Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Tęgoskór pospolity - prośba o poradę
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 01 października 2016) «

#1
od października 2012

2012.10.08 09:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Przemek (przemek77)
Witam. Nazbierałem samych wartościowych i znanych gatunków grzybów. Jako ciekawostkę wziąłem do pokazania rodzinie niepotrzebnie małego tęgoskóra (średnica ok. 4 cm.)Traf chciał, że żona skroiła go do reszty grzybów i obgotowała. Jestem w stanie wygrzebać dobre grzyby (przynajmniej większość). Pytaie tylko czy tęgoskór gotując się zepsuł wszystkie grzyby i proces ponownego ich obgotowania (już bez jego kawałków) coś da ? Czy lepiej się nie bawić i dla z obawy o zdrowie wywalić wszystko do WC ? Będę wdzięczny za poradę. Pozdrawiam

#1
od czerwca 2012

Z tego co ja wiem ( a wiem mało ) to mały Tęgoskór Pospolity, jeśli był młodziutki, jest mało szkodliwy i nie powinien specjalnie zaszkodzić. Ale tak jak piszę, uczę się dopiero i mogę się mylić, poczekaj na opinię znawców tematu. Większość atlasów podaje TRUJĄCY.

Dodatkowo musiałbyś mieć 100% pewność, że to był na pewno Tęgoskór Pospolity.

#2
od października 2012

2012.10.08 10:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Przemek (przemek77)
Wyglądał dokładnie tak jak na fotkach z tego topicu - https://www.bio-forum.pl/messages/33/1757.html. Dziękuję za odpowiedź.

#2
od czerwca 2012

W tamtym temacie na ani 1 fotce nie ma Tęgoskóra Pospolitego. Jeśli nie jesteś pewien w 100% co zebrałeś ja bym się powstrzymał od szamania, grzybów w lesie sporo, szkoda zdrowia gdyby jednak grzybek okazał się mocno szkodliwy.

Wszystkie Tęgoskóry spotykane w Polsce są toksyczne / trujące !

#3
od października 2012

2012.10.08 11:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Przemek (przemek77)
Hmm, po analizie wielu zdjęć wynika że raczej nie był to tęgoskór ale piestrówka żółtawa. W atlasie stoi że jest niejadalna. Pytanie tylko czy niejadalna bo niesmaczna, czy trująca.

#761
od grudnia 2006

Z tego co m i wiadomo, w Polsce nie ma żadnych silnie trujących wnętrzniaków. Czy to była piestrówka, czy tęgoskór, jeśli to była jedna sztuka i w mieszance grzybów, ja bym sie tym nie przejmował, jak wyciągnąłeś kawałki tego wnętrzniaka, to git, ja bym tych grzybów nie wyrzucał tylko je zjadł ;) Ale to moja opinia, pozdrawiam :)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 01 października 2016) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji