Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-12-09 Na zachód od Jaworzna - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16488
od września 2006

2018.08.03 20:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy dalej. Generalnie przemieszczamy się po płaskim terenie. Na początku zwracamy uwagę na zejściowe purchawki - Lycoperdon.Jest też kolejna brzoza brodawkowata - Betula pendula z czeczotą.Dalej idzie hubiak pospolity - Fomes fomentarius na brzozie brodawkowatej - Betula pendua.

Tej huby nie udało mi się oznaczyć.

A to już pustułka pęcherzykowata - Hypogymnia physodes.Generalnie na tym terenie cały czas dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.Dlatego trafił na się również białoporek brzozowy - Piptoporus betulinus.I tak dotarliśmy do kolejnej linii wysokiego napięcia.Po drugiej stronie znajduje się las w typie boru.

A poza tym rośnie tutaj topola osika - Populus tremula.

Nieco dalej znowu rządzi brzoza brodawkowata - Betula pendula.Na glebie leży omszałe drewno. Typuję rodzaj krótkosz - Brachytecium.

Dalej idzie trywialna rozszczepka pospolita - Schizophyllum commune. towarzyszy jej jakiś drobiazg.Kolejny gatunek to chrobotek strzępiasty - Cladonia gimbriata.Trafił się również widłoząb - Dicranum.

Kolejny grzyb to żagiew włosistobrzega - Polyporus arcularius.

Oto kolejny chrobotek - Cladonia o kieliszkowatych podecjach.Mijamy kolejne skupisko białoporka brzozowego- Piptoporus betullinus. Zza lasu wyłaniają się obiekty firm logistycznych.

Obchodzimy je od północy.Po drodze na gałęzi topoli osiki - Populus tremula trafił się uszaczek kosmaty - Auriculariopsis ampla.A to coś z kategorii nasi tu byli.Trafiamy na wyrąbany las. Hałda ciągnie się daleko.Skracamy sobie drogę przez hałdę. Po drodze mijamy owocującą nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji