bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Boczniak ostrygowaty-czegoś tu nie rozumiem
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Archiwum 2006 «

#87
od listopada 2005

2006.01.25 10:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Dzisiaj przeglądając internetowe nowinki o grzybach natrafiłem na taką oto stronkę:
\
Grzyby drapieżne.

Na pierwszy rzut grzyby można posądzać o różne rzeczy, ale jakoś nie pasuje do nich określenie, że są drapieżne. Nie mają szponów ani kłów, nie biegają po lesie na jednej nodze, a jednak..
Istnieje co najmniej jedenaście gatunków grzybów uprawiających ten proceder na kilka sposobów, a ofiarami ich są nicienie (Nematoda) i inne drobne organizmy glebowe. Zaznaczyć trzeba, że grzyby nie dysponują żadnymi mechanizmami umożliwiającymi wytwarzanie związków organicznych. Tę umiejętność posiadają wyłącznie rośliny zielone i niektóre bakterie. Stąd muszą prowadzić taki tryb życia, by zdobyć składniki organiczne od tych, którzy je mają. Żywią się więc martwymi lub żywymi rożlinami czy zwierzętami, mówimy, że są pasożytami lub saprofitami. A grzyby drapieżne tym się wyróżniają, że aktywnie polują na zwierzęta żyjące w glebie.
Jeden ze sposobów polowania, na przykład na nicienie, polega na wydzielaniu do otoczenia nitki grzybni trucizn odurzających . Nicień pełzający w pobliżu nieruchomieje, a wtedy przemyślny grzyb wysyła w jego kierunku strzępki, które weń wrastają i zjadają go od środka. Tak poluje np. pospolity boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus). Natura chemiczna tej toksyny nie jest jeszcze znana. Poznanie jej na pewno ułatwiło by walkę z nicieniami przynoszącymi wiele szkód w uprawach warzywnych i sadowniczych.
Inny sposób polega na utworzeniu w wielu miejscach na nitkach grzybni małych pętelek, czasem złożonych z zaledwie trzech komórek z wolnym oczkiem w środku. Wędrujący w glebowych zakamarkach nicień prędzej czy później wślizgnie się w zdradliwe oczko i wtedy grzyb reaguje błyskawicznie. W przeciągu jednej dziesiątej sekundy komórki pętelki nabrzmiewają ściskając nicienia 'w pasie' i już nie popuszczą. Wystarczy w spokoju trawić wijącą się ofiarę.
Inne grzyby potrafią konstruować przemyślne pułapki (jak niżej) w które wpadają nicienie czy wrotki i czekają na enzymatyczną konsumpcję.

https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-post.cgi?\
HTTP_REFERER=/2/2.html&action=form\

Z tego, co wiem, boczniak ostrygowaty jest grzybem jadalnym i rośnie na drzewie. Rosnącego wprost na glebie nigdy nie spotkałem. Jadłem wielokrotnie tego grzyba i muszę stwierdzić, że jest bardzo dobry, choć nieco twardawy. Może ktoś wie, o jaką toksynę chodzi i jaki jest (lub go nie ma) jej wpływ na organizm człowieka? Jak dotąd jest to jedyne źródło zawierające tak sensacyjne - dla mnie przynajmniej - właściwości boczniaka ostrygowatego. Temat dla mnie, jako alergika, niezwykle intrygujący. Tak czy owak dobrze że nie jestem nicieniem.

#66
od października 2005

Mareczku - coś pokićkałeś ten adres. Chętnie bym poczytał o tym wszystkim.

#153
od kwietnia 2005

Sa tez grzyby "zarastajace" owady, poczawszy od nog, wyzej, wyzej i do srodka.
Skonsumowany i zdechly owad przypomina wygladem plodna/oczekujaca na zaplodnienie samice swojego gatunku, co zacheca samcow aby na nim usiasc.

I historia powtarza sie.

Brrr... A. phalloides moze "zapuscic" zoltawy, rurkowy hymenofor i brazowy kapelusz.

#91
od listopada 2005

2006.01.26 22:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Istotnie adres się pokićkał, ale go prostuję"\
http://www.antoranz.net/CURIOSA/ZBIOR/ZDZIW-ANT/C0201/C020104-QZC05.HTM\
Drogi Romualdzie, a jak sie to ma do boczniaka ostrygowatego i tych toksyn, jak też do tego, że rosnie w glebie, a nie nadrzewie??? Wiem z góry, że wiedzą na temat grzybów ci nie dorównam, dlatego pytam o co właściwie w tej notatce chodzi. Jeśli możesz postaraj się mi wytłumaczyć. Będę ci wdzięczny. Pozdrawiam i nadal życzę dobrego humoru. Brrr...z tymi grzybami nigdy nic nie wiadomo...Pozdrawiam raz jeszcze...

(wiadomość edytowana przez grant 26.stycznia.2006)

#154
od kwietnia 2005

Nie przejmuj sie.
Na pewno dorownasz albo przewyzszysz mnie wiedza (jestem raczej amatorem , a grzyby to tylko jedno z moich zainteresowan).
Nie wiedzialem jak poluje boczniak (do przeczytania powyzszych informacji).
To, o czym pisalem jest wlasnoscia grzybow mikroskopowych.
Mozesz je traktowac jako sprytne organizmy chorobotworcze.
Jezeli chcesz, to w pare dni odszukam Ci nazwy
gatunkow i dam referencje.
Cos moze byc juz o tym napisane na naszym forum (ale moge sie mylic).

#155
od kwietnia 2005

Jacek Kalisiak bedzie z pewnoscia wiedzial na ten temat (grzybow "atakujacych" owady) znacznie wiecej niz ja.

#98
od listopada 2005

2006.01.28 20:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Nawiązyjąc do zdziwienia Rysia, że boczniak ostrygowaty jest grzybem zimowym, odsyłam do stronki:\
http://www.kki.pl/zenit/grzyby_spyt/lecznicze_boczniaki.htm\

Jeżeli rzuciłem temat: boczniak ostrygowaty - czegoś tu nie rozumiem, to w zestawieniu z poprzednią stronką z początkowo pokićkanym adresem, moja obecna dezorientacja jest w zupełności usprawiedliwiona.

#99
od listopada 2005

2006.01.29 15:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Rysiu, zgodnie z twoją prośbą i moją obietnicą jest zdjęcie boczniaka ostrygowatego (Pleurotus ostreatus) - przed chwilą sfotografowany. Był moment, że się zawahałem, czy nie jest to Łysak późny (Sacromyxa serotina). Spotkałem się też z innym jego oznaczeniem (Panellus serotinus). Ostatecznie przyjąłem z dużą dozą pewności, że jednak jest to boczniak. Mrozy przerwały jego wzrost. Może jak się ociepli to jeszcze podrosną.
boczniak\
boczniak\
boczniak\

Rysiu, proszę o komentarz. Pozdrawiam...

#7
od stycznia 2016

« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Archiwum 2006 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji