bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Amatorka pieczarek
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Archiwum 2005 «

#1
od listopada 2005

2005.11.09 20:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Natalia B (natalia)
Mam zamiar dla swojej potrzeby zacząć uprawiać hodowlę pieczarek ale nie wiem od czego mam zacząć.Proszę o pomoc co najpierw powinnam zrobic od czego zacząć? proszę o podpowiedz i z góry serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam

#119
od kwietnia 2005

2005.11.09 20:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin. (marcin)
Witaj!

Na początek kup sobie dobrą książkę. Nie musi być nowość z księgarni internetowej - wystarczy z allegro - stare książki bywają treściwsze.
Pieczarka wydaje mi sie dość trudna i dla siebie wybrałbym pierścieniaka (PODOBNO bardzo dobry), jest znacznie prostszy w uprawie albo czernidłaka kołpakowatego. O boczniaku nie piszę bo to już standard. :-))

Pozdrawiam.

(wiadomość edytowana przez Marcin 09.listopada.2005)

#89
od kwietnia 2005

Najlepiej byloby zaczac od poczatku.

W lutym zaszczepilem przywleczony kloc buczyny kawalkami prochniejacego drewna uciupanego z pienka na ktorym rosly zimowki.
Az nie moge sie doczekac co z tego wyjdzie.

Pieczarki sa chyba trudniejsze w uprawie i hodowle podobno rozpoczyna sie od wymieszania konskiego g... z piachem.
Nic wiecej nie wiem na ten temat.

#2324
od kwietnia 2004

2005.11.10 19:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Mnie się udało przenieść zimówkę. Chyba, że to przypadek.

#120
od kwietnia 2005

2005.11.10 20:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin. (marcin)
Przenieść gdzie, na co?

Jolka nie daj się prosić, napisz więcej!


Romuald - uprawę zaczyna się od zdobycia nawozu, może być koński lecz może być i kurzak. Duże znaczenie ma obecność słomy i jej rodzaj. Podłoże powinno być przefermentowane, bez tego może być za mocne (bogate w amoniak) i pieczarka nie urosnie, choć czernidłak miałby szanse. Drugim etapem jest pasteryzacja podłoża, to już obowiązkowo by w uprawie nie zagnieździły się grzyby konkurencyjne i nicienie. W uprawie pieczarki trzeba stosować ziemię okrywową, jej rolę może pełnić torf wysoki z ph skorygowanym kredą malarską (wg książki Siwulskiego - czemu nie wapno??).Sam nie bawiłem sie w pieczarkę, jeszcze nie dojrzałem do tego etapu i kto wie, czy w ogóle będę miał czas i chęci bo zabawy jak widac sporo.

Znacznie prostszy wydaje się czernidłak kołpakowaty, zarodniki pozyskuje się w plenerze, a uprawiać można go na zwykłym kompoście ogrodowym którego mam pod dostatkiem. W tej chwili próbuję z mozołem zagrzybić pewną ilość kompostu, niestety dziś odkryłem że w kompoście rozwijają się muchówki. :/ Przy uprawie pieczarki są one poważnym szkodnikiem, dlatego całe powietrze tłoczone do uprawy musi być filtrowane. W amatorskiej uprawie można bawić się w nakrywanie naczynia gazą, ale nie daje to jak widać gwarancji braku robali w podłożu.

Jeszcze słówko o gatunkach alternatywnych, może sie skusisz. Zapewne znasz boczniaka, ale jeśli jeszcze nie poznałaś to wiedz że to smaczny i banalny w uprawie grzyb. Przerasta prawie wszystko - słomę, drewno, papier, i takie materiały mogą być wykorzystane jako podłoża (papier bez nadruków oczywiście). Jak na razie z powodzeniem uprawiam go na słomie i bez efektów na drewnie, lecz zobaczymy. Drugi gatunek to pierścieniak, przymierzam się do jego uprawy. Podobno smaczny, ma pieczarkowaty wygląd i daje się uprawiać na słomie, co bardzo upraszcza sprawę. :-) Jedyny problem z którym sie zetknąłem to.....brak grzybni. Szczegół. :-)))

Pozdrawiam.


/EDIT/

Taki przefermentowany nawóz do uprawy pieczarek zwie się kompostem pieczarkowym. Najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje się zagadaniem z kimś kto pieczarkę uprawia, i nabycie gotowego podłoża.

(wiadomość edytowana przez Marcin 10.listopada.2005)
i

#2325
od kwietnia 2004

2005.11.10 21:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Ja tylko przeniosłam kilka dorodnych owocników zimówki aksamitnotrzonowej na położone kilkadziesiąt metrów wyżej drzewo, które było coś nie za zdrowe...Położyłam w rozwidleniu pnia te grzyby. Po dwóch latach urosły na nim zimówki. Dobrze zrobiłam, bo tamten poprzedni pień - matka padł na amen. Z wierzby na wierzbę w tym samym środowisku, tyle, że wyżej, nad skarpę. Może to przypadek...

#95
od kwietnia 2005

Marcin,
Na uprawe boczniaka chyba sie skusze.
Zastanawiam sie czy zamiast uzerac sie z zakupem grzybni nie powiercic dziur w drewnianym kolku i nie napchac w nie kapeluszy kupionego w sklepie boczniaka.
Czy probowales cos tego typu?

#96
od kwietnia 2005

Jolka,
A fe!
Specjalnie zakazac drzewa grzybami.
A gdyby tak lesniczy widzial jak zaszczepiasz swieze sosny opienkami?
i

#2375
od kwietnia 2004

2005.11.19 19:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Romuald! Ono było rachityczne i powykręcane - chore. W przeciwnym razie nie zrobiłabym tego. Wierz mi. Wiem, że nie powinnam tak robić, ale usprawiedliwiłam się po cichu, że to drzewko i tak długo nie pożyje.

#98
od kwietnia 2005

Nie masz co sie przejmowac.
Z tymi sosnami to byl zart.
Nawet w oryginalej wiadomosci napisalas ze wierzba nie wygladala zdrowo.
Swoja droga w ktoryms z watkow sa wypowiedzi (o ile pamietam to rowniez Twoje) na temat usuwania starych drzew z parkow etc.
Gdyby tego nie robili moze mielibysmy wiecej ciekawych stanowisk grzybow nadrzewnych.
i

#2378
od kwietnia 2004

2005.11.20 20:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
O tak, wiem coś na ten temat. Jeszcze niedawno, przed "oczyszczeniem" terenu dokoła naszego ośrodka były tu cuda, cuda!!! Teraz nie ma nawet jednej dziesiątej. Płakać mi się chce...

#0

2006.03.25 15:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

emilka
czy pieczarki sa zdrowweee?????czy sa tuczace????!!!!!!!!!prosze kogos o szybka odpowwwwwidz
i

#2523
od sierpnia 2002

2006.03.25 15:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Droga Emilko,

Pieczarki wbrew temu co się twierdzie nie są zdrowe. Właśnie dla tego mówi się, że pizza nie nalezy do zdrowej żywności. I oczywiście tuczą, gdzyż zarodniki magazynują tłuszcz.

pozdrawiam
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Archiwum 2005 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji