Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-12-08 Mysłowice Brzezinka - między autostradą a ulicą Nowochrzanowską
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16308
od września 2006

2018.06.20 11:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia wybraliśmy się do tytułowej na filmowanie migawek dla jaworznickiej telewizji. Z ulicy Nowochrzanowskiej odbiliśmy w prawo, w miejscu gdzie krzyżuje się ona z ulicą Cmentarna. Stanęliśmy na skraju lasu zbiegającego po stoku w stronę autostrady. Na początku była ciekawie uformowana sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Był też powitalny śmietnik.Zerknąłem w koronę sosny.Zieleń na skraju lasu tworzył glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.W drzewostanie występuje czeremcha amerykańska - Padus serotina.Jest też robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Spoglądam na północ. Oto teraźniejszość jaworznickiej energetyki.Wchodzę do lasu. Na początku mamy sporo brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Miejsce to jak widać po pozostałości umocnień było przewidziane do obrony.W drzewostanie znajduje się dąb szypułkowy - Quercus robur.Ta sosna zwyczajna - Pinus sylvestris była kiedyś podpalona. Znaczy się chodziło o obserwację płonącej żywicy.

Wchodzę w głąb lasu. W dalszym ciągu w ściółce widać dominację dębu szypułkowego - Quercus robur.

Opony także tutaj bywają.Jest także tak sobie gęstwa.Zauważyłem także białoporka brzozowego - Piptoporus betulinus.Oto widok ogólny lasu.Teraz zbliżam się do widocznych w oddali opon.Obok nich leżą pozostałości kompletu wypoczynkowego.I jeszcze jedna opona. Oczywiści ich obecność w ty lesie nie ma żadnego związku z tym, że w okolicy działa firma prowadząca usługi transportowe przy użyciu ciężarówek.Czas na zielony przerywnik. Oto glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.Zwracam. Podchodzę ku górze. Na polu leżał śnieg.

Na pniu drzewa rozwija się mech. Gatunku nie dociekam.

Oto inna omszała robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.A teraz coś z kategorii budują, remontują, urządzają.I ponownie glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.

Trafił się jeszcze wiesiołek - Oenothera.Kończę dochodząc do niezwykle ukształtowanej sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 20.czerwca.2018)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji