Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-11-18 Chrzanów - wielka włóczęga - część 8
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16417
od września 2006

2018.07.17 21:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy dalej. Teraz jest to odcinek oznaczony kolorem czerwonym, nieco krótszy niż to zaznaczyłem na mapie.Opuściliśmy linię kolejową pomiędzy pierwszym a drugim budynkiem. Weszliśmy do lasu. Na początku trafił się mech, który oznaczyłem jako paroząb sztywny - Didymodon rigidulus.Potem był prawdopodobnie prątnik - Bryum. Innej kępce tego gatunku towarzyszył widłoząb - Dicranum.

Kolejny gatunek to trywialny rokietnik pospolity - Pleurozium schreberi.Nieco dalej trafił się pniak po sośnie zwyczajnej - Pinus sylvestris. Na nim rozwinął się chrobotek - Cladonia chlorophaea.Las, przez który idziemy przypomina bór świeży.Tutaj ponownie trafił się rokietnik pospolity - Pleurozium schreberi.I ponownie chrobotek - Cladonia o kieliszkowatych podecjach. Tym razem gatunku nie typuję. Podecja są podejrzanie smukłe.Był też grzyb. Typuję rodzaj Cystoderma.

I jeszcze jeden chrobotek - Cladonia chlorophaea jak sądzę.

Gnamy dalej. Teraz można przyjąć, że las jest w typie boru niezbyt świeżego, biorąc pod uwagę podszyt z buka pospolitego - Fagus sylvatica.

Ze skraju lasu zerkamy w stronę Płazy Wapiennika.Generalnie jest monotonnie.Pewnym urozmaiceniem było pojawienie się nerecznicy samczej - Dryopteris filix-mas.Ponownie widok lasu jako takiego oraz kolejna nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.

A dalej generalnie nuda, ale iść trzeba było. Odwrotna droga jest, ale zaskakująco podobna do tej, która jest przed nami.

Zerknąłem pod nogi. Także nic ciekawego.Ponownie patrzymy ze skraju lasu w stronę Płazy Wapiennika.Opuszczając las mijamy skupisko nerecznicy samczej - Dryopteris filix-mas.

Zbliżamy się do linii kolejowej. Znajduje się pod nią przepust, jako element odwodnienia okolicy.Na widocznym na poprzednim zdjęciu konarze usadowiła się tarczownica bruzdkowana - Parmelia sulcata.W tej okolicy trafił się jeszcze pędzliczek wiejski - Tortula ruralis.

Zanim opuściliśmy linię kolejową zerknęliśmy w stronę hałdy w Płazie Wapienniku.Teraz wchodzimy w ulicę Poziomkowa i skręcamy do lasu, czyli na północ. Tutaj zwracam uwagę na nowatorskie zasilanie oświetlenia.Oto ostatnie domy w tej okolicy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji