Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-08-25 Mysłowice - między Ćmokiem a Słupną - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16339
od września 2006

2018.06.29 08:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W owym roku dowiedziałem się, że teren leśny położony na wschód od ulicy Obrzeżna Zachodnia a na południe od ulicy Stadionowa może stać się nowym mysłowickim cmentarzem. Wobec powyższego postanowiłem zobaczyć co tam obecnie jest no i ustalić czy aby na pewno był to dobry wybór. Na razie stoję w miejscu, gdzie ulica Stadionowa zbliża się do ulicy Obrzeżna Zachodnia. Od lasu w tej okolicy oddziela ją głęboki wykop.Są tutaj gęste zarośla. Oto tworzący je dąb szypułkowy - Quercus robur.Kwitła nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis. towarzyszy jej trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Trafiły się siewki orzecha włoskiego - Juglans regia. To nowy gatunek inwazyjny.

Są płaty trzciny pospolitej - Phragmites australis.Tutaj dominuje suchy szczaw - Rumex.Ponadto zauważyłem żmijowca zwyczajnego - Echium vulgare.Przechodzę na drugą stronę wykopu linii kolejowej.Tutaj w drzewostanie na początku trafił się jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Potem był klon zwyczajny - Acer platanoides.Jest też dereń świdwa - Cornus sanguinea.I tak osiągnąłem przystanek autobusowy. W tej okolicy postanowiłem rozpocząć penetrację lasu.Na początku było to.

Pojawił się pierwszy znak świadczący o słabej przydatności tego miejsca pod cmentarz. Oto sit - Juncus.Jak widać ludzie tędy zaglądają, chociaż okolica wydaje się być bezludna.Wchodzę w las. To bór o bliżej nie określonym charakterze.

Pojawia się pierwsze gwałtowne obniżenie.Na stoku natrafiłem na nerecznicę krótkoostną - Dryopteris carthusiana.Zerkam na skarpę od dołu.Natrafiam na nerecznicę samczą - Dryopteris filix-mas.Teren cały czas się obniża.Są pojedyncze kępy traw.Są liczne nerecznice samcze - Dryopteris filix-mas. W tle zauważam trzęślicę modrą - Molinia caerulea.

Generalnie ta część lasu moim zdaniem jest nieprzydatna pod cmentarz.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji