Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-11-18 Chrzanów - wielka włóczęga - część 5
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16410
od września 2006

2018.07.16 10:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ruszamy dalej, teraz jest to krótki ale bardzo ciekawy odcinek oznaczony kolorem fioletowym.Ścieżkę przecina nieużywana magistrala ciepłownicza.Jest ona omszała.Ponadto trafił się tutaj chrobotek - Cladonia.Mchy to prawdopodobnie krótkosz szorski - Brachytecium rutabulum oraz zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus.Nieco dalej na pniu dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra wyrosło ucho bzowy - Hirneola auricula-judae.Towarzyszy mu chrząstkoskórnik purpurowy - Chondrostereum purpureum.jest też biała tapeta, dawniej strzępnik bzowy teraz strzepkoząb bzowy - Hyphodontia sambuci.Zmierzamy ku nasypowi byłej linii kolejowej. Dzień jest ponury, ale nic to.Na stoku nasypu mijamy nawłocie kanadyjskie - Solidago canadensis w stanie zejściowym.

Pojawił się roślinny drut kolczasty, czyli jeżyna popielica - Rubus caesius.W tej okolicy w drzewostanie zaznacza się obecność dębu czerwonego - Quercus rubra.I jeszcze jeden płat, tym razem zieleńszej nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.Jesteśmy już na nasypie. Zerkamy na południe. Z lewej strony płynie Chechło.Osiągamy mostek. Zerkamy od prąd, zerkamy z prądem.

Zerkamy dalej. Tak jak podczas innej wędrowki przez tę okolicę nie ma istotnej różnicy. Rzeka pieni się na kamieniach.Pomiędzy kamieniami nasypu wyrasta wiesiołek - Oenothera.Schodzimy na dół, aby przyjrzeć się temu oddolnie.

Rzeka jest tutaj bardzo zdziczała, a przez to o sporej zdolności do samooczyszczania się.

Takie dobro rzeka także przynosi w tę okolicę.Zerkamy na głazy i spienioną wodę. To prawie katarakta.To bliżej nieokreślone dobro oznacza, że rzeka tutaj była.Idziemy ku okazalej wierzbie kruchej - Salix fragilis.Spod drzewa zerkamy w stronę mostu.Patrzymy z biegiem rzeki. Zaczyna nam się rysować początek wielkiego kanionu Chechła.

Zerkamy na prawy brzeg.Zerkamy ponownie zbiegiem rzeki. W drugim ujęciu posiłkuję się zoom-em. Widać informacje na temat możliwego poziomu wody.

I jeszcze trochę wodolejstwa przy okazji powrotu na linię kolejową.

A mech na pniu tej wierzby to rokiet cyprysowaty - Hypnum cupressiforme.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji