
od lipca 2009

Witam. Przy naprawianiu instalacji elektrycznej basenu , pod puszką aluminiową zalaną parafiną wydłubałem jakieś grzyby. Prawdopodobnie tak przypuszczam jest to biała lub szara trufla. Była telewizja nakręciła reportaż , ale gdy chodzi do sprzedania trufli i wystawieniu jej na aukcję Allegro to już muszę mieć pewność. Zadzwoniłem do sanepidu – żywności , ale pani co była na kursie grzybów będzie jutro. Wiem że to jest unikat i podobna szansa się nie powtórzy. Czy macie pomysł na te trufle. Jest ich cztery dwie większe i dwie mniejsze. Ważą nie dużo około 5 deko. Co zrobić z grzybnią która została w ziemi , jak ja przesadzić by nie zniszczyć. Czy warto rozkopać cały trawnik. Ziemia pod trawnik została nawieziona , pamiętam rozmowę z wozakiem z lasu 10 lat temu. Ta trufla się tyle lat u mnie rozbudowywała.Czy macie pomysł na to zdarzenie? Pozdrawiam.
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Archiwum 2009 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji