bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
gdzie szukać gąsek?
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Archiwum 2010 «

#48
od maja 2010

Podobno lepista nuda jest gatunkiem pospolitym,a w moich lasach wcale nie rośnie:((Wd wikipedii powinna rosnąć wszędzie.A tu ani zielonki,ani nikształtnej,ani dwubarwnej..:(Już nie ma "koszykowców",zostały tylko sitaki:))Gdzie szukać gąsek?U mnie tylko gąsówka mglista rośnie.Chyba.Blaszki zbiegające na trzon,na początku wzrastania kapelusik ma niczym podgrzybek,potem okazały i szeroki jak mleczaj.Szary,z ciemnym środkiem,środek kapelusza ciemny,blaszki zbiegające.Nic innego mi się nie kojarzy.Wysyp biały.Zapachu nie wyczuwam,bo chyba za dużo palę:((Więc gdzie znależć ten fioletowy obiekt marzeń?:(Na razie szukałam w liściastych(buki,dęby,czasem sosna)

#655
od grudnia 2006

Jeżeli chodzi o gąski- niekształtną i zielonkę to u mnie w Poznaniu jest właśnie wysyp (ale mam swoje miejsce), dzisiaj sporo nazbierałem. Z doświadczenia powiem Tobie że tych gąsek trzeba szukać w lasach sosnowych z piaszczystym podłożem. Powodzenia!

#86
od września 2005

2010.10.02 20:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr D. (piotrd)
G±ska (zwłaszcza zielonka) jest bardzo pospolitym grzybem, tylko nie tak łatwym do znalezienia bo owocniki s± zwykle dobrze ukryte w piasku i mchu. Tak jak napisał Adrian, szukaj siedlisk z sosnami koniecznie na piaszczystym podłożu.
Sezon na g±ski już się zacz±ł, tydzień temu w łódzkim znajdowałem pierwsze sztuki, niestety 100% robaczywych.
i

#445
od sierpnia 2007

2010.10.03 16:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adam Maciejewski (luridus)
Jeśli chodzi o gąski i gąsówki, to:
Tricholoma equestre i T.portentosum - piaszczyste (gleby kwaśne) bory sosnowe
Lepista nuda - gleby bogate w próchnicę, żyzne, lasy raczej liściaste, nie wiem czy można ten gatunek określić jako popularny biorąc pod uwagę wymagania siedliskowe, w Polsce lasy rosną przeważnie na glebach najmniej żyznych
L.personata - poza lasem, raczej też woli żyźniejsze podłoże, chyba najlepsze siedliska to zadbane, nawożone pastwiska i łąki
Wszystkie te gatunki to grzyby późnojesienne, na które sezon dopiero się rozkręca i rosną tak długo, póki nie ma mrozów.

#49
od maja 2010

Dzięki za informacje:)ziemistą znalazłam,taka mała ,niepozorna,rośnie gromadnie.Zapach gleby,smak łagodny.Kapelusik szary ,dość cienki biały trzonek,wysyp biały.w młodniku sosnowo-brzozowym.Jeść ,czy wyrzucić?Może to być też srebrzystoszara,czy coś jeszcze?Rózgowata na pewno nie.Chyba się nie otruję...?Ewentualnie sensacje żołądkowe ,już przywykłam:)
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Archiwum 2010 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji