bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Gdańsk - Wyspa Sobieszewska - szukam podpowiedzi :-)
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Archiwum 2007 «

#1459
od lipca 2004

2007.05.25 00:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Mirki, mam pytanko do Ciebie ale i innych obeznanych z Wyspą Sobieszewska oczywiście też :-))

Ponieważ od 1 do 10 lipca będę w Świbnie z żoną, dziećmi i znajomymi na krótkich wczasach, mam nadzieję mieć trochę czasu do obiadu – będą dobrzy znajomi żony, więc rodzince nie zabraknie towarzystwa podczas ewentualnego smażenia się na piasku ;-)))
Może więc mógłbym sobie pozwolić na przedpołudniowe poszperanie za grzybkami :-)
Samą Wyspę Sobieszewską znam tylko z bardzo, bardzo dawnego pobytu w Stacji Ornitologicznej PAN w związku zajmowaniem się ornitologią.

Czy bywałeś (bywaliście) na Wyspie w celach grzyboznawczych?
A jeśli tak, to czy mógłbyś (moglibyście) polecić jakieś ciekawsze miejsca do spenetrowania?
W celach fotograficznych interesowały by mnie, także stanowiska rzadszych gatunków roślin.

W internecie znalazłem niewiele i bardzo ogólnikowo – ale pobyt i poszukiwania zapowiadają się w dosyć, dosyć atrakcyjnych perspektywach.

„...Wyspa Sobieszewska jest bardzo zróżnicowana przyrodniczo, o czym w dużej mierze zadecydowało deltowe położenie tego terenu. Występuje tu duża rozmaitość siedlisk, a więc plaże nadmorskie, wydmy, łąki, pola uprawne, stawy, jeziora przymorskie, rozległe trzcinowiska, kanały, bory sosnowe, las mieszany, leśne młodniki oraz sztuczne nasadzenia tworzące zarośla wierzbowe i olchowe, a wszystko to otoczone ramionami Wisły i morzem. Każde z wymienionych siedlisk posiada specyficzną florę i faunę.
Na Wyspie występuje blisko 500 gatunków roślin (w tym storczyk kruszczyk rdzawoczerwony i mikołajek nadmorski) oraz ponad 300 gatunków zwierząt kręgowych. Fauna bezkręgowców Wyspy nie jest dobrze poznana, ale jest ona z pewnością również bardzo bogata, sądząc np. po ilości i różnorodności spotykanych owadów. Nierzadko nad rozkwieconymi fragmentami łąk można spotkać pięknego motyla pazia królowej (znajduje się pod ochroną)...”

#31
od września 2006

2007.05.28 10:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

JANEK (urma1)
Pozdrawiam serdecznie Bogusław M przed wielu laty między Świbnem a Sobieszewem w miejscowości Wieniec była piękna hodowla tulipanów i bardzo wielu innych kwiatów i roslin moze tam znajdziesz tez ładne ujęcia, sam własciwie jestem ciekaw tych miejsc bo nie byłem tam od 25-05-1985 r.
miejsce było szczególne bo osrodek wypoczynkowy o nazwie TULIPAN był na ul. KWIATOWEJ w miejscowosci WIENIEC było tam naprawde przepieknie (jak na czasy komuny)spokój, spokój i cisza a tego każdy sobie życzy w okresie wypoczynku
Tak jak napisałeś że Wyspa Sobieszewska jest bardzo zróżnicowana przyrodniczo i że posiada specyficzną florę i faunę, myslę że teraz kiedy zaczyna sie dbać coraz więcej o ekologie jest nadal atrakcyjnie a tereny lasów i wydm dostarcza Ci wielu wrażeń
Milo by było gdybyś z pobytu zamiescił jakąś fotke na forum ;-)
właśnie teraz sprawdziłem przez Zumi.pl i okazuje się że ul. nie zmieniły nazw
kliknij sobie na ten link

http://www.zumi.pl/namapie.html?qt=&loc=GDA%D1SK+%A6WIBNO&Submit.x=76&Submit.y=12
albo na ten
http://www.zumi.pl/namapie.html?qt=&loc=GDA%D1SK+%A6WIBNO&Submit.x=76&Submit.y=12
możesz jeszcze powiekszyć obraz

(wypowiedź edytowana przez urma1 28.maja.2007)
i

#3274
od grudnia 2003

Cześć Bogdan.Fajnie,że pytasz o wyspę akurat mnie :-)
Powiem szczerze,że wyspę Sobieszewską nie znam od strony mykologicznej czy innej jako jej bywalec,bo bywam tam ...niezmiernie rzadko :-( i to jeszcze w celach mniej amatorskich...
Wiem,że jest to super ciekawy kawałek Polski i chętnię z Tobą pomyszkuję w poszukiwaniu grzybków różnej maści.Kieeeeedyś jeżdziłem na Mierzeję Wiślaną na gąski,których jesienia na wydmach jest sporo.
Cały czerwiec czeka mnie rehabilitacja w kurorcie nadmorskim-ha,ha:-)
i po takim "wybyczeniu się" napewno zatęsknię za wyprawą grzybową w takie miejsce.Jeśli chcesz to możemy się ustawić na priva.
P.S.
Dla mnie te wszystkie urokliwe miejsca jak Wyspa Sobieszewska,mierzeja Wiślana cz Płw.Helski tracą swój urok na czas sezonu... :-(
już nie mówię tu o ilości ludzi tam przebywających ale skutkach ich bytności (widocznych naocznie w wielu miejscach...)
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Archiwum 2007 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji