bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Na dobry początek...
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Archiwum 2005 «

#1
od grudnia 2005

Witam serdecznie wszystkich Gości tego forum w pierwszym moim własnym temacie. Zaglądam tu często z dużym zainteresowaniem - wszak jedną z moich pasji obok tradycyjnych "koszyczkowych" grzybobrań jest poszukiwanie i poznawanie coraz to nowych grzybów, oraz ich amatorskie fotografowanie - postanowiłem więc wreszcie i tu zaistnieć :-D Moje "tereny łowieckie" to głównie lasy gorlicko - jasielskiego Podkarpacia i sąsiadujących z nim pasm Beskidu Niskiego. Tak na dobry początek mam przyjemność przedstawić kilka fotek z własnej kolekcji, wykonanych latem i jesienią 2005 roku.

Tu jedna z moich soplówek jodłowych Hericium flagellum - las w bliskiej okolicy Biecza
soplówka jod³owa

Tutaj znów pieprznik pomarańczowy [pieprznik Fries'a] Cantharellus friesii - z tego samego lasu - znajdywany tam od ponad trzydziestu lat na jednym i tym samym stanowisku
pieprznik Friesa

A tu prześliczny muchomor złotawy Amanita ceciliae z sąsiedztwa Magurskiego Parku Narodowego - dla mnie to najpiękniejszy gatunek muchomora :-D
Amanita ceciliae

A teraz już ostatnia fotka, na której widnieją owocniki grzyba nadrzewnego, znalezionego na martwej gałązce leszczyny w okolicach Dukli. Oznaczyłem go jako Daedaleopsis tricolor - Gmatwica trójbarwna (?)

Mam prośbę - o potwierdzenie trafności tego oznaczenia i oficjalną polską nazwę gatunku, bo tę "moją" wziąłem wprost z łacińskiej. To tyle na ten dobry początek, przepraszam użytkowników wolniejszych łącz, jeśli się to wszystko za długo ładowało.
Pozdrówka :-)

(wiadomość edytowana przez zygmunt 08.stycznia.2006)
i

#1115
od kwietnia 2004

Zygmunt.
Zasadniczo Daedaleopsis tricolor (Bull.) Bondartsev & Singer - gmatwica trójbarwna, jest synonimem,- Daedaleopsis confragosa (Bolton) J. Schröt.- gmatwicy chropowatej.
Daedaleopsis tricolor (Bull.) Bondartsev & Singer - gmatwica trójbarwna, jest jednak wyodrębniana jako odmiana, a także podawana jako osobny gatunek.
Trzeba przy tym zauważyć, że bardzo duże podobieństwo ma Lenzites betulina (L.) Fr. - blaszkowiec drobnozarodnikowy.
Przygladając się na zdjęcie osobiscie nie mam przekonania, czy Twoje przypuszczenie jest słuszne.
Myślę, że Marcin, Darek albo Sebastian będą mieli więcej do dodania.
i

#1009
od kwietnia 2001

2006.01.08 11:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
gatulacje ciekawego hobby :)
no i masz bardzo ciekawy teren - różnorodny i bogaty w grzyby

Amanita ceciliae to istotnie piękny, duży, muchomor; zauważylem, że u mnie pojawia się w szczycie ciepłej pory i trudno trafić na owocniki w optymalnej kondycji, np. takie jak na Twojej fotografii - w takiej temperaturze szybko się rozkładają i są atakowane przez ślimaki i owady

#2
od grudnia 2005

Vito - Dziękuję za wskazanie drogi do dalszych poszukiwań rozwiązania w tych moich próbach z oznaczaniem gatunku - jestem wdzięczny za każdą podpowiedź. Podobne tematy będę zgłaszał w przyszłości w dziale "Jaki to grzyb"
Marku - co do moich terenów, to rzeczywiście nie brak tu ciekawych grzybów - właściwie mogę stwierdzić po każdym sezonie - "ja dopiero w to wchodzę", bo kolejny rok szykuje z pewnością nowe niespodzianki. Amanita ceciliae pojawił się "u mnie" w 2005 dwukrotnie - w III dekadzie sierpnia i w połowie września i chyba lubi ciepło, skoro występuje w okresie "szczytu" pojawów Boletus aestivalis i B. apendiculatus. Rzeczywiście - ten piękny grzyb szybko się rozwija i równie szybko zanika.

#2550
od maja 2003

2006.01.08 13:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Witaj -)
Zapraszam do naszego kącika z rzadkościami grzybowymi :-)

#3
od grudnia 2005

Dziękuję za zaproszenie, z przyjemnością zaprezentuję tam coś ciekawego już wkrótce :-)
i

#126
od października 2003

2006.01.09 00:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

roman jurzak (rjk)
Pozdrawiam i jestem ciekaw w którym lesie koło Biecza bywasz ponieważ ja buszuję jak tylko mi czas pozwala niedaleko w Binarowej :)))

#4
od grudnia 2005

Roman - jeśli chodzi o rzadsze gatunki - to lesiste wąwozy Belnej, a jeśli więcej o koszyczek - to Las Grodzki (od Biecza aż po Racławice), choć i tam można napotkać i fotografować rzadsze gatunki. W szerzej pojętej okolicy - Pagorzyna. W tym rozległym lesie - również i koszyk i obiektyw. Pozdrówka:-)

(wiadomość edytowana przez zygmunt 09.stycznia.2006)
i

#2589
od kwietnia 2004

2006.01.09 10:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Witaj, Zygmunt.. Piękne te Twoje fotografie.

#5
od grudnia 2005

Jolka, witam Cię i pozdrawiam :-) Miło to czytać, ale tak naprawdę to tylko zasługa samych grzybów - tych wspaniałych "modeli", którzy są niezmiernie fotogeniczni, nie uciekają w popłochu z pola widzenia i pozują, ile tylko dusza zapragnie :-D
i

#2594
od kwietnia 2004

2006.01.09 14:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Mnie zimówki nawiały! Schowały się pod śniegiem. Śniegiem twardym, jak kamień.:-(((

#9
od grudnia 2005

Za to po tym twardym śniegu, który przykrył również i moje zimówki, znakomicie się chodzi bez zapadania się w zaspy, fotografując na przykład takie grzyby:

Hubiak pospolity w barwach ochronnych ;-) na pniu brzozy.
Beskid Niski, Wapienne, 2006-01-08


Hubiak pospolity. Hymenofor oświetlony światłem odbitym od śniegu.
Beskid Niski, Wapienne, 2006-01-08


(wiadomość edytowana przez zygmunt 12.stycznia.2006)
i

#604
od maja 2002

2006.01.11 23:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Witaj Zygmunt!
Gratulacje ciekawych znalezisk!
Mam nadzieję, że Twoje hobby w nadchodzącym sezonie pozostawi Ci jeszcze chociaż troche czasu na inne zajęcia:-)))
Co do "terenu łowieckiego" to okolice Gorlic, a w szczególności obszar obecnego Magurskiego Parku Narodowego są mi szczególnie bliskie więc mam prośbę, żeby ich za specjalnie nie reklamować bo nam je zadepczą:-)
Co do Daedaleopsis tricolor (gmatwicy trójbarwnej) to Twoje oznaczenie jast jak najbardziej poprawne. Nie przejmuj się gderaniem Vita - on to taki niewierny Tomasz - jak nie dotknie to nie uwierzy:-) Zresztą wątpić i dociekać to w mikologii podstawa.
Twoje Daedaleopsis tricolor są rzeczywiście trochę podstarzałe, ale to na pewno ten gatunek.
Dla porównania zobacz sobie takie w optymalnej kondycji:

dt

Zdjęcie zrobione w ubiegłym roku w Magurskim PN.
i

#1117
od kwietnia 2004

Dzięki bytności na tym właśnie forum nauczyłem się być "gderliwym i niewiernym Tomaszem". Dociekanie i wielokrotne potwierdzenia zgodności oceny przez kilka osób, może być gwarantem prawidłowego zdiagnozowania gatunku w ogromnej ilości tematów. Mogę tylko podziękować Tym osobom za to, że właśnie tak uświadomiono mi patrzeć na świat fung.
Wielokrotnie każdy z nas musiał okazać pokorę przed gatunkiem, który wydawał się nam oczywisty, a było inaczej. Nie ma w tym nic dziwnego. Na tym polega wiedza, aby uczyć się nie błądzić.
Darek. Wskazałem tylko na gatunek, który wykazuje duże podobieństwo do omawianego oraz odwołałem się m.in. do Ciebie.

#18
od grudnia 2005

Darku, również witam i pozdrawiam. Widzę, że "nasze tereny łowieckie" w dużym stopniu się pokrywają, a może kiedyś zejdą się nasze ścieżki poszukiwaczy grzybów? Kto wie, czas pokaże. Nie łatwo byłoby zadeptać dziesiątki kilometrów kwadratowych MPN, a jeszcze trafić bez namiarów na określony punkt, ale obiecuję nie przesadzać z tymi szczegółami :-) chyba, że na priv. Jak każdy hobbysta, ciągle mam za mało czasu na swoją pasję, ale to jest problem chyba nas wszystkich dotykający... Dzięki za tę piękną fotkę Daedaleopsis tricolor - dotykałem i fotografowałem kilka dni temu "mrożonki" tego gatunku. Również jako mniej doświadczony, wdzięczny jestem Tobie i Markowi za diagnostyczne porady i polecam się na przyszłość :-D
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Archiwum 2005 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji