Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-11-18 Chrzanów - wielka włóczęga - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16407
od września 2006

2018.07.15 21:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Opuściliśmy kamieniołom, zmierzamy ku rzece. Teraz jest to trasa oznaczona kolorem czerwonym.

Teraz odbijamy w prawo, poruszamy się skrajem ogrodu działkowego. Generalnie zieleni ubywa, ale tu i ówdzie trzyma się mocno.Powyżej skarpy znajduje się zabudowa.Powoli kierujemy się ku rzece Chechło.W drzewostanie po prawej stronie drogi skrywa się dawne koryto Chechła.

Wkrótce dojdziemy do rzeki.W drzewostanie dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula. Tamże również widać stare koryto rzeki.Oto wyremontowany mostek.Stoję na nim, patrzę z biegiem rzeki. Widać jej prawy brzeg.Teraz podjęliśmy decyzję, aby kontynuować marsz tym brzegiem. Na początku na pniu drzewa zauważyliśmy ładny mech. Typuję rokiet cyprysowaty - Hypnum cupressiforme.

Mijamy grupę martwych topól - Populus. Nie ich komu ściąć. A poza tym jak to drewno przetransportować do potencjalnego odbiorcy.W okolicznym drzewostanie występuje klon zwyczajny - Acer platanoides. Widać to po opadłych liściach.Na lewym brzegu widać olszę czarną - Alnus glutinosa, której korzenie ciągną do wody.Osiągamy ogrodzony teren po stadionie klubu Fablok.Zerkamy za płot. Jak widać przyroda wzięła go we władanie.Pora na zielony akcent. Oto płaszczeniec - Buckiella.Zerkamy teraz na rzekę. Jak widać podmywa korzenie rosnących nad nią drzew, olszy czarnej - Alnus glutinosa.Oto kolejna olsza czarna - Alnus glutinosa, której korzenie gonią za wodą.Oto kolejny zespół olch czarnych - Alnus glutinosa z podmywanymi korzeniami. Rzeka w tej okolicy raczej stoi.

Powstrzymuje ją zapora ukształtowana na powalonym drzewie. Przy okazji gromadzi się tutaj sporo dzieł rąk ludzkich.Dalej rzeka rusza z kopyta.Wracamy na ścieżkę. Tu i ówdzie znajdują się oznakowania szlaku, który zapewne już nie istnieje.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 15.lipca.2018)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji