Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Świecąca opieńka miodowa
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 01 października 2016) «

#16
od czerwca 2005

Kiedyś usłyszałem, że opieńki miodowe świecą. Przekonałem się o tym na własne oczy. We wrześniu zeszłego roku był wysyp opieniek w okolicach Końskich. Zebrałem sporo tych grzybów. Po przygotowaniu do marynowania zostało sporo odpadów, w tym trzonki. Odpady powędrowały na kompostownik. Nocą wynosiłem jeszcze jakieś odpadki, gdy zauważyłem świetlny punkt w kompoście. Po przyjrzeniu okazało się, że to świeci końcówka trzonka opieńki, ta która jest pod ziemią. Punkt świetlny miał rozmiary około 5x5 mm. Światło było słabe, ale wyraźnie. Wydaje mi się, że miało kolor seledynowo-niebieski. Świecenie utrzymywało się jeszcze przez jakieś osiem godzin, potem zanikło.
Pozdrawiam
i

#179
od marca 2007

2013.01.29 17:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Józefowicz (yousek)
"ŚWIECĄCE GRZYBY.
Świecące grzyby występują na całej kuli ziemskiej, choć nie są liczne. Jak do tej pory odkryto tę własność u około czterdziestu gatunków. Przy czym, w obrębie jednego gatunku często pojawiają się populacje posiadające i nie posiadające tej cechy. Najwięcej świecących grzybów można spotkać w tropikach, jednak też na półkuli północnej znalezienie grzyba emitującego światło nie jest rzadkością. Przykładem może być dobrze nam znana opieńka miodowa (Armillaria mellea). Występuje ona na butwiejących pniach lub w ich pobliżu, na korzeniach drzew i świetnie nadaje się do marynowania. Jest groźnym szkodnikiem lasu. Atakuje drzewa, wciskając pod korę długie sznury grzybni. Gdy od uschniętego pnia oderwiemy zewnętrzną warstwę, naszym oczom ukażą się ciemne, skórzaste nici, a nawet całe sieci splątanych strzępków, które objęły kłodę i wniknęły w drewno. Jeśli zrobimy to nocą, strzępki owe rozjarzą się zielonkawym światłem. Twory te zwane ryzomorfami (nazwa pochodzi od ich podobieństwa do korzeni z łac. rhizo korzeń, morpha kształt) w wilgotnym środowisku świecą tak intensywnie, że zaczerniają klisze fotograficzne. Ryzomorfy opieńki oplatały jak wspomina francuski mykolog F. S. Cordier stemple i inne drewniane elementy dziewiętnastowiecznych kopalń. Światło emitowane w tych warunkach, przyrównano do blasku świec w pałacowych komnatach! Encyklopedia grzybów Larousse'a wspomina o pożytku, jaki płynął z obecności ryzomorf opieńki w okopach podczas I wojny światowej. Żołnierze francuscy czytali przy nich listy od narzeczonych"


To cytat z http://nauka.katalogi.pl/bioluminescencja-t79.html wstawiam wyjasnienie co by inni nie pomysleli że świecące grzyby to zwykłe świetliki albo nadmiar jakiegoś trunku......;-)
i

#649
od lipca 2007

Zgadza się. Nazywa się to zjawisko w przypadku opieńki foxfire. Pod hasłem mozna znaleźć obrazki w sieci. Wiem, bo szukałam do wykładu o bioluminescencji dla studentów.
http://inamidst.com/lights/foxfire
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 01 października 2016) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji