Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Koźlarz świerkowy przeniesiony do rodzaju Boletus
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) «

#890
od grudnia 2006

Hej :)
Jak wszyscy wiemy ostatnio zrobiło się duże zamieszanie w taksonomii rodzaju Boletus. To że niektóre podgrzybki zostały przeniesione w odrębne rodzaje to rozumiem, ale... Koźlarz świerkowy (Boletus piceinus) znalazł się w rodzaju BOLETUS to tego nie mogę do końca pojąć!?!?

Przecież cechy morfologiczne grzyba wyraźnie wykazują bliższe pokrewieństwo z pozostałymi leccinum - budowa owocnika, skórka kapelusza, łatki na trzonie, a tutaj nagle znalazł się w boletus, a inne koźlarze dalej są leccinum. Czy ktoś może mi coś przybliżyć na ten temat? Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii?

Boletus Wikipesdia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Boletus#cite_note-7

Koźlarz świerkowy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%BAlarz_%C5%9Bwierkowy#/media/File:Leccinum_G3.1.jpg
i

#2093
od września 2006

2017.06.26 21:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jakub Węcławski (listek)
Nie wiem dlaczego Hlavácek przeniósł ten gatunek do rodzaju Boletus, może jeśli ktoś ma dostęp do Mykologický Sborník 65 (3): 83 (1988) to coś byśmy się dowiedzieli.

Ale ta zmiana nie jest bezpośrednio związana z ostatnim dużym zamieszaniem w taksonomii Boletus związanej z badaniami DNA. Publikacja o B. piceinus została popełniona już prawie 30 lat temu.

Moim zdaniem to jest niedostatecznie opisany gatunek, np. Funga Nordica powołując się na inne źródła wspomina, że nie wiadomo czy to jest synonim L. versipelle czy też osobny gatunek.

Niestety nie jest już dostępna online publikacja Noordelosa, który zdaje się coś o tym pisał, ale chyba nie wyjaśnił ostatecznie statusu tego gatunku.

Podejrzewam, że prędzej czy później ktoś zrobi dokładniejsze badania tego taksonu i ponownie zostanie on przywrócony do rodzaju Leccinum, może tylko jako synonim jakiegoś innego gatunku, albo odmiana?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji