Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-11-05 Mysłowice - od Boliny do Bończyka
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16307
od września 2006

2018.06.20 08:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jestem teraz nad rzeką, ciekiem a raczej ściekiem. Formalnie to tytułowa Bolina. Widać ją po prawej stronie zdjęcia. Na wprost wiąz górski - Ulmus glabra.Oto Bolina w całej okazałości. Po tym, jak udało się złapać tych, którzy ośmielili się zatruć zatrutą rzekę wszystko wróciło do normy. Rzeka jest tylko zatruta.

Teraz drogę zagradzają mi pędy jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Sporo tutaj mchów. Ten oznaczyłem jako krótkosz szorstki - Brachytecium rutanulum.Zerkam w kierunku cieczy o bardzo wysokiej zawartości wody. Poza tym widać zeschnięty rdestowiec japoński - Reynoutria japonica oraz zieloną pokrzywę zwyczajną - Urtica dioica.Ponownie zerkamy na ciek. Widać, że ciecz jest przeźroczysta, ale można ją wyczuć z oddali.Zerkam w górę, ku drodze. W zaroślach pojawia się sporo klonu zwyczajnego - Acer platanoides.Czeremcha zwyczajna - Padus avium wciąż się zieleni.Wyszedłem na drogę, zawracam do przystanku autobusowego.Teraz oglądam kwitnącą łobodę błyszczącą - Atriplex nitens.

Teraz wszedłem na parking przy galerii. Oto gorczyca polna - Sinapis arvensis.Oto tobołki polne - Thlaspi arvense.

Oto mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus.

Oto facelia błękitna - Phacelia tanacetifolia.

Zanim opuściłem parking zerknąłem w górę umocnionej skarpy. Obraz jest spłaszczony, ponieważ aparat przyłożyłem do skarpy.Zerkam teraz w kierunku skrzyżowania ulicy Obrzeżna Zachodnia z ulicą Katowicką.Jestem już na przystanku, zerkam w stronę centrum miasta.W okolicy przystanku część drzewostanu tworzy brzoza brodawkowata - Betula pendula.Pod nogami zauważam przekwitającą jasnotę białą - Lamium album.Stoję teraz pod lipą - Tilia.Zerkam w kierunku osiedla.Przyglądam się dokładnie lipie i stwierdzam, że jest ona krymska - Tilia euchlora.

I na zakończenie szczypta drugiej Japonii, czyli wiśnia piłkowana - Cerasus serrulata.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji